MENU
klinika

"Si Roma pa Vatikanin"

Liderët evropianë i japin ‘lamtumirën’ Merkelit

23.10.2021 - 08:30

Udhëheqësit evropianë i dhanë lamtumirën Angela Merkelit teksa përfundonin një samit të Bashkimit Evropian, i 107-ti i saj si kancelar i Gjermanisë dhe me gjasë i fundit teksa përgatitet të largohet nga detyra.

Përpara se liderët e bllokut të fillonin punët në Bruksel të premten, ata panë një video dyminutëshe të pikave kryesore të samitit të Merkelit dhe asaj iu dha një dhuratë lamtumire që përfaqësonte ndërtesën e Evropës ku mbahen takime të tilla.

Në një fjalim, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel – i cili kryeson samitet e BE-së – e përshkroi 67-vjeçaren – në pushtet për 16 vjet – si “një monument”.

Ai tha se tubimet e liderëve pa të do të ishin si Roma pa Vatikanin ose Parisi pa Kullën Eifel.

“Ju jeni një busull dhe një dritë ndriçuese e projektit tonë evropian,” tha Michel dhe pasuan ovacione të forta.

Që kur mori pjesë në takimin e saj të parë të udhëheqësve të BE -së në Dhjetor 2005, kur Zhak Shirak ishte president francez dhe Tony Blair kryeministër britanik, Merkel ka mishëruar përpjekjen për një Evropë më të afërt, më të bashkuar.

Partitë politike gjermane janë tani në bisedime pas zgjedhjeve të vendit muajin e kaluar.

Por nëse ata nuk arrijnë të formojnë një koalicion qeverisës deri në mes të dhjetorit, ajo do të kthehet në Bruksel për një samit tjetër.

Deri në formimin e një qeverie të re, Merkel mbetet kancelare në detyrë.

Disa liderë folën se sa shumë do t’i mungonte liderja e ekonomisë më të madhe të Evropës, në veçanti aftësitë e saj diplomatike që ftuan temperamentin dhe sollën kompromise për çështje të mprehta.

“Zonja Merkel ishte një lloj makinerie kompromisi,” u tha gazetarëve kryeministri i Luksemburgut Xavier Bettel përpara bisedimeve të së premtes.

Merkel, që shpesh përdorte në maksimum fuqinë e Gjermanisë, u përpoq ta mbante BE-në sa më bashkë të ishte e mundur.

Ajo mbrojti me të njëjtin zjarr interesat kombëtare, veçanërisht gjatë krizës financiare 2007-2008.

Ajo u bë jopopullore në disa vende të Mesdheut për politikën e kursimit që ajo mbrojti pas katastrofës ekonomike dhe u kritikua nga disa për politikën e saj të kufirit të hapur për azilkërkuesit në 2015.

Por të premten, liderët e BE-së ishin unanim në vlerësimin e tyre për përpjekjet e saj gjatë një mandati që ka përfshirë katër presidentë francezë, pesë kryeministra britanikë dhe tetë kryeministra italianë.

“Është dikush që për 16 vjet me të vërtetë ka lënë gjurmë në Evropë, na ka ndihmuar të 27 ne të marrim vendimet e duhura me shumë humanizëm në momente që ishin të vështira”, u tha gazetarëve kryeministri belg Alexander de Croo.

Kancelari austriak Alexander Schallenberg, një i sapoardhur në samitet e BE-së, tha se Merkel ishte një “strehë qetësie” në bashkim.

Përkthyer dhe përshtatur nga Al Jazeera/ konica.al