MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Çfarë ushqimesh ndihmojnë kundër stresit?

25.11.2021 - 11:12

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Çfarë ushqimesh ndihmojnë kundër stresit?

Mjeku: Mënyra se si ushqehesh dhe ushqimet që ha kanë një ndikim shumë të fortë në nivelet e stresit. Studimet e shumta thonë se mjaftojnë gjëra të vogla në rutinën tuaj për të rritur mirëqenien dhe luftuar stresin.

Mos hiq dorë nga vaktet: Ushqehuni mirë edhe nëse jeni të stresuar. Të dhënat thonë se nuk duhet të hiqni dorë nga vaktet vetëm sepse jeni të stresuar. Një gjë e tillë ngadalëson metabolizmin dhe nxit akumulimin e depozitave dhjamore. Ushqyerja e vazhdueshme dhe e shëndetshme e mban stresin larg.

Zgjidh ushqime të shëndetshme: Ushqimet e pasura me vitamina dhe minerale e bëjnë trupin të ndihet më mirë dhe të përballojë situatat stresuese akoma më mirë. Ushqime të tilla, përmirësojnë humorin, rrisin energjinë dhe imunitetin. Sigurohu të hash më shumë ushqime të pasura me vitaminat B, magnez, vitaminë C dhe acidet yndyrore omega-3.

Vaktet e ndërmjetme: Uria të merr sërish mes vakteve dhe është shumë e rëndësishme që të tregosh kujdes me atë çfarë ha. Mes vakteve mund të hani më shumë fruta të freskëta por edhe të thata.

Kujdes me kafeinën: Kafeina është një stimulues që rrit hormonet e stresit. Nëse vuani rregullisht nga stresi, atëherë duhet të eliminoni kafeinën si nga çaji ashtu edhe nga kafeja. Nëse e keni të vështirë të hiqni dorë prej kafesë, zgjidhni kafe pa kafeinë ose kufizoni sasitë e kafesë që konsumoni çdo ditë. Mos harroni që kafeina kërkon të paktën 6 orë për të dalë jashtë organizmit.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.