MENU
klinika

Nga Russian Today

Spekulimet në tregjet evropiane i rrisin çmimet e gazit

25.10.2021 - 14:36

Çmimi i gazit natyror në Evropë të hënën u rrit mbi 1,100 dollarë për mijë metër kub në Bursën Interkontinentale në Londër, tregojnë të dhënat e tregtimit.

Kostoja e kontratave të së ardhmes së nëntorit në qendrën TTF në Holandë tregtohej me 1,109 dollarë për një njësi mijë metër kub që nga ora 07:00 GMT, ose, në terma familjarë, 107 dollarë për megavat-orë. Në kulmin e saj, kostoja e mallit arriti në 1,139 dollarë për mijë metër kub.

Kriza në industrinë evropiane të gazit u përshkallëzua në fillim të kësaj vjeshte, pasi çmimet e gazit në vend u rritën nga frika e kapacitetit të ulët të magazinimit, duke thyer gati pragun prej 2,000 dollarë për mijë metra kub më parë në tetor. Që nga mesi i tetorit, objektet nëntokësore evropiane të depozitimit të gazit ishin plot vetëm 71%.

Disa vende evropiane po fajësojnë Rusinë për shkaktimin e krizës aktuale të energjisë duke mos siguruar më shumë furnizime me gaz. Në të njëjtën kohë, gazsjellësi Nord Stream 2, i cili është në gjendje të lehtësojë mungesat evropiane duke furnizuar gaz shtesë rus, është bllokuar në harresë për shkak të manovrave politike në Bruksel.

Zyrtarët rusë kanë vënë në dukje edhe një problem tjetër në tregun evropian të energjisë. Ata kanë theksuar vazhdimisht stabilitetin që sjellin kontratat afatgjata në sektorin e energjisë, në krahasim me paqëndrueshmërinë e shitjeve spot, të cilat e kanë ekspozuar Evropën ndaj krizës aktuale të energjisë, me çmimet e gazit që thyen rekorde në fillim të këtij muaji.

Sipas Elena Burmistrova, Zëvendës Kryetare e Bordit Drejtues të gjigantit shtetëror energjetik të Rusisë Gazprom, vendet evropiane në mënyrë të pashmangshme do të hyjnë në sezonin e ngrohjes dimërore me depo të pambushura.

“Nga mesi i shtatorit, sasia e mbetur e injektimit të gazit në Evropë tejkaloi 22 miliardë metra kub gaz. Ekspertët në Evropë dhe Azi thonë se kjo hendek në injektimin e gazit nuk mund të kompensohet. Kjo situatë sigurisht që do të stimulojë kërkesën dhe do të ndikojë në çmimet”, tha zyrtari.

Autoritetet ruse kohët e fundit ofruan rritjen e dërgesave të gazit në Evropë nëpërmjet kontratave ekzistuese. Megjithatë, asnjë aplikim nga homologët evropianë nuk është dorëzuar deri më tani.

Ambasadori i Gjermanisë në Rusi, Geza Andreas von Geir, deklaroi të hënën se rritja e çmimit të gazit është një problem i përbashkët evropian dhe, për rrjedhojë, duhet të trajtohet së bashku.

“Kjo vlen jo vetëm për Gjermaninë, ky është një problem në nivel evropian, kështu që po trajtohet në një shkallë më të gjerë. Me sa dimë, Presidenti rus [Vladimir Putin] deklaroi gatishmërinë e tij për të kontribuar në zgjidhjen e krizës së çmimit të gazit. Prandaj, të gjithë po punojnë bashkërisht për këtë”, u tha ambasadori gazetarëve.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ekspertët: Nuk pritet përmirësim

DW: Si mund të vihet nën kontroll kriza energjitike?