MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Çfarë duhet të bëjmë për të ngadalësuar procesin e plakjes?

29.11.2021 - 07:47

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Çfarë duhet të bëjmë për të ngadalësuar procesin e plakjes?

Mjeku: Rrudhat janë një shenjë natyrale e plakjes. Ato shfaqen përfundimisht, pavarësisht nga shëndeti juaj. Sidoqoftë, zgjedhjet e dobëta të ushqimit mund të përkeqësojnë rrudhat dhe të shpejtojnë procesin e plakjes së lëkurës.

Produktet përfundimtare të glikacionit (AGEs) janë përbërës të formuar nga reagimet midis sheqerit dhe proteinave në trupin tuaj. Ata dyshohet se luajnë një rol kyç në plakjen e lëkurës. Konsumimi i një diete të pasur me karbohidrate dhe sheqer të rafinuar çon në prodhimin e AGE, të cilat mund të shkaktojnë plakjen e parakohshme të lëkurës tuaj.

Moshat dëmtojnë kolagjenin dhe elastinën, të cilat janë proteina që ndihmojnë lëkurën të shtrihet dhe të mbajë pamjen e saj rinore. Kur kolagjeni dhe elastina dëmtohen, lëkura humbet qëndrueshmërinë e saj dhe fillon të bjerë.

Në një studim, gratë që konsumuan më shumë karbohidrate, përfshirë sheqernat e shtuar, kishin një pamje më të rrudhur sesa gratë në një dietë me proteina të larta dhe karbohidrate më të ulëta. Studiuesit arritën në përfundimin se një konsum më i ulët i karbohidrateve ishte i lidhur me pamjen më të mirë të së lëkurës.

Si përfundim, ushqimet me sheqer mund të rrisin prodhimin e AGEs, të cilat mund të përshpejtojnë plakjen e lëkurës dhe formimin e rrudhave.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.