MENU
klinika

Rritja e çmimit të mishit

Çfarë ndikoi në marrjen e këtij vendimi drastik?

15.11.2021 - 18:41

Falë inflacionit, gjithçka është pak më e shtrenjtë se dikur. Por mishi është në fakt shumë më i shtrenjtë. Disa shkurtime kushtojnë 25% më shumë sesa në shtator të vitit të kaluar, sipas ndjekjes së çmimeve nga Byroja e Statistikave të Punës. Dhe ne mund të mos e kemi parë akoma më të keqen.

Për të kuptuar pse, është e rëndësishme të shikoni se çfarë saktësisht po rrit kostot. Në fillim të pandemisë, rritjet e çmimeve u fajësuan për rritjen e kërkesës. Megjithatë, kjo nuk tregon historinë e plotë të asaj që po ndodh tani, shpjegon Derrell Peel, i cili jep mësime për ekonomi bujqësore në Universitetin Shtetëror të Oklahomas dhe i specializuar në blegtori. Industria po preket nga të njëjtat çështje siç janë pagat e ulëta. Siç mund ta imagjinoni, therja e kafshëve dhe përpunimi i mishit për konsum nuk është një punë e lehtë në kohë normale. Gjatë pandemisë, ishte punë vdekjeprurëse. Një hetim i Dhomës së Përfaqësuesve zbuloi se koronavirusi infektoi të paktën 59,000 punëtorë të paketimit të mishit dhe mori jetën e 250.

“Ka qenë gjithnjë e më sfiduese për këto industri që të tërheqin një forcë punëtore që është konsistente,” thotë Peel. “Ka shumë xhiro, gjë që gjithashtu rrit koston.”

Kostoja e të bërit biznes në përgjithësi është gjithashtu në rritje këtë vit. Çmimi i plehrave, shumica e të cilave SHBA i importon nga Kina, është rritur, duke e bërë më të shtrenjtë rritjen e misrit. Dhe misri më i shtrenjtë e bën më të vështirë ushqimin e bagëtive.

“Është një rreth i shtrenjtë,” thotë Rodney Holcomb, gjithashtu një profesor i ekonomisë bujqësore në Universitetin Shtetëror të Oklahomas. Këtë herë vitin e kaluar, misri ishte 4 dollarë për buhel, thotë ai. Tani është mbi 7 dollarë, gati 8 dollarë.

“Unë nuk shoh ndonjë rrugëdalje nga kjo sepse çmimi i plehrave dhe çmimi i misrit dhe sojës janë ende në rritje,” tha ish-avokati i punës Rick Berman në një intervistë për NewsNation. Ai përmendi gjithashtu thatësirën në Perëndim si një faktor kontribues; më pak bar për të kullotur lopët do të thotë që ju duhet më shumë misër dhe sojë e shtrenjtë për ushqim.

Ndërkohë, kërkesa për mish është rritur ndërkombëtarisht. Vitin e kaluar, SHBA-ja eksportoi një sasi rekord të mishit të derrit, me Kinën që ishte importuesi më i madh. Konsumatorët janë ende në kërkim të mishit në dyqanet ushqimore – thjesht tani po përjetojnë tronditje ngjitëse.

“Në thelb ne kemi shijuar ushqim mjaft të lirë në këtë vend në kurriz të punëtorëve dhe kjo ndoshta do të ndryshojë tani,” thotë Peel. “Është një ndryshim në ekonominë tonë që vjen nga COVID. Ata nuk do të punojnë më për këtë.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga AlJazeera/ 'Një lojë' me humbës dhe fitues

Çmimi i naftës u rrit, pse nuk po gëzojnë të gjithë?

Nga Bloomberg/ Kush gëzon dhe kush qan?

Rritja ekonomike globale po nxit tubim të mallrave

Nga Bloomberg/ Kush po i paguan kostot?

Si po shpëton konsumatori kinez nga çmimet e larta?

Nga Financial Times/ Çmimet e ushqimeve dhe konsumatori

“Nuk shqetësohem për bukën sot, por për nesër!”