MENU
klinika

Kualifikueset e Botërorit 2022

Anglia zbret me “këmbë në tokë” Shqipërinë

12.11.2021 - 23:32

Anglia shkatërron Shqipërinë në ndeshjen e parafundit të kualifikueseve të Botërorit 2022, duke fituar 5-0 në Uembli. Jo vetëm që nuk pati mrekulli të Kombëtares shqiptare, por kuqezinjtë u turpëruan që në pjesën e parë.

Harry Kane realizoi 3 gola, ndërsa Maguire dhe Henderson morën pjesë në festivalin e golave me nga një të tillë. Ekipit kombëtar iu dëmtuan edhe dy lojtarë, Bare dhe Kumbulla lanë lojën që në çerekorëshin e parë. Anglezët ulën ritmin në pjesën e dytë, ndërsa kuqezinjtë nuk ishin në gjendje të shënonin një gol nderi.

Kane shkruan historinë pasi me hat-trick e tij të shënuar sonte (me të majtën, të djathtën dhe me kokë). Ai është i pari që e bën me “Tre Luanët” që prej vitit 1993 kur ishte David Platt ai që shënonte kështu brenda një ndeshje…

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kualifikueset e Botërorit 2022

Anglia turpëron Shqipërinë për 33 minuta