MENU
klinika

Nga The Washington Post

Si mund të pengojë SHBA kërcënimin e Kinës në Tajvan

13.10.2021 - 15:17

Qielli rreth Tajvanit është i mbushur me avionë luftarakë kinezë dhe bombardues me aftësi bërthamore, me Pekinin që fluturon 150 fluturime në skajin e zonës identifikuese të mbrojtjes ajrore të ishullit vetëm në fillim të tetorit.

Cilado qoftë qëllimi i saktë i Presidentit Xi Jinping – për të ngacmuar Tajvanin dhe aleatët e tij, Shtetet e Bashkuara përfshinin; për t’i provokuar; ose për të ndezur nacionalizmin vendas – nuk është dashamirës.

Siç tregon shtypja e institucioneve falas të Hong Kongut nga Xi, ribashkimi “paqësor” midis shtetit të tij komunist dhe Tajvanit demokratik që ai bëri thirrje edhe një herë më 9 tetor, në mënyrë të natyrshme kërcënon të gjithë 23 milion njerëzit që jetojnë në ishull.

Një Kinë hegjemonike do të kërcënonte Japoninë, Australinë dhe Filipinet, duke destabilizuar të gjithë rajonin Indo-Paqësor.

China-Taiwan tensions: We will not bow to Beijing pressure, says leader - BBC News

“Nuk duhet të ketë absolutisht asnjë iluzion se populli tajvanez do t’i nënshtrohet presionit,” u përgjigj Presidentja Tsai Ing-wen, në mënyrë të përshtatshme, më 10 tetor.

Pyetja urgjente, për Taipein dhe Uashingtonin, nuk është se si të shprehet kundërshtimi ndaj ambicieve të Pekinit, por si të parandalojnë konfliktin ushtarak.

Kina ka shpenzuar qindra miliarda dollarë duke fituar aftësinë për të sulmuar përtej ngushticës së Tajvanit; Ministri i mbrojtjes i Tajvanit paralajmëroi kohët e fundit se Ushtria Çlirimtare Popullore do të jetë plotësisht e gatshme për të kryer një pushtim deri në vitin 2025.

Duke e kundërshtuar këtë, duke rritur kostot e mundshme për Kinën, paraqitet si sfida më e madhe strategjike me të cilën përballet administrata e Biden dhe, ndoshta, pasardhësit e saj.

Fatkeqësisht, teksa Kina ka qenë e fokusuar në Tajvan, Shtetet e Bashkuara kanë qenë të prirura për interesa më të gjera gjeopolitike, veçanërisht në Lindjen e Mesme.

Vetë Tajvani ka neglizhuar buxhetin e tij të mbrojtjes, duke i kushtuar pak më pak se 2 përqind të PBB -së në vitet e fundit.

Taipei ka ndërmarrë hapa inkurajues, nëse është vonuar, për ta korrigjuar atë, duke përfshirë një faturë shtesë që do të shpenzonte 9 miliardë dollarë pjesërisht në aftësitë e raketave kundër anijeve për të shmangur një flotë kineze.

Administrata e Biden ka njoftuar një strumbullar gjeopolitik për të përmbushur kërcënimin e Kinës, i cili përfshin shitjen e paralajmëruar së fundmi të nëndetëseve bërthamore në Australi; lidhje më të ngushta me Japoninë dhe Indinë; dhe mbështetje diplomatike për Tajvanin si një apel, i mbështetur nga Bashkimi Evropian, për përfshirjen e ishullit në Organizatën Botërore të Shëndetit.

Strategic Ambiguity, China, and Taiwan: The US-Taiwan Quagmire - The New Global Order

Që kur Biden u bë president, Shtetet e Bashkuara i kanë shitur artilerisë 750 milionë dollarë Tajvanit dhe ka vazhduar një dislokim të trajnerëve detarë në ishull të filluar nën Presidentin Donald Trump.

E vërteta shqetësuese, megjithatë, është se vitet e fundit lojërat e luftës të Pentagonit dhe vlerësimet e tjera kanë treguar se aftësitë e SHBA, edhe në kombinim me ato të aleatëve të saj, mund të mos jenë të mjaftueshme për të mposhtur një pushtim kinez.

Edhe pse inkurajon më shumë përpjekje nga Tajvani, Japonia dhe të tjerët në rajon, Shtetet e Bashkuara duhet të investojnë më shumë në asetet e fuqisë së fortë-veçanërisht forcat detare-të kërkuara për të mbështetur angazhimet e tyre në Azinë Lindore.

Presidenti, megjithatë, propozoi një buxhet të mbrojtjes që mezi përputhej me inflacionin, megjithëse me 5.5 miliardë dollarë të destinuar për parandalimin në Paqësor.

Në një bazë dypartiake, Dhoma ka miratuar një plan më të madh shpenzimesh, me para për 13 anije të reja. Kjo mund t’i bëjë përshtypje Kinës më shumë sesa fjalët më të ashpra.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al