MENU
klinika

Zbulojini...

50 destinacionet më të mira të diellit dimëror!

06.11.2021 - 14:14

ër shumë prej nesh, vera e vitit 2020 duket sikur nuk ka ndodhur kurrë. Edhe pse bllokimi për pjesën më të madhe të shteteve filloi të lehtësohej në qershor, ndryshimi i rregullave të karantinës ka bërë që planifikimi i një pushimi veror jashtë vendit ka qenë më i ndërlikuar se kurrë, me udhëtarët jo vetëm që pyesin për vendet më të mira për të qëndruar, por edhe ku është e sigurt për të shkuar tani.

Ndërsa bota përshtatet me normalitetin e ri, tani ne po shohim përpara për muajt më të ftohtë dhe po pyesim se cilat destinacione klasike dimërore-diellore është ende e mundur të vizitohen. Më poshtë kemi renditur destinacionet që jo vetëm ofrojnë mot të ngrohtë gjatë dhjetorit e në vazhdim, por janë gjithashtu të hapura për turizmin dhe përjashtohen nga lista angleze e karantinës (kontrolloni faqet e veçanta të qeverisë për Uellsin, Skocinë dhe Irlandën e Veriut, pasi kufizime të udhëtimit në ato vende janë duke u shtrënguar dhe liruar në kohë të ndryshme). Për më shumë ide udhëtimi, shihni zgjedhjen tonë të destinacioneve më të mira të pushimeve për t’u vizituar në 2021.

Destinacionet më të mira të diellit dimëror për t’u vizituar

Maldivet

Kur të shkoni: dhjetor-prill

Temperatura mesatare e dimrit: 28°C

Nuk ka kohë të keqe për të shkuar në Maldive. Nuk ka asgjë të keqe për të shkuar në Maldive në çdo kohë. Ata janë ishuj të vegjël të përsosur, cilido që të zgjidhni, ishuj të vegjël ranorë me fantazi të kapur, kryesisht me një vendpushim të papërlyer, me nivele të ndryshme madhështie. Edhe njerëzit që mendojnë se do të mërziten në Maldive përfundojnë duke i dashur Maldivet. Ata janë shumë të përshtatshme për të shkuar me familjen dhe për nirvanën e bekuar në plazh, janë të vështira për t’u mposhtur. Ata janë më të mirët nga të gjitha gjatë dimrit britanik.

Bermuda

Kur të shkoni: tetor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 24°C

Arkipelagu i mesit Atlantik i Bermudës, mjedisi mitik për Tempestin e Shekspirit, është një vend me plazhe rozë, shtëpi rozë dhe për pantallona të shkurtra me ngjyra të ndezura. Është natyrë Karaibe, megjithëse është shumë më afër Britanisë së Madhe, dhe ka një karakter të veçantë.

Plazhet e saj me rërë rozë janë gjithashtu të bukura. Ata përgjatë Bregut Jugor janë lavdia e ishullit. Horseshoe Bay është më i njohur dhe më i mbushur me njerëz, megjithëse Warwick Long Bay, një rrugë e shkurtër përgjatë bregut, është po aq tërheqës. Në njërën skaj të Horseshoe ka një copë rëre në madhësinë e një sheshi lojrash, e ndarë nga pjesa tjetër e saj nga një kodër shkëmbore.

Kuba

Kur të shkoni: tetor-prill

Temperatura mesatare e dimrit: 27°C

Me klimën e saj të mrekullueshme të Karaibeve, ditët e garantuara të ngrohta dhe me diell dhe shumë pak shi, moti i Kubës është më i besueshëm gjatë dimrit në Mbretërinë e Bashkuar. Plazhet poshtë në bregun jugor mund të kenë diellin më të mirë dhe të tërheqin turmat më të mëdha, por ka shumë përtej shtrirjeve të rërës me palma. Havana ka ndërtesat e saj me ngjyra pastel, puro dhe kadillakë, ndërsa arkitektura koloniale spanjolle e ruajtur në mënyrë perfekte në Trinidadin e mbrojtur nga UNESCO e bën qytetin të ndihet i humbur në kohë. Diku tjetër, nuk ka fund të rezervave natyrore, pyjeve të harlisur, maleve dhe plantacioneve të duhanit për të eksploruar.

Ishujt Kanarie

Kur të shkoni: gjatë gjithë vitit

Temperatura mesatare e dimrit: 22°C

Është verë gjatë gjithë kohës në Kanarie, ku temperaturat mesatare janë në mes të njëzetave gjatë gjithë vitit. Siç ka destinacionet e njohura, Gran Canaria, Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote, ka edhe tre ishuj më të vegjël që janë më pak të vizituar dhe më pak të prishur: La Palma, El Hierro dhe La Gomera. Ato nuk shfaqen në hartën mendore të botës së pushuesve mesatarë britanikë dhe krijojnë eksplorime interesante dhe rrezet e diellit dimërore.

Dubai

Kur të shkoni: nëntor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 26°C

Për rrezet e diellit gjatë gjithë vitit, shërbimin e përsosur pak larg, Dubai është një zgjedhje e qartë. Palm, një plazh i krijuar nga njeriu, i mbushur me hotele të shkëlqyera, secila me zonën e vet të papërlyer të plazhit, është perfekt për pushime familjare. Nuk janë të gjitha qendra tregtare dhe prej qelqi në qendër të Dubait: Souk i Vjetër është një rezervuar i bizhuterive dhe tenxhereve vezulluese, dhe përroi paqësor i Dubait lë të kuptohet në një kohë përpara hoteleve me shtatë yje dhe shpateve të brendshme të skive. Dy rrethe të reja krijuese (Dubai Design District dhe Al Quoz) kanë fituar gjithashtu vëmendjen e skenës ndërkombëtare të artit. Për ta parë qytetin në dritën e tij më të mirë, shkoni në nëntor, kur nuk është shumë i lagësht dhe mund të shkoni me kënaqësi buzë pishinës gjatë gjithë ditës.

Destinacionet më të mira të diellit dimëror që aktualisht nuk janë të përjashtuara nga rregullat e karantinës në Mbretërinë e Bashkuar dhe/ose janë të mbyllura për turizmin

Taghazout, Marok

Kur të shkoni: dhjetor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 21°C

The best wintersun destinations that are either currently not exempt from the UK quarantine rules andor are closed to...

Dikur një qytet hipi paksa i përafërt rreth skajeve, Taghazout tani është destinacioni kryesor i sërfit në Marok. Fshati i përgjumur i peshkimit në bregdetin e Atlantikut nuk ka humbur asnjë nga hijeshia e tij e modës së vjetër, dhe dhitë ende enden pa shkëlqim nëpër rrugët e pluhurosura me ngjyrë mandarine, ndërsa peshkatarët transportojnë peshkimin e tyre të përditshëm nga varkat e këputura blu dhe të bardha. Për sërfistët seriozë, dimri shënon fillimin e sezonit të pikut, dhe ndërsa fryrja shpërthen, turmat që kërkojnë pushim mbërrijnë. Temperaturat zakonisht lëvizin rreth 20°C shumë të këndshme, por erërat e Saharasë shpesh e shtyjnë merkurin shumë më lart. Vendet për të qëndruar vazhdojnë të bëhen më të zgjuara, duke ofruar mësime sërfi gjatë ditës dhe yoga në çati në perëndim të diellit. Edhe nëse nuk jeni të dhënë pas sërfit, ka shumë shtigje të bukura ecjeje aty pranë, shëtitje me deve përgjatë plazhit dhe peshkim i shkëlqyer gjithashtu.

Bora Bora, Tahiti dhe Polinezia Franceze

Kur të shkoni: gjatë gjithë vitit (megjithëse marsi është veçanërisht me shi në Tahiti)

Temperatura mesatare e dimrit: 28°C

Bora Bora Tahiti French Polynesia

Si në gjeografi ashtu edhe në shpirt, pothuajse aq larg nga një dimër britanik me shi. Polinezia Franceze përbëhet nga 100 ishuj të vegjël në Oqeanin Paqësor Jugor, më të njohurit prej tyre Tahiti dhe Bora Bora. Ata janë jashtë kësaj bote. Fantazi e larguar, e rrethuar nga shkëmbinj nënujorë, hije të pabesueshme të ujit të blusë bruz, lule hibiscus Gauguin të ndritshme, gjithçka e ndritshme dhe e lehtë dhe hiper-reale.

Qipro

Kur të shkoni: mars-maj, tetor-nëntor

Temperatura mesatare e dimrit: 22°C

Cyprus

Deti Mesdhe lindor rreth Qipros mund të jetë i ftohtë në dimër, por ishulli ka shumë diell gjatë gjithë vitit, kështu që ka një shans të mirë që të keni mot të ngrohtë edhe në muajt më të ftohtë. Nga marsi, lulet e ishullit fillojnë të lulëzojnë, dhe mezi duket një vizitor tjetër në horizont.

Australia perëndimore

Kur të shkoni: nëntor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 35°C

Western Australia

Një nga zgjedhjet tona për destinacionet më të mira për t’u vizituar në vitin 2021, bregdeti veriperëndimor i Australisë Perëndimore është i largët, i bukur dhe kryesisht i pabanuar. Ai ka më pak të vizituarit nga të gjithë shkëmbinjtë koralorë të Australisë, Ningaloo Reef, një shtrirje e pacenuar prej 260 km koralesh ku takimet emocionuese janë mjaft rutinë. Breshkat bëjnë folenë nga nëntori deri në mars.

Tel Aviv, Izrael

Kur të shkoni: mars-maj, tetor-nëntor

Temperatura mesatare e dimrit: 23°C

Tel Aviv Israel

Izraeli gëzon rreth 300 ditë me diell në vit dhe megjithëse dimri këtu mund të mos jetë aq përvëlues sa në disa vende të tjera, nëse vini drejt fillimit ose fundit, është ende mjaft ngrohtë për t’u shtrirë në plazh. Metropoli modern i Lindjes së Mesme i Tel Avivit është vetëm një fluturim pesë-orësh nga Londra, duke e bërë atë një udhëtim të lehtë për fundjavën e gjatë. Me arkitekturën e mrekullueshme të Bauhaus, galeritë e artit avangardë, restorantet e klasit botëror dhe kulturën hedoniste pas errësirës, ​​ky është versioni i vetë Mesdheut i Manhatan-it.

Jordania

Kur të shkoni: shkurt-maj (në jug), mars-maj dhe shtator-tetor (në veri)

Temperatura mesatare e dimrit: 21°C

Jordan

Jordania është plot surpriza. Mbretëria Hashemite e Jordanisë, për t’i dhënë emrin e saj të plotë, ka mrekulli natyrore dhe të lashta. Është e vërtetë që pjesa më e madhe e vendit është shkretëtirë, por ka edhe zona të tokës pjellore, të ndritshme dhe të gjelbërta bukur. Ujërat e Detit të Kuq, në brigjet e Akaba, janë të ngrohta gjatë gjithë vitit dhe shumëngjyrëshe, gjithashtu, shtëpia e një morie peshqish, rrezesh dhe breshkash që e bëjnë vendin e tyre në shkëmbinjtë koralorë plot jetë, koha më e mire për të shkuar për motin në plazh është shkurt deri në maj. Ndërkohë, dimrat mund të jenë të ftohtë në veri të vendit, ku bora mbulon majat e mrekullueshme të pemëve të Rezervatit të Pyllit Ajloun dhe muajt më të mirë për të shkuar në Petra të lashtë, Aman dhe në veri janë marsi, prilli, maji, shtatori dhe tetori.

Omani

Kur të shkoni: tetor-prill

Temperatura mesatare e dimrit: 26°C

Oman

Omani është një alternativë më pak e shkëlqyeshme dhe e qetë ndaj Dubait, vetëm peizazhi këtu është më dramatik: hapësira të gjera të hapura të ndërprera nga oazet dhe qytetet e shkretëtirës, lugina me aromë trëndafili dhe dru sandali, limane të fshehura me plazhe të arta dhe ujë brilant-bruz. Kryeqyteti, Muscat verbohet nga rrezet e diellit gjatë gjithë vitit me xhamitë e tij madhështore dhe tregjet plot gjallëri. Lart në veri-lindjen e largët, Gadishulli Musandam ofron disa nga zhytjet më të mira në Lindjen e Mesme, i vetmi vend i vërtetë për të qëndruar në këtë zonë të vështirë për t’u arritur, Gjiri i Six Senses Zighy është në një rrëshqitje të artë rëre të mbështetur nga malet jashtëzakonisht të pjerrëta Al Hajar. Për t’u ndjerë vërtet i izoluar, kamponi në tenda beduinësh të punuar me dorë midis dunave epike të rërës së Wahiba Sands në jug të Muskatit është mënyra më e mirë për të gjetur Omanin autentik.

Afrika e Jugut

Kur të shkoni: nëntor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 27°C

South Africa

Vija bregdetare më e famshme e vendit është Rruga e lavdishme e Kopshtit. Megjithatë, në drejtimin tjetër, një udhëtim rrugor përmes Kepit Perëndimor përbën një alternativë shpërblyese dhe moti është veçanërisht i mirë në dhjetor dhe janar. Bregu më pak i eksploruar i Overberg ka plazhe të gjera, restorante dhe kantina të mira, dete me humor në skajin më jugor të Afrikës dhe një rezervë të bujshme bregdetare për të cilën as vendasit nuk e dinë.

Kerala, Indi

Kur të shkoni: nëntor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 27°C

Kerala India

E qetë, e ftohtë dhe e gjelbër, Kerala nuk është ashtu siç e imagjinoni Indinë. Një udhëtim gjarpërues nëpër ujërat e pasme të këtij shteti jugor është një mënyrë e mrekullueshme për të parë nënkontinentin. Old Fort Cochin është i detyruar t’ju kënaqë, dhe ka edhe disa plazhe të bukura.

Rajasthan, Indi

Kur të shkoni: tetor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 25°C

Rajasthan India

Me qytetet e tij rozë, blu dhe ngjyrë ari, pallatet romantike buzë liqenit dhe kampet e shkretëtirës, ​​Rajasthani është shteti më i ndritshëm dhe më i bukur i Indisë. Shkoni atje dhe largohuni, pavarësisht nëse jeni duke u ngecur në rrugët e zhurmshme të Jaipur, duke ikur në shkretëtirën rreth Jaisalmer, ose duke lundruar me mall përtej liqenit në Udaipur romantike.

Bahamas

Kur të shkoni: nëntor deri në dhjetor dhe mars

Temperatura mesatare e dimrit: 25°C

Bahamas

Dikur një vend strehimi për thesarin e piratëve dhe pijet e ndaluara, ishulli Harbour në Bahamas është tani një vendstrehim e çuditshëm me ngjyra, ku çdo natë është një festë dhe çdo ditë më e gjallë se e kaluara. Rëra është rozë, uji bruz është shtëpia e breshkave të gjelbërta të detit dhe yjeve portokalli, dhe zogjtë me grykë të verdhë fluturojnë rreth pemëve. Ditët në plazh janë të gjata dhe dembele, dhe koha e ditës harrohet.

Ishujt e Tajlandës

Kur të shkoni: nëntor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 32°C

Thai islands

Ishujt e Tajlandës janë objekt i fantazive të tëra. Rërë e bardhë, kasolle plazhi me stil fshatar, një shtrat i varur që lëkundet butësisht mes dy palmave ndërsa një det bruz xhiron në brez. Ka dhjetëra për të zgjedhur dhe secila ofron diçka krejt të ndryshme. Koh Lanta mbetet i qetë me vende të bukura për të qëndruar në plazhet që shtrihen për milje.

Belize

Kur të shkoni: dhjetor-prill

Temperatura mesatare e dimrit: 30°C

Belize

Sezoni i pikut të Belizes përkon në mënyrë të përkryer me muajt më të ftohtë të Mbretërisë së Bashkuar. Megjithëse temperaturat mbeten të larta gjatë gjithë vitit, nga janari deri në mars ka shanset më të ulëta të shiut, duke e bërë këtë një kohë ideale për të eksploruar këtë komb të vogël të mbushur me aventura. E kufizuar nga Guatemala dhe Meksika, Belize tërheq një pjesë të turmave të fqinjëve të saj, megjithatë diversiteti natyror dhe kulturor i kësaj ish-kolonie britanike është vërtet bindës. Është shtëpia e rrënojave të Majave, parqeve kombëtare, rezervateve të natyrës dhe Barrier Reef Belize, të gjitha që kërkojnë të eksplorohen. Brendësia xhungël e vendit bie në kontrast me një vijë bregdetare verbuese të Karaibeve dhe qindra zona dhe ishuj të vegjël, ndërsa një mori hotelesh të freskëta e kanë vënë të gjithë eko-turizmin në krye të axhendës së tyre.

Lamu

Kur të shkoni: dhjetor-shkurt

Temperatura mesatare e dimrit: 32°C

Lamu

Kur Ministria e Jashtme vendosi një ndalim udhëtimi për Lamu pas sulmeve terroriste të Somalisë në vitin 2011, ai ra nga harta. Por tani me sanksionet e hequra, turmat kanë filluar të dynden përsëri në këtë ishull të largët afrikan që ende ndihet krejtësisht i pandryshuar nga koha. Ka qenë prej kohësh një rrëshqitje popullore në plazh pas një safari epik kenian, duke tërhequr udhëtarë kuriozë në vend të vizitorëve që ndjekin flamurin. Nuk ka automjete, vetëm gomarë, dhe përzierja marramendëse e kulturave arabe, persiane, kineze, indiane dhe evropiane është magjepsëse. Pas disa ditësh në Qytetin e Vjetër të mbrojtur nga UNESCO, drejtohuni në jug drejt plazheve të shkreta ose kaloni me avion në ishujt e afërt Robinson Crusoe të Manda dhe Kiwayu. Nga dhjetori deri në shkurt, temperaturat mesatare janë 32°C, duke e bërë dimrin kohën më të mirë për të ardhur për të shijuar rërën e zbrazët të përsosur si kartolinë dhe ritmin e qetë të Lamu.

Zihuatanejo, Meksikë

Kur të shkoni: dhjetor-prill

Temperatura mesatare e dimrit: 30°C

Zihuatanejo Mexico

Në bregun e Paqësorit të Meksikës, dy qytete plazhi qëndrojnë krah për krah: Ixtapa dhe Zihuatanejo. Nuk mund të ishin më ndryshe. Ixtapa, e mbushur me hotele shumëkatëshe dhe infrastrukturë moderne, u ndërtua me qëllim për turistët, ndërsa, vetëm rreth gjirit, Zihuatanejo ka mbajtur hijeshinë e saj të botës së vjetër dhe ndjenjën e fshatit të përgjumur të peshkimit. Është një vendstrehim plazhi i thjeshtë me një dhunti të vërtetë meksikane, peshkatarët fshikullojnë zërat e tyre në breg çdo mëngjes dhe qendra e qytetit është e mbushur me rrugë historike me kalldrëm dhe një treg plot lëvizje. Grupet e pronave të butikut qëndrojnë pikërisht në plazh ose me pamje nga gjiri, i cili është një hit i sërfistëve. Është nxehtë gjatë gjithë vitit, por nga tetori deri në prill ka më pak shi, duke e bërë këtë një vend të përsosur për një goditje të vitaminës D të dimrit.

Panama

Kur të shkoni: dhjetor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 32 ° C

Panama

Ishujt San Blas nuk janë asgjë e re, udhëtarët kanë kohë që dynden në plazhet me rërë të bardhë dhe ujërat verbuese bruz të arkipelagut të Karaibeve të Panamasë. Por pala e Paqësorit është ende dukshëm më pak e zbuluar. Vitin e kaluar, filantropisti Louis Bacon hapi Islas Secas, një ishull i ri privat që ndryshon lojën, me vetëm katër objekte me energji diellore dhe konservim në thelbin e tij. Pastaj është Islas Palenque, i rrethuar nga një rezervë xhungle prej 400 hektarësh dhe shtatë plazhe të pacenuara pak më afër kontinentit. Padyshim që është pak e vështirë të arrish këtu nga Panama, por ia vlen plotësisht për privatësi dhe izolim sapo të mbërrish. Koha më e mirë për të ardhur është nga janari deri në prill, kur sezoni i lagësht i shirave ia lë vendin disa muajve me diell të shkëlqyeshëm dhe temperatura përvëluese.

Sao Tomé dhe Principe

Kur të shkoni: dhjetor-shkurt

Temperatura mesatare e dimrit: 30°C

So Tom and Prncipe

Të veçuar në brigjet e Gabonit, këta ishuj të vegjël të paprishur së bashku përbëjnë vendin më të vogël dhe më pak të vizituar të Afrikës. Por është falë numrit të vogël të turistëve që ata ende ruajnë joshjen pothuajse plotësisht të pazbuluar. Këta ishuj të xhunglës janë shtëpia e më shumë specieve endemike për milje katrore se kudo tjetër në tokë, duke i bërë ato paksa si Galapagos-i i Afrikës. Kur miliarderi afrikano-jugor Mark Shuttleworth hapi hotelin e tij të parë butik, Bom Bom, në vitin 2013, mbërriti një lloj i ri udhëtarësh luksoz, që atëherë, ai ka hapur edhe dy të tjera, Roça Sundy dhe Praia Sundy. Ata janë të gjithë pjesë e një projekti më të gjerë për të krijuar vende pune dhe për të nxitur turizmin, kështu që do të jeni mirë edhe gjatë pushimeve. Janari, shkurti dhe marsi janë muajt më të nxehtë, kur erërat e thata dhe me pluhur fryjnë direkt nga Sahara.

Gadishulli Jukatan, Meksikë

Kur të shkoni: nëntor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 24 ° C

Yucatn Peninsula Mexico

Gadishulli Jukatan i Meksikës, në bregun e Atlantikut, ka një përzierje magjike të kulturave të lashta dhe të zhurmshme të tanishme. Zbuloni tempuj, përshëndetni diellin nën perënditë e vezullimit me fashionista në plazhin në Tulum. Më e mira për të ardhur është gjatë muajve më të errët të Britanisë.

Bali

Kur të shkoni: Bali është i nxehtë gjatë gjithë vitit. Është më me shi (dhe kështu më i lirë) nëntor-prill, por edhe kur bie shi, është me pak fjalë, shpërthime tropikale.

Temperatura mesatare e dimrit: 27°C

Bali

Bali është ishulli qiellor me kënaqësitë tokësore. SPA-të e kthyera në të bekuara janë aq të shkëlqyera sa Bali ka zhvilluar një stil të tijin: të pastër dhe bashkëkohor, të bardhë prej druri të errët dhe liri. Festa, nga rrëshqitjet e hënës së plotë në limane të fshehura deri te klubi i mrekullueshëm i plazhit “Patato Head” dhe “The Lawn” i ri në plazhin boho për të cilin të gjithë po flasin, Canggu. Ka art në Ubud. Ka spa absolutisht kudo. Ka plazhe, sigurisht. Pishinat këtu janë diçka tjetër: një ngjyrë e gjelbër elegante, e errët, e mbuluar nga gjethet tropikale. Ato pishina të pabesueshme me horizont lart me pamje nga pyjet e shiut, ky është Bali klasik.

Mozambik

Kur të shkoni: prill-nëntor

Temperatura mesatare e dimrit: 26°C

Mozambique

Ky vend i Afrikës jugore ka bregdetin më mahnitës, plazhet e Mozambikut janë jashtë kësaj bote. Shtrirje të mëdha rëre, të egra dhe të mbështetura nga duna, mbështjellë nga Oqeani Indian i bukur ku balenat me gunga depërtojnë, ku mund të notosh me rreze manta në Kanalin e Mozambikut. Në ishujt e vegjël të Arkipelagut Bazaruto të Mozambikut, një park detar i mbrojtur në drejtim të jugut, ka bare në dysheme me rërë dhe shtëpiza të thjeshta me kashtë, dhe ishujt më të bujshëm me rërë në ujërat më të kaltër se blu. Në plazhet e Mozambikut verior ndiheni sikur jeni në fund të botës, jashtë këtij bregdeti janë Ishujt Quirimbas si ëndërr, duke përfshirë edhe Vamizin qiellor.

Filipinet

Kur të shkoni: shkurt-maj

Temperatura mesatare e dimrit: 31°C

The Philippines

Më shumë se 7000 ishuj. Plazhe të shkreta me rërë të bardhë të veshur me pemë kokosi të pjerrëta. Parqe detare të mbrojtura me shkëmbinj nënujorë të pacënuar si kupat gjigantë të peshkut tropikal. Pushimet e sërfit janë aq fenomenale sa tërheqin profesionistët më të mirë në botë. Hotele dhe vila të thjeshta, por të shkëlqyeshme. Disa nga njerëzit më miqësorë në planet. Kjo është lavdia e Filipineve.

Kaliforni

Kur të shkoni: gjatë gjithë vitit

Temperatura mesatare e dimrit: 21°C

California

‘The Golden State’ është një pseudonim i përshtatshëm. Kalifornia është një nga shtetet më me diell të SHBA-së, me dimër të butë, pak shi dhe shumë diell, veçanërisht në jug. Për një udhëtim klasik rrugor në SHBA, merrni me qira një kabrio dhe shkoni në rrugën e Bregut të Paqësorit. State Route 1 shkon 550 milje nga Leggett deri në Malibu. Ka pamje fantastike të bukura në pjesën më të madhe të rrugës, dhe seksioni më i mirë është ai nga San Francisko përmes Monterey dhe San Simeon në San Luis Obispo (ku rruga shkon në brendësi), megjithëse në veri të San Franciskos rruga është më e egër dhe më pak e mbushur me njerëz. Synoni të ecni drejt jugut, të jeni më afër detit. Zgjedhja e hoteleve në Bregun e Paqësorit mjafton vetëm për t’ju tunduar, duke filluar nga ato të çuditshme deri tek ato moderne, të gjitha me pamje të mrekullueshme të Oqeanit Paqësor.

Bahia, Brazil

Kur të shkoni: tetor-shkurt

Temperatura mesatare e dimrit: 31°C

Bahia Brazil

Në bregun detar të Atlantikut të Brazilit, larg nga shtegu turistik, Bahia ka plazhe të shkreta, pyje tropikale plot kafshë të egra, ferma kakao, një qytet të sërfistëve dhe disa vendpushime zbathur që nuk do të dëshironi t’i lini kurrë. Shkoni në qytetin e vogël të Itácaré për sërfing, lundrim, ecje dhe vëzhgim zogjsh, në Trancoso për shikimin e njerëzve dhe ahengje në plazh.

Senegal

Kur të shkoni: nëntor-maj

Temperatura mesatare e dimrit: 29°C

Senegal

Mund të mos jetë zgjedhja e dukshme për pushime në plazh, por aq më mirë për të: Senegali, në Afrikën Perëndimore, ka disa rërë të bukur të artë, sërf fantastik, muzikë të mrekullueshme dhe kafshë të egra delta. Shkoni për një festë me përvoja që ndryshojnë jetën.

Guatemala

Kur të shkoni: nëntor-maj

Temperatura mesatare e dimrit: 25°C

Guatemala

Në Amerikën Qendrore, qytetet e lashta Maja të Guatemalës, të fshehura thellë në pyjet e shiut plot ngjyra dhe zhurma ekzotike, e bëjnë Romën të duket sikur është ndërtuar brenda një dite. Nga tempujt e xhunglës deri te baret buzë plazhit, kënaqësitë e këtij vendi magjik bëjnë një udhëtim të paharrueshëm.

Havai

Kur të shkoni: gjatë gjithë vitit, shkurti është veçanërisht i mirë.

Temperatura mesatare e dimrit: 24°C

Hawaii

Havai është i nxehtë gjatë gjithë vitit. Në të ka shumë vendpushime me pesë yje që plotësojnë çdo dëshirë tuajën dhe mund të jenë kudo në botë. Disa njerëz, shumë njerëz, pëlqejnë ato vende, dhe pse jo? Për të tjerët, ka gjithçka tjetër që Havai ka për të ofruar. Havai i vërtetë. Plazhet më të mira, shfletimi më i mirë, shëtitjet më të mira nëpër pyjet e shiut ose lart vullkaneve.

Birmania

Kur të shkoni: nëntor-prill

Temperatura mesatare e dimrit: 30°C

Burma

Birmania, ose Mianmari, është një vend magjepsës me faltore të arta, këpucë prej kadifeje dhe lule zambak uji. Pas dekadash errësirës dhe frikës, horizonti është plot shpresë ndërsa vizitorët po inkurajohen të eksplorojnë edhe një herë thesaret e këtij vendi unik aziatik.

Siwa Oasis, Egjipt

Kur të shkoni: tetor-dhjetor

Temperatura mesatare e dimrit: 25°C

Siwa Oasis Egypt

Oazet e Egjiptit Perëndimor kanë qenë gjithmonë strehë në një peizazh të bukur, por të pafalshëm dhe me ardhjen e hoteleve të vogla dhe të ulëta në zonë, të krijuar për të respektuar dhe pasqyruar mjedisin lokal, kapaciteti i tyre për t’u rifreskuar është më i madh se kurrë. Shkoni në Siwa Oasis për tempujt e tij të lashtë, liqenin e kripës, burimet e nxehta, nxehtësinë vezulluese dhe dunat e mëdha e të lëvizshme.

Laosi

Kur të shkoni: nëntor-shkurt

Temperatura mesatare e dimrit: 25°C

Laos

Të gjithë janë joshur nga peizazhet malore të mjegullta, mistike të Laosit dhe nga qyteti i tij historik, Luang Prabang. Që nga momenti që vendi hapi dyert për turizmin në vitet 1980, vizitorët kanë folur me tone nderuese për qytetin e përgjumur larg vendit në brigjet e lumit Mekong. Ai magjeps. Ai mbart një aromë të Indokinës përpara se bota moderne të arrinte atje.

NË VEND TE TULUMIT, SHKO NE ISLA HOLBOX

INSTEAD OF TULUM GO TO ISLA HOLBOX

Ndërsa Tulum është vendi që duhet parë duke u çlodhur, Holbox është vendi ku njeriu shkon për t’u shkëputur në të vërtetë, nuk ka rezervime të pakapshme restorantesh, nuk ka bare koktejesh të shijshme. Thjesht det i gjelbëruar në parajsë, rërë jashtëzakonisht të imët dhe hamak që lëkunden në të cekët. Me mungesën e rrugëve të asfaltuara, Holbox ndihet si një ishull nga një kohë tjetër, megjithëse ato krahasime Tulum e kanë parë atë më pak të qetë kohët e fundit. Për fat të mirë, komuniteti i rrënjosur prej kohësh i ishullit, i cili kujton se energjia elektrike erdhi për herë të parë këtu në fund të viteve 1980, duket i vendosur për të frenuar rrjedhën. Shumë nga ato turma zbresin nga qershori deri në shtator, kur tufa të mëdhenj peshkaqenësh balene mblidhen në det të hapur. Dimri, megjithatë, është periudha më e thatë e vitit, me temperatura të rehatshme në mesin e viteve njëzetë.

Namibia

Kur të shkoni: nëntor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 27°C

Namibia

Çuditërisht, Namibia merr me vështirësi gjysmë milioni vizitorë në vit, ndërsa fqinji i Afrikës së Jugut merr pothuajse 10 herë më shumë se ky numër. Por ndërsa udhëtarët po fillojnë ngadalë ta zbulojnë, ky është një nga destinacionet më magjepsëse të Afrikës: i ashpër, i guximshëm dhe dramatik. Më shumë se një duzinë kampe dhe shtëpiza të reja janë hapur gjatë viteve të fundit, secila prej tyre ka një qasje më kreative ndaj konservimit. Namibia zakonisht konsiderohet si një destinacion gjatë gjithë vitit, por në të vërtetë temperaturat e larta të verës mund të jenë shtypëse. Nëntori deri në mars mund të përkojë me muajt më të lagësht të vendit, por me shiun vjen një transformim mahnitës i peizazhit. Shkretëtira e thatë shndërrohet në një qilim të gjelbër të harlisur, mbërrijnë tufa zogjsh shtegtarë dhe kafshët fillojnë të shumohen. Shiu është i lokalizuar dhe vjen me breshëri të shkurtra dhe të mprehta, kështu që nuk ka gjasa të ketë shumë ndikim në udhëtimin tuaj.

Kamboxhia

Kur të shkoni: nëntor-prill

Temperatura mesatare e dimrit: 32°C

Cambodia

Nëse dëshironi të shihni Azinë Juglindore në pamjen më magjepsëse, duhet të shkoni në Kamboxhia. Shkoni për të parë agimin e çastit mbi tempujt e xhunglës së Angkor dhe për traditat autentike të fshatrave të tij dhe kryeqytetit të qetë, Phnom Penh. Por shkoni edhe për plazhet e tij të papërlyera.

Seychelles

Kur të shkoni: tetor-nëntor

Temperatura mesatare e dimrit: 29°C

Seychelles

Larguar në Oqeanin Indian, një mijë milje nga bregu më i afërt i Afrikës, Seychelles janë arratisja përfundimtare në ishullin e fantazisë. Vendpushimet e tij private në ishull janë ndoshta më të bujshmet kudo në botë, ëndrra e muajit të mjaltit (madje edhe William dhe Kate kanë kaluar muajin e mjaltit në North Island, megjithëse hoteli është shumë i matur për ta pranuar këtë ).

Moti i Seychelles Arkipelagu ka nxehtësi dhe diell gjatë gjithë vitit, si dhe pjesën e tij të drejtë të shiut. Muajt ​​më të lagësht në Seychelles janë nëntori deri në mars, por temperaturat nuk bëhen kurrë tepër të nxehta (duke gjarpëruar rreth 24ºC gjatë natës dhe deri në 29ºC gjatë ditës, gjatë gjithë vitit). Tetori është një muaj i mrekullueshëm për të marrë rreze dielli, para se të bjerë shumë shi dhe ajri të jetë më i freskët.

Mauritius

Kur të shkoni: maj-dhjetor

Temperatura mesatare e dimrit: 28°C

Mauritius

Ajo që Mauritius ka mbi fqinjët e tij në Oqeanin Indian, Seychelles dhe Maldivet, është madhësia dhe diversiteti natyror. Plazhet e tij janë ende parajsa tropikale në vazo, dhe këtu mund të marrësh me qira një makinë dhe të eksplorosh për të gjetur limanin tënd të shkretë, me makinë ose shëtitje deri në kodrat e tij me pyje shiu, të marrësh një varkë dhe të bësh ‘snorkeling’ ose zhytje në botën e tij të jashtëzakonshme nënujore. Ka pak reputacion për vendpushimet tepër të rregulluara, por ka gjithashtu disa nga hotelet më të bukura të plazhit në botë, dhe ju mund të gjeni hotele të vogla butik pikërisht në plazh. Ndoshta muajt më të mirë për të shkuar në Mauritius janë shtatori, tetori dhe nëntori, kur është nxehtë, por jo shumë nxehtë (mesatarisht rreth 25-28ºC në ditë, një më i freskët 17-19ºC gjatë natës) dhe në kohën më të thatë (sezoni i shirave në Mauritius është nga janari deri në prill).

Sri Lanka

Kur të shkoni: dhjetor-mars

Temperatura mesatare e dimrit: 27°C

Sri Lanka

Ka një zhurmë të vërtetë rreth Sri Lankës tani, me ata që e dinë që bëjnë një linjë për pikat bregdetare në jug të Colombo. Rripat e orizit me ngjyrë jeshile të ndezur dhe plantacionet e gjelbëruara të çajit hapin rrugën për plazhet e mrekullueshme dhe të artë në perëndim të Galle. Sërfistët vlerësojnë strehat me stil hipi dhe valët rrotulluese që godasin limanet me rërë në lindje.

NË VEND TË KOSTA RIKES, SHKO NË EKUADOR

INSTEAD OF COSTA RICA GO TO ECUADOR

Ekuador është më pak i zhvilluar se Kosta Rika, kështu që prisni një aventurë, një me gjithçka që kushëriri i tij latin ka për të ofruar, dhe më shumë përveç kësaj. Dëshironi kafshë të egra? Merrni një lundrim luksoz në Amazonën ekuadoriane. Dëshironi një eko-qëndrim? Mashpi Lodge me pesë yje, një shtëpizë unike e botës “National Geographic” është mahnitëse e qëndrueshme, tërësisht prej xhami që fshihet në një pyll me re.  1,400 milje e bregut të Paqësorit të Ekuadorit ka mjaft të tilla. Pastaj është Quito, një kryeqytet shumë më i zgjuar se San Jose: një përzierje marramendëse e salsotecave me avull, pamjeve madhështore të Andeve dhe hoteleve përrallore në pallate koloniale të restauruara në mënyrë magjepsëse (asnjë më elegante se Casa Gangotena e pashoqe). Ju mund të keni dëgjuar për një tjetër nga destinacionet e tij nën radar, gjithashtu Galapagos. Zonat e ndryshme gjeografike të Ekuadorit kanë modelet e tyre, të dallueshme të motit, por dimri i Evropës është kur moti është më i ngrohtë në Quito dhe në Malësi, më e thata në xhungël, dhe me diell në bregdet.

NË VEND TË MALDIVES, SHKONI NË ISHUJT ANDAMAN

INSTEAD OF THE MALDIVES GO TO THE ANDAMAN ISLANDS

Po aq ëndërrimtare sa Maldivet, por më të kënaqshme jashtë radarit, Ishujt Andaman janë zgjuar. Ky arkipelag tropikal gjeografikisht më afër Mianmarit dhe Indonezisë sesa pronari i tij, India, ka qenë gjithmonë broshurë e bukur, por vetëm kohët e fundit e bekuar me gërmime luksoze. Ato plazhe të largëta dhe ujëra jashtëzakonisht të pastra ishin më shumë shpërblim për sërfistët e guximshëm dhe ata që kanë kaluar një vit në shpinë. Por ishte vetëm çështje kohe para se kjo parajsë primitive të bëhej e pasur. Havelock është ishulli më i zhvilluar nga 572 ishujt, shumica dërrmuese e të cilëve janë jashtë kufijve për vizitorët (dhe të populluara nga fise indigjene). Pikërisht këtu gjigandi i hoteleve luksoze indiane Taj ka shpërndarë rishtazi 72 vila me kashtë nën një mbulesë pyjore tropikale, duke anuar plazhin fantastik Radhanagar, i cili thuhet gjerësisht se është ndër më të mirët në botë. Më pas është Jalakara, një butik, një vend i shenjtë me dru tik dhe betoni, i zhytur në një plantacion bananesh, ku nuk ka WiFi, nuk ka TV, thjesht qetësi e plotë, e mbuluar nga natyra. Dimri është koha më e kthjellët dhe më e thatë e vitit, veçanërisht nga janari në mars me temperatura rreth 29C.

NË VEND TË GOA, SHKO NE KARNATAKA

INSTEAD OF GOA GO TO KARNATAKA

Skena e plazhit të Karnatakës është po aq e bukur, por më pak e shkëlqyeshme sesa ajo e Goas, megjithëse ndan të njëjtin bregdet (shteti i Karnataka është më në jug). Plazhi Gokarna, shpesh i renditur në mesin e gjysmëhënës më të mirë me rërë të Indisë, është i ftohtë, pluhur dhe me thekë palme; frekuentuesit e plazhit më shumë yogi që lëvizin me hamak sesa ravers të pikturuar me rreze UV. Më mirë akoma, ka më shumë për të eksploruar përtej ngjyrosjes dhe përshëndetjeve të diellit; provoni ecjen dhe më pas heqjen e stresit në Taj Madikeri Resort & Spa, në kodrat e Coorg të mbjella me smerald, kafe dhe erëza. Tempujt magjikë, të lashtë të Hampit dhe gurët e çuditshëm e të grumbulluar në mënyrë të rrezikshme kanë magjepsur endacakët dhe vagabondët për qindra vjet.

Vietnami

Kur të shkoni: nëntor-shkurt

Temperatura mesatare e dimrit: 27 ° C

Vietnam

Vietnami mund të jetë një nga vendet më magjepsëse, të bukura dhe simpatike që do të vizitoni ndonjëherë. Saigon është i mrekullueshëm, kolonial dhe i çuditshëm; Ho Chi Minh City ka një nga skenat më të mira të ushqimit në botë. Bregdeti i Vietnamit, oh, bregdeti! Plazhet janë të jashtëzakonshme. Kaq shumë bukuri të paprekur. Ishuj të vegjël dhe gjire dramatikë për t’u eksploruar me varkë. Vende për të qëndruar jashtë kësaj bote plazhi elegant, pikërisht mbi rërë. Edhe pse është e lehtë dhe luksi mund të gjendet kudo, ende duket si një sekret, ende një ndjenjë zbulimi për një udhëtim atje.

NË VEND TË DUBAIT, SHKO NE BEIRUT

INSTEAD OF DUBAI GO TO BEIRUT

Dubai është një veprim i vështirë për të arritur në krye: jo vetëm qyteti më i vizituar i Lindjes së Mesme, ai është i gjashti më i vizituari në botë, duke kaluar edhe Parisin dhe Nju Jorkun. Por nëse Dubai është një film i suksesshëm, me shatërvanin e tij gjithëpërfshirës, ​​që kërcen dhe me kullën e mahnitshme të botës, mendoni për Bejrutin si një film të vogël indie: më energjik, më artistik dhe po aq që meriton kohën tuaj. Sigurisht, kryeqyteti i Libanit ka qenë paksa tepër i egër në të kaluarën. Por tani, më shumë se një dekadë pasi dhuna shpërtheu për herë të fundit, ka murmuritje për një “epokë të dytë të artë” për këtë “Paris të Lindjes”, që rikthehet në vitet 1960, bohemia e para Luftës Civile. Ky është një qytet shtresash: nga kollonat dhe harqet magjepsëse, të rrënuara të arkitekturës neo-otomane, te një skenë me histori festash që nuk rritet kurrë deri në mesnatë (baret e Gemmayzeh janë aq të majme sa do të bënin një skuqje nga Brukliniti), dhe souket arabe të zhytura në aromat e njëmijë erëzash. E megjithatë, i mbështetur në skajin e Medit dhe me temperaturat e dimrit në adoleshencë dhe të njëzetat e larta, ju mund të jeni po aq lehtësisht duke kaluar një ditë me verëra të shkëlqyera libaneze në një klub plazhi plot spërkatje. Një hotel kryesor i botës, Le Grey, është një vend i zgjuar për të ngritur kampin.

NË VEND TË AFRIKËS JUGORE SHKO NE GANA

INSTEAD OF SOUTH AFRICA GO TO GHANA

Reputacioni i Ganës “Afrika për fillestarët” i jep një kapele për lehtësinë e një udhëtimi këtu, politikë e qëndrueshme, qytete të zhvilluara, transport funksional. Por i mungojnë të gjitha gjërat e tjera që e bëjnë Ganën të madhe. Ashtu si kryeqyteti, Akra, një qytet i gjallë i mbushur deri në gushë me ushqim të nxehtë, jetë nate dhe art. Shih Urban Grill, fusion afro-latin i drejtuar nga Andrew DiCataldo, nga Patria dikur e dashur në Manhattan; klubi në çati Carbon, në pronësi të Nick House of Mahiki; dhe Galeria 1957, me aftësinë e saj për shfaqje të tensionuara në shtëpi që shpërthejnë në mediat sociale. Pastaj janë plazhet: festa me zjarr dhe ushqim në rrugë në Labadi të Akra-s; ose arratisje të qeta brenda resortit qetësues White Sands Beach Resort & Spa, një klub ekskluziv privat i anëtarëve vetëm një orë me makinë nga qyteti. Muajt ​​e dimrit janë të nxehtë, temperaturat mesatare rreth 28 gradë Celsius, kështu që do të jeni të lumtur për një zhytje të fortë në Atlantik. Mirë, nuk ka Big Five, por ka safari: ecja me elefantët, zogjtë e klasit botëror, shikimi i balenave me gunga. Plus, ka atë diferencë kohore të dobishme të përbashkët me Afrikën e Jugut, me vetëm gjysmën e kohës së fluturimit.

NË VEND TË ST BARTH’S, SHKO NË GUADELOUPE

INSTEAD OF ST BARTHS GO TO GUADELOUPE

Rajoni francez jashtë shtetit i Guadeloupe është galik në një çelës më të ulët. Më shumë e ngjashme me elegancën dembele të Francës rurale, ndoshta, ose me vrazhdësinë fshatare të Brittany-it, e ndjekur nga një filtër ekzotik. Jeta këtu është më e thjeshtë; presin bujtina të vogla të përgjumura mbi hotele të mëdha. Guadelupe është në fakt një zinxhir ishujsh, më të mëdhenjtë prej të cilëve janë Grande-Terre dhe Basse-Terre, mjaft afër për t’u lidhur me një urë. Basse-Terre ofron një përvojë më të pasur: parku kombëtar i Guadeloupe mbron një shesh lojrash me pyje tropikale të ngatërruara; dikush mund të ec dy orë në një vullkan, nëse kjo është ideja e argëtimit. Ai gjithashtu krenohet me Rezervatin Cousteau, i mbushur me breshka, sfungjerë të ndritshëm koralesh dhe kuaj deti. Ishujt më pak të njohur janë gjithashtu thesare. Gjiri i Les Saintes pa makina u emërua si një nga më të mirët në botë nga Unesco. Marie-Galante e sheshtë rrethore ka plazhe dhe gite të bardha të ndezura.

NË VEND TË ISHUJVE TË TAJLANDËS, SHKO NE ARKIPELAGU MERGUI

INSTEAD OF THAILANDS ISLANDS GO TO THE MERGUI ARCHIPELAGO

Ishujt e Tajlandës janë qiellorë, por nuk janë saktësisht sekret. Drejtohuni pak në veri të Phuket-it, megjithatë, dhe nuk do të bëheni shumë më të izoluar se Arkipelagu Mergui i Mianmarit, i cili mund të vizitohet vetëm me varkë. Ky është vendi për të cilin jahtet flasin me tone të heshtura nën yjet e natës vonë; një territor primar, mezi i hartuar, i populluar vetëm nga Moken, ciganë nomadë të detit, i cili ka lënë të paprishur si plazhet ashtu edhe oqeanin. Ndërsa Mianmari ribashkohet me komunitetin ndërkombëtar pas dekadash të së kaluarës, qeveria po zgjeron politikën e saj të lejeve dhe kartat luksoze po bëhen më të shpeshta (Indo Yachts dhe anija e mirë Lamima ofrojnë vela veçanërisht të lumtura). Klima është e nxehtë gjatë gjithë vitit, por më e thatë dhe qielli më i pastër në dimër; Bukuria e të qenit i lidhur me varkë, sigurisht, është ajo lehtësuese e flladit të detit.

NË VEND TË MARRAKECH, SHKO NË TANGIER

INSTEAD OF MARRAKECH GO TO TANGIER

Nga vitet 1920 deri në vitet 1950, qyteti port Tangier ishte një shesh lojërash për bohemët më të çmendur dhe më të këqij: Mundi ikona si Burroughs dhe Kerouac; dramaturgë të rrënuar në mënyrë magjepsëse nga demonët nga Tennessee Williams te Jean Genet. Por nuk ishte vetëm romanca e ndërtesave të zbardhura në formë kuti që fryheshin përgjatë një bregdeti afrikan tepër blu që i solli ato. Statusi i qytetit si një “zonë ndërkombëtare” thuajse e paligjshme bëri që droga të forta, kokteje të forta dhe argëtime të tjera shumë të ndyra të ishin të disponueshme. Monarkia marokene më vonë miratoi dënimin: qyteti u la të kalbet. Një mbret i ri dhe një qëndrim i ri e kanë ringjallur atë, një restaurim i përhapur që fton një vitalitet më të zgjuar, ku kafenetë-libraritë dhe folësit ruajnë një freski të ftohtë, pa u zhytur në farë. Në një kasolle në majë të kodrës, “El Morocco Club” është vendi ku klasa e kohës së lirë e bën punën e lehtë për t’u dukur bukur, ndërsa pini goca deti dhe pini mojito. Megjithëse në Marrakech kaotik nuk mungojnë rrugët e stilistëve për t’u arratisur, Tangier është një opsion pafundësisht më i këndshëm dhe me temperatura të bluzave për t’u nisur.

NË VEND TË SYDNEY-t, SHKO NË PERTH

INSTEAD OF SYDNEY GO TO PERTH

Një nga qytetet më të izoluara në botë, Perth nuk është një vend i dukshëm. Kryeqyteti i Australisë Perëndimore është futur në cepin jugperëndimor të vendit, i ndarë nga pjesa tjetër e Ozit nga një pjesë e shkretëtirës që arrin rreth një të tretën e madhësisë së vendit. Por kundër të gjitha gjasave, ky post i qetë tani po shfaq një shkëlqim të qartë kozmopolit. Një zhvillim i fundit ujore prej 2.2 miliardë dollarësh AU e mbushi Elizabeth Quay me restorante dhe galeri të reja të shkëlqyera; aty pranë, COMO Thesari ofron 48 dhoma në ndërtesa përrallore shtetërore të shekullit të 19-të, të kompletuara me një restorant “fermë-dhe-forager” në çati, me pamje nokaut, me pamje nga dyshemeja deri në tavan të lumit Swan. Edhe lagjet e tjera mbushen me një energji të re. William Street, në periferinë e brendshme Northbridge, është e mbushur me bare me koktej me imagjinatë, butiqe të çuditshme të modës, muzikë live dhe Qendrën Kulturore të Perthit, tre-në-një, e paharrueshme. Ndërkohë, periferia në bregun e lumit, Maylands, është bërë e plotë hipster: kultura e kafeneve, pica gustator, murale me shkëlqim ylber. Ndërsa Perth mund të jetë standardi i ri për Aussie cool, moti është shumë i nxehtë. Temperaturat mesatare nga dhjetori deri në mars variojnë nga 28 në 31 gradë.