MENU
klinika

Rritja e çmimit të energjisë

Plani i kordinuar për të shkatërruar ekonominë globale

17.10.2021 - 21:50

Çmimi i energjisë nga të gjitha burimet konvencionale po shpërthen globalisht. Larg nga të qenit aksidental, është një plan i mirë-orkestruar për të rrëzuar ekonominë industriale globale, e cila tashmë është dobësuar në mënyrë dramatike nga gati dy vjet karantinë qesharake COVID dhe masa të ngjashme. Ajo që ne po shohim është një shpërthim çmimi në naftë, qymyr dhe tani më e rëndësishmja, energjinë e gazit natyror. Ajo që e bën atë të ndryshëm nga goditjet energjetike të viteve 1970 është se këtë herë ajo po zhvillohet pasi bota e investimeve të korporatave, duke përdorur modelin mashtrues të investimit të investimeve ESG, është duke hequr naftën, gazin dhe qymyrin në të ardhmen ndërsa qeveritë e OECD përqafojnë projekte tmerrësisht joefikase, energji diellore dhe të erës jo të besueshme që do të sigurojnë kolapsin e shoqërisë industriale ndoshta tashmë në muajt e ardhshëm. Me përjashtim të një mendimi dramatik, BE dhe ekonomitë e tjera industriale po kryejnë qëllimisht vetëvrasje ekonomike.

Ajo që u pranua si e qartë vetëm disa vjet më parë ishte se sigurimi i energjisë së bollshme, të besueshme, efikase dhe të përballueshme përcakton ekonominë. Pa energji efikase ne nuk mund të prodhojmë çelik, beton, lëndë të para minerale ose ndonjë gjë tjetër që mbështet ekonomitë tona moderne.

Çmimi botëror i qymyrit për prodhimin e energjisë është dyfishuar muajt e fundit. Çmimi i gazit natyror është rritur me gati 500%. Nafta drejtohet për 90 dollarë për fuçi, më e larta në shtatë vitet e fundit. Kjo është një pasojë e planifikuar e asaj që nganjëherë quhet Reset i Madh i Davosit ose çmendurisë “zero karbon” të Axhendës së Gjelbër.

Rreth dy dekada më parë Evropa filloi një zhvendosje të rëndësishme drejt burimeve të rinovueshme të quajtura gabimisht ose energji e gjelbër, kryesisht diellore dhe erë.

Gjermania, zemra e industrisë së BE-së, udhëhoqi transformimin me Energiewende të keq-ideuar të ish-kancelares Merkel, ku termocentralet e fundit bërthamore të Gjermanisë do të mbyllen në 2022 dhe termocentralet me qymyr do të hiqen gradualisht.

E gjithë kjo tani është përplasur me realitetin se Green Energy nuk është aspak në gjendje të përballojë mungesat serioze të furnizimit. Kriza ishte plotësisht e parashikueshme.

Me bllokimet e përhapura të COVID të industrisë dhe udhëtimeve në vitin 2020, konsumi i gazit natyror i BE -së ka rënë në mënyrë dramatike.

Furnizuesi më i madh i gazit i BE-së, Gazprom i Rusisë, në interes të një tregu të rregullt afatgjatë, reduktoi siç duhet dërgesat e tij në tregun e BE-së edhe me një humbje. Një dimër jashtëzakonisht i butë 2019-2020 lejoi që magazinimi i gazit në BE të arrinte kulmin. Një dimër i gjatë dhe i ashpër pothuajse e fshiu atë në 2021.

Në kundërshtim me pretendimet e politikanëve të BE -së, Gazprom nuk është angazhuar në politikë me BE -në për të detyruar miratimin e gazsjellësit të ri NordStream 2 në Gjermani. Me rritjen e kërkesës së BE -së në gjashtë muajt e parë të 2021, Gazprom nxitoi ta plotësonte atë dhe madje tejkaloi nivelet rekord të vitit 2019, dhe gjithashtu në kurriz të rimbushjes së depozitimit të gazit rus për dimrin e ardhshëm. Me BE tani të vendosur fort për një axhendë të energjisë së gjelbër, Fit for 55 , dhe refuzimin eksplicit të gazit natyror si një opsion afatgjatë, ndërsa në të njëjtën kohë vret qymyrin dhe fuqinë bërthamore, modeli i panelit të paaftësisë së ekspertëve që justifikojnë një 100% Kompania e energjisë elektrike pa CO2 deri në vitin 2050 ka ardhur në kulm.

Ndërsa investitorët financiarë në Wall Street dhe Londër kanë parë përfitimin e fitimeve të mëdha nga agjenda e energjisë së gjelbër, duke punuar me Forumin Ekonomik Botëror në Davos për të promovuar modelin qesharak të investimeve ESG, kompanitë konvencionale të naftës, gazit dhe qymyrit nuk po investojnë fitime në zgjeruar prodhimin. Në vitin 2020, shpenzimet botërore për naftën, gazin dhe qymyrin ranë me rreth 1 trilion dollarë. Kjo nuk do të kthehet.

Me BlackRock dhe investitorë të tjerë që gati bojkotuan ExxonMobil dhe kompani të tjera energjetike në favor të energjisë ‘të qëndrueshme’, një dimër jashtëzakonisht i ftohtë dhe i gjatë në Evropë dhe një mungesë rekord e erës në Gjermaninë veriore shkaktoi një panik për blerjen e gazit në gazin natyror të lëngshëm në botë (LNG) tregjet në fillim të shtatorit.

Problemi është se furnizimi me karburant erdhi shumë vonë, pasi shumica e LNG në dispozicion nga SHBA, Katari dhe burime të tjera që normalisht do të ishin në dispozicion tashmë ishin shitur në Kinë, ku një politikë energjie po aq konfuze, përfshirë një ndalim politik të Australisë qymyr, çoi në mbylljen e uzinës dhe një urdhër të fundit të qeverisë për të garantuar gaz dhe qymyr “me çdo kusht”.

Katari, eksportuesit e LNG -ve amerikane dhe të tjerë janë derdhur në Azi, duke e lënë fjalë për fjalë BE -në të ftohtë.

Rregullimi i energjisë

Ajo që pak e kuptojnë është se si tregjet e sotme të energjisë së gjelbër janë të manipuluara për të përfituar spekulatorët si fondet mbrojtëse ose investitorët si BlackRock ose Deutsche Bank dhe të ndëshkojnë konsumatorët e energjisë.

Çmimi kryesor i gazit natyror i tregtuar në Evropë, kontrata e ardhshme holandeze TTF, shitet nga ICE Exchange me qendër në Londër. Supozohet se cilat do të jenë çmimet e ardhshme me shumicë të gazit natyror në BE në një, dy ose tre muaj. ICE mbështetet, ndër të tjera, nga Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutsche Bank dhe Société Générale. Tregu është në ato që quhen kontrata të së ardhmes së gazit ose derivateve.

Bankat ose të tjerët mund të spekulojnë për qindarka mbi dollarin, dhe kur u përhap lajmi se magazinimi i gazit në BE ishte i ulët për dimrin e ardhshëm, peshkaqenët financiarë u tërbuan. Në fillim të tetorit, çmimet e së ardhmes për gazin holandez TTF kishin shpërthyer me 300% të paparë në vetëm pak ditë. Ka qenë shumë më keq që nga shkurti, pasi një ngarkesë standarde 3.4 trilionë BTU (Njësi Termike Britanike) LNG kushton 100-120 milion dollarë, ndërsa në fund të shkurtit kostoja e saj ishte më pak se 20 milion dollarë. Kjo është një rritje prej 500-600% në shtatë muaj.

Një shkak themelor rëndues për mungesën e fundit të qymyrit, gazit dhe naftës është vendimi i BlackRock dhe fondeve të tjera të tregut global të parasë për të larguar investimet nga nafta, gazi ose qymyri, të gjitha burime të energjisë krejtësisht të sigurta dhe të nevojshme, për grumbullimin e burime joefikase të energjisë dhe energji jo të besueshme diellore ose të erës.

Ata e quajnë investim ESG. It’sshtë moda e fundit në Wall Street dhe tregjet e tjera financiare globale që kur CEO i BlackRock Larry Fink iu bashkua bordit të Forumit Ekonomik Botëror Klaus Schwab në vitin 2019. Ata kanë krijuar firma certifikimi ESG që i caktojnë vlerësimet ESG “Politikisht korrekte” kompanive të aksioneve, dhe ndëshko ata që nuk respektojnë.

Nxitimi i investimeve ESG ka sjellë miliarda në Wall Street dhe miqtë e tij. Ajo gjithashtu ka frenuar zhvillimin e ardhshëm të naftës, qymyrit ose gazit natyror për shumicën e botës.

“Sëmundja gjermane”

Tani, pas 20 vitesh investimesh të çmendura në diell dhe në erë, Gjermania, dikur anija kryesore e industrisë së BE -së, është viktimë e asaj që mund ta quajmë sëmundja gjermane.

Ashtu si sëmundja ekonomike holandeze, investimi i detyruar në energjinë e gjelbër ka çuar në mungesë të energjisë së përballueshme dhe të besueshme. Të gjitha për një pretendim të paprovuar prej 1.5 ° C nga IPCC se duhet t’i japë fund civilizimit tonë deri në vitin 2050 nëse nuk arrijmë të arrijmë Zero Karbon.

Për të çuar përpara agjendën e BE -së për energjinë e gjelbër, vend pas vendi, me disa përjashtime, ata kanë filluar të çmontojnë naftën, gazin dhe qymyrin dhe madje edhe energjinë bërthamore. Termocentralet e fundit bërthamorë të mbetur në Gjermani do të mbyllen përgjithmonë vitin e ardhshëm. Impiantet e reja me qymyr, me pastruesit e gjeneratës së fundit, shkatërrohen edhe para fillimit të tyre.

Rasti gjerman bëhet edhe më absurd.

Në vitin 2011, qeveria Merkel miratoi një model energjie të zhvilluar nga Martin Faulstich dhe Këshilli Shtetëror Këshillimor për Mjedisin (SRU) i cili tha se Gjermania mund të arrijë prodhimin e energjisë elektrike të rinovueshme 100% deri në vitin 2050. Ata argumentuan se përdorimi i energjisë bërthamore nuk do të kishte qenë e nevojshme, as ndërtimi i impianteve të thëngjillit me kapjen dhe ruajtjen e karbonit (CCS).

Kështu lindi Energjiewende katastrofike e Merkel. Studimi argumentoi se do të funksiononte sepse Gjermania mund të bënte pazar për të blerë hidrocentrale të tepërta , pa CO2 nga Norvegjia dhe Suedia.

Tani me thatësirë ??ekstreme dhe një verë të nxehtë, rezervat hidroenergjetike të Suedisë dhe Norvegjisë janë rrezikshmërisht të ulëta kur hyjmë në dimër, vetëm 52% e kapacitetit. Kjo do të thotë se kabllot e energjisë për Danimarkën, Gjermaninë dhe tani Mbretërinë e Bashkuar janë në rrezik. Dhe sikur të mos ishte e mjaftueshme, Suedia është e ndarë për mbylljen e centraleve të saj bërthamore që e furnizojnë atë me 40% të energjisë elektrike. Dhe Franca po diskuton shkurtimin e një të tretës së centraleve të saj bërthamore falas, që do të thotë se burimi për Gjermaninë do të jetë gjithashtu i pasigurt. Që në 1 janar 2021, për shkak të heqjes graduale të qymyrit nga qeveria gjermane, u mbyllën 11 termocentrale me qymyr me një kapacitet total prej 4.7 GW. Ajo zgjati vetëm 8 ditë kur shumë prej uzinave me qymyr duhej të lidheshin përsëri me rrjetin për shkak të një periudhe të zgjatur të mungesës së erës.

Në vitin 2022, termocentrali i fundit bërthamor i Gjermanisë do të mbyllet dhe termocentralet e tjera me qymyr do të mbyllen përgjithmonë , të gjitha për nirvanën e gjelbër.

Në vitin 2002, energjia bërthamore gjermane ishte burimi i 31% të energjisë, energji elektrike pa karbon. Sa i përket energjisë së erës e cila përbën deficitin në Gjermani, afërsisht 6,000 turbina me erë me një fuqi të instaluar 16 GW do të çmontohen në vitin 2022 për shkak të skadimit të subvencioneve të ushqimit të rrjetit për turbinat më të vjetra.

Shkalla e miratimit të fermave të reja me erë është e bllokuar nga rebelimi në rritje i qytetarëve dhe sfidat ligjore ndaj ndotjes nga zhurma dhe faktorë të tjerë. Po krijohet një katastrofë e shmangshme.

Përgjigja e Komisionit Evropian në Bruksel, në vend që të pranonte të meta të dukshme në axhendën e tyre të energjisë së gjelbër, ishte ta dyfishonte atë sikur gazi natyror dhe qymyri të ishin problemi. Cari i klimës i BE Frans Timmermans deklaroi në mënyrë absurde: “Nëse do të kishim arritur Marrëveshjen e Gjelbër pesë vjet më parë, nuk do të ishim në këtë pozicion sepse atëherë do të kishim më pak varësi nga karburantet fosile dhe gazi natyror.”

Nëse BE -ja vazhdon me këtë agjendë vetëvrasëse, do të gjendet në një shkretëtirë të deindustrializuar brenda pak vitesh. Problemi nuk është gazi, qymyri apo bërthamori. Energyshtë energjia jeshile joefikase nga dielli dhe era që nuk do të jetë kurrë në gjendje të japë energji të qëndrueshme dhe të besueshme.

Agjenda e energjisë së gjelbër e BE -së, Shteteve të Bashkuara dhe qeverive të tjera, e shoqëruar me investimet e ESG -së të promovuara nga Davos, do të sigurojë vetëm që ndërsa ecim përpara do të ketë akoma më pak gaz, qymyr ose bërthamor për t’u kthyer kur fryn era. do të ndalet, ka një thatësirë ??në digat hidroelektrike ose mungesë të diellit.

Nuk i duhet një shkencëtari raketash të kuptojë se kjo është një rrugë drejt shkatërrimit ekonomik. Por ky është në fakt qëllimi “i qëndrueshëm” i energjisë i Kombeve të Bashkuara 2030 ose Rivendosja e Madhe e Davosit: zvogëlimi i popullsisë në një shkallë të madhe. Ne njerëzit jemi bretkosat që ziejnë. Dhe tani fuqitë e forta me të vërtetë po ngrenë zjarrin.