MENU
klinika

Financial Times/ Pyetjet e tregut

A është Turqia në prag të hiperinflacionit?

28.11.2021 - 13:10

A është Turqia në prag të hiperinflacionit?
Turqia ka treguar kujdes ndaj erës, ndërsa pjesa tjetër e botës shqetësohet për rritjen e inflacionit. Banka qendrore e vendit uli normën e saj kryesore të interesit për të tretin muaj radhazi në 15 për qind në nëntor, pavarësisht se indeksi i çmimeve të konsumit të vendit u rrit 19.9 për qind nga viti në vit në tetor.

Inflacioni vjetor pritet të kalojë pragun prej 20 për qind për të arritur në 20.7 për qind, sipas një sondazhi të Reuters. Kjo do të përfaqësonte normën e saj më të lartë që nga nëntori i vitit 2018, kur vendi ishte duke u zhytur nga një krizë valutore.

Turqit e kanë parë me tmerr ndërsa kanë duruar një përsëritje të atij episodi në javët e fundit, me lira që bie 28 për qind kundrejt dollarit që nga fillimi i nëntorit. Analistët paralajmërojnë se nëse Presidenti Rexhep Tajip Erdogan refuzon të braktisë fiksimin e tij me normat e ulëta të interesit, Turqia mund të shkojë drejt hiperinflacionit. Vendi është shumë i varur nga importet dhe lëndët e tjera të para që po bëhen gjithnjë e më të shtrenjta ndërsa lira bie.

“CPI-ja kryesore ka të ngjarë të mbyllet me 30 për qind [nga viti në vit] gjatë muajve të ardhshëm,” shkroi Phoenix Kalen, analist në bankën franceze Société Générale, në një shënim të fundit.

“IÇK-ja kryesore që arrin kulmin në 27 për qind në afatin e afërt do të ishte një skenar optimist,” shtoi Kalen/ Laura Pitel

A do të rrisë numri i vendeve të punës në SHBA presionin mbi Powell për të rritur normat?
Tregtarët do të shikojnë nga afër raportin e vendeve të punës në SHBA, teksa shtohen pyetjet në lidhje me drejtimin e ardhshëm të politikës monetare në ekonominë më të madhe në botë.

Në fillim të nëntorit, kryetari i Rezervës Federale, Jay Powell, kërkoi durim për rritjen e normave të interesit, ndërsa banka qendrore e SHBA tha se do të fillonte të zhbllokonte programin e saj të blerjes së aseteve prej 120 miliardë dollarësh në muaj të epokës së pandemisë.

Powell tha se ishte “koha për t’u zvogëluar” sepse ekonomia kishte arritur përparim “të konsiderueshëm” drejt dy objektivave të bankës qendrore për punësimin e plotë dhe inflacionin mesatarisht 2 për qind. Por, shtoi ai, kishte “ende terren për t’u mbuluar për të arritur punësimin maksimal”.

Të dhënat e fundit tregojnë tani për shenja të një shtrëngimi të tregut të punës, me aplikimet e reja për përfitimet e papunësisë në SHBA që kanë rënë në nivelin e tyre më të ulët që nga viti 1969.

Një printim i madh i punëve mund të shtojë pritshmëritë për një rritje të kostove të huamarrjes. Punëdhënësit amerikanë shtuan 531,000 pozicione në tetor dhe Andrew Hunter, ekonomist i lartë amerikan në Capital Economics, pret “një 500,000 solide në nëntor”.

“Por rreziku në rritje i një valë dimërore kovid dhe një furnizim në pakësim i punëtorëve në dispozicion duket se do të rëndojnë në rritjen e punësimit” menjëherë pas kësaj, paralajmëroi Hunter.

Ndërkohë, indeksi kryesor i shpenzimeve të konsumit personal, masa e preferuar e inflacionit nga Fed, u rrit 4.1 për qind në tetor, kërcimi i tij më i madh nga viti në vit që nga vitet 1990 dhe më i lartë se rritja vjetore prej 3.7 për qind e regjistruar për shtatorin.

Kjo e ka lënë Fed-in me një veprim të ndërlikuar balancues që do të fillojë vitin e ardhshëm, tha Brian Nick, kryestrategu i investimeve në Nuveen.

Nuk ka gjasa të rrisë normat e interesit ndërsa ekonomia amerikane është ende duke u rikuperuar nga pandemia, investitorët së shpejti do të zbulojnë se “sa tolerante e ka lejuar Fed-i që të bëhet me inflacion më të lartë”, tha Nick.

“Nëse ‘kalimtare’ ishte fjala kryesore e këtij viti, viti i ardhshëm do të jetë ‘punësimi i plotë’,” parashikon Nick./ George Steer

A do të arrijë inflacioni në eurozonë pikën më të lartë që nga prezantimi i monedhës së përbashkët?
Inflacioni i Eurozonës për muajin nëntor pritet të jetë rritur me ritmin më të shpejtë në 30 vjet të martën. Një rritje e tillë do të përputhej me një rekord të ngjashëm të arritur muajin e kaluar në SHBA, pasi të dyja ekonomitë përballen me kosto në rritje të energjisë, kërkesë të fortë të konsumatorëve dhe ndërprerje të zinxhirit të furnizimit.

Ekonomistët e anketuar nga Reuters parashikuan se inflacioni total vjetor i eurozonës do të arrijë në 4.4 për qind në nëntor. Kjo do të shënonte një rritje nga 4.1 për qind në tetor dhe do të ishte më shumë se dyfishi i objektivit të Bankës Qendrore Evropiane për stabilitetin e çmimeve në 2 për qind.

Kjo do të nënkuptonte gjithashtu normën më të lartë të regjistruar që nga hyrja në ekzistencë e euros në 1999 dhe ritmin më të shpejtë që nga viti 1991.

Inflacioni bazë, i cili përjashton energjinë dhe ushqimin e papërpunuar, pritet të rritet në 2.3 për qind, norma më e shpejtë në më shumë se një dekadë.

“Inflacioni total është vendosur të mbetet i lartë gjatë tremujorit të katërt,” tha Melanie Debono, ekonomiste në Pantheon Macroeconomics, “me faktorë kalimtarë që mbështesin aktualisht normën totale, si çmimet më të larta të energjisë, kërkesa e ndrydhur në shërbime dhe ndërprerjet në anën e ofertës. që mund të rezultojë më e qëndrueshme nga sa parashikojnë politikëbërësit.”

Në përputhje me konsensusin, Debono ka hequr së fundmi parashikimet e saj të inflacionit për eurozonën, por mendon se “tregjet janë të gabuara për shtrëngimin e BQE-së në vitin 2022”.

Në mbledhjen e tetorit, pati një konsensus të gjerë në këshillin drejtues të BQE-së se nuk kishte “ende asnjë shenjë” të një kalimi nga çmimet më të larta të energjisë në paga, sipas procesverbalit të botuar të enjten.

Kjo do të thotë presion i ulët themelor i çmimeve në afat të mesëm, ndërsa varianti i ri Covid-19 ndoshta do të shtojë rrezik të mëtejshëm në rënie për perspektivën ekonomike dhe inflacionin të eurozonës./ Valentina Romei

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


The Economist: Presidenti turk, në luftë me tregjet

Eksperimenti i Erdoganit po varfëron Turqinë


Thirrja e FMN: Ka rreziqe të mëdha...

“El Salvadorit të ndalojë përdorimin e Bitcoin”

“Do mbështesim sistemin bujqësor me kredi bankare”

Sejko: Qeveria të shtojë vëmendjen tek bujqësia

The Economis/ "Një bandë politikanësh po e vështirëson punën"

Afrika e Jugut, vendi i qymyrit në botë, do të heqë dorë?