MENU
klinika

Opinion nga Financial Times

Kriza valutore e Turqisë është krijuar nga Erdogan

29.11.2021 - 12:23

Turqia po kalon një krizë valutore shumë të pazakontë. Rënia e vlerës së lirës, me rreth një të pestën gjatë dy javëve të fundit, nuk është shkaktuar nga problemet në bazat ekonomike të vendit siç ka ndodhur në të kaluarën. Vendi, i cili ka vuajtur prej kohësh nga një deficit i llogarisë korente, shënoi një suficit për të dytin muaj radhazi në shtator falë një rritjeje të madhe të eksporteve dhe një rimëkëmbje të numrit të turistëve të huaj. Në vend të kësaj, problemet e monedhës pasqyrojnë pothuajse tërësisht vendimmarrjen gjithnjë e më të çrregullt të një njeriu dhe ndikimin që ai ka mbi bankën qendrore të supozuar të pavarur turke: presidentit Rexhep Tajip Erdogan.

Erdogan fajëson forcat e jashtme për rënien e vlerës së lirës. Por problemet e fundit nisën në mars të këtij viti pasi ai shkarkoi kreun e bankës qendrore Naci Agbal. Teknokrati i respektuar ishte guvernatori i tretë që humbi punën në dy vjet. Emërimi i besnikit të Erdoganit Sahap Kavcioglu bëri që lira të bjerë 15 për qind menjëherë më pas, përpara se të rikuperohej disi. Rënia më pas u bë e shpejtë në fillim të këtij muaji pasi banka qendrore uli normat për të tretën herë në po aq muaj.

Është e vërtetë që monedhat e tregjeve në zhvillim përgjithësisht kanë ecur keq kundrejt dollarit këtë vit. Pritjet që Rezerva Federale e SHBA do të fillojë së shpejti reduktimin e programit të saj të blerjeve të aseteve, i krijuar për të mbështetur ekonominë dhe sektorin financiar përmes pandemisë së koronavirusit, ka çuar në një vlerësim të dollarit. Kapitali i pafuqishëm që ka kërkuar një normë më të lartë interesi në vendet në zhvillim tani po kthehet në shtëpi. Siç tha guvernatori i bankës qendrore pakistaneze në një intervistë me Financial Times javën e kaluar, vendet më të varfra me nivele të larta të borxhit në valutë të huaj janë në rrezik nëse ndjenjat ndryshojnë.

Në këtë sfond, tendencat konspirative dhe autoritare të Erdoganit luajnë edhe më keq se zakonisht. Ndërsa ai është mbledhur prej kohësh kundër asaj që ai e quan një “lob i normave të interesit”, ai ka qenë gjithashtu një pragmatist dinak, duke lejuar në fund të fundit bankën qendrore të rrisë normat e interesit gjatë episodeve të mëparshme të paqëndrueshmërisë së monedhës. Këtë herë, ai duket i vendosur të vazhdojë angazhimin e tij ideologjik ndaj normave të ulëta të interesit, duke thënë në fillim të javës së kaluar se Turqia ishte përfshirë në një “luftë ekonomike për pavarësi”.

Partitë opozitare janë optimiste se Erdogan është në vitet e tij të fundit në pushtet dhe zgjedhjet e planifikuara për vitin 2023 do t’i japin fund spirales vicioze. Popullariteti i Erdoganit po zbehet pasi çmimet më të larta prekin standardet e jetesës. Kur ai u zgjodh për herë të parë, partia e tij islamiste premtoi një epokë rritjeje dhe rritje të vazhdueshme të të ardhurave. Për shumë vite ai realizoi, pjesërisht falë një programi të FMN-së që trashëgoi qeveria e tij dhe, më vonë, një bum ndërtimi që tani është zbehur. Në të vërtetë, kujtimet e asaj epoke të rritjes së nxitur nga borxhi mund të qëndrojnë pas mbështetjes së vazhdueshme të presidentit për para të lira. Ky është vetëm një mjet nga shumë mjete që ka në dispozicion për t’u përpjekur të mbetet në pushtet.

Saga mund të ketë një fund edhe më të palumtur. Inflacioni tashmë po ecën me një normë vjetore prej 20 për qind, që do të thotë se normat reale të interesit janë rreth 5 për qind negative. Nëse presidenti vazhdon të ndjekë një program të uljes së normave të interesit, atëherë lira do të bjerë më tej dhe çmimet do të rriten në mënyrë të pashmangshme. Në ato rrethana e vetmja mënyrë që turqit të mbrojnë kursimet e tyre do të jetë të kthehen në një monedhë jashtë kontrollit të Erdoganit. Nëse ai nuk ndryshon papritmas kursin, pyetja e vetme me të cilën përballet Turqia, një vend me potencial të madh, është se sa gjatë do të qëndrojë presidenti dhe sa dëm mund të bëjë ai para se të largohet.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë i shqetëson investitorët?

Erdogan kundër rritjes së normave të interesit

Arrestimi që tensionoi marrëdhëniet

Erdogan ‘shuplakë’ Trumpit:Jemi të pavarur!

Zbulimi i bujshëm i gazit në Detin e Zi

A do të jetojë Turqia epokën e saj të artë?