MENU
klinika

Nga Russian Today/ "Askush nuk do të ngrijë së ftohti!"

“Rusia do të furnizojë Evropën me aq gaz sa ka nevojë”

15.10.2021 - 12:32

Evropa do të marrë aq gaz nga Rusia sa ka nevojë për të frenuar mungesat e energjisë, ndërsa çmimet e gazit në mënyrë të pashmangshme do të stabilizohen, tha kreu i Komitetit Kombëtar të Energjisë të vendit Aleksey Gospodarev për RT në forumin e Javës së Energjisë Ruse.

“Do të ketë gaz aq sa nevojitet. Siç theksoi edhe një herë [Presidenti rus Vladimir Putin], ne kurrë nuk i kemi mohuar gazit askujt,” tha Gospodarev, duke vënë në dukje paradoksin që shumë kanë frikë se Rusia mund të përdorë gazin si një forcë kundër kundërshtarëve të saj edhe pse “kjo nuk ka ndodhur kurrë në histori”.

“Siç garantoi presidenti, askush nuk do të ngrijë. Sa më shumë gaz do të furnizohet sa të jetë e nevojshme,” shtoi zyrtari.

Gospodarev parashikon se çmimet e gazit do të stabilizohen, duke vënë në dukje se të gjithë ekspertët mendojnë njësoj. Megjithatë, sipas tij, stabiliteti qëndron në kontratat afatgjata, ndërsa tregtia e tregut në sferën e energjisë është shumë e paqëndrueshme.

“Evropa shkoi qëllimisht drejt çmimeve të tregut në sferën e gazit, drejt të ashtuquajturit treg spot. Këtu është rezultati, pasi ka shumë të panjohura në formimin e këtij çmimi … një kombinim i faktorëve që janë të vështirë të parashikohen çuan në këtë kërcim,” tha ai, duke iu referuar rritjes së fundit të çmimeve të gazit në Evropë.

“Evropa dëshiron të krijojë një treg të menjëhershëm, dora e padukshme e tregut duhet të përafrohet dhe të përcaktojë çmimet, por siç tha Presidenti [Putin], ky është gazi për të cilin po flasim. Ky është një produkt më kompleks që është themeli për të gjithë ekonominë,” tha zyrtari.

E ardhmja e gazit në nëntor në qendrën TTF në Holandë u tregtua rreth 1.200 dollarë për mijë metra kub të enjten, pasi arriti një vlerë të lartë historike prej 1.937 dollarë javën e kaluar. Sipas Gospodarev, lëvizja drejt çmimeve të tregut në industrinë e gazit është e panevojshme e vështirë, pasi mund të ketë shumë veprime spekulative.

“Besohet se kërcimi i çmimit u nxit nga veprimet spekulative. Asnjë ekonomi nuk do të përfitojë nga kjo, “tha zyrtari, duke theksuar se” nuk ka nevojë të varet nga paqëndrueshmëria në tregun e energjisë”.

Kontratat afatgjata janë një çështje tjetër, tha ai, duke vënë në dukje se këto marrëveshje tani vënë një kapak mbi çmimet me të cilat vendet blejnë gaz rus. Këto shifra ndryshojnë ndjeshëm nga çmimet e fundit rekord në treg, theksoi ai.

“Nëse mund të parashikoni çmimet për produktet kryesore të energjisë në terma afatgjatë, të cilat janë baza për formimin e PBB -së së vendit, atëherë do të jeni në gjendje të formoni politikën tuaj të investimeve dhe të mos vareni nga luhatjet e çmimeve,” theksoi zyrtari.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kriza energjitike që po kërcënon Europën

Çfarë është dhe çfarë po e shkakton atë?

“Europa mavijoset pa gazin rus”

Rritje rekord e çmimit, BE: Fajin e ka Rusia