MENU
klinika

“Më kërkoi anulimin e zgjedhjeve lokale”

Kryedemokrati Basha i përgjigjet akuzave të Metës: Gënjeshtra…

30.11.2021 - 20:58

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i është përgjigjur deklaratave të Presidentit Ilir Meta i cili është shprehur se kryedemokrati i ka kërkuar anulimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit 2019.

Në një intervist, Basha i konsideron gënjeshtra dhe se këtë kërkesë ia ka bërë dikush tjetër.

Kryedemokrati thotë se ka dijeni se kush ia ka kërkuar Metës anulimin e zgjedhjeve, por nuk e bëri publike.

Sipas tij, i takon Presidentit që të thotë se kush ia ka kërkuar anulimin e zgjedhjeve.

Basha: Rama padiskutim është armiku i Shqipërisë. E vërteta është që Shqipëria është vendi më i korruptuar i Ballkanit, dhe në Europë. Ka shkallë të lartë emigracioni në Europë. Unë jam pyetur për episode të caktuara për Metën. Është e vërtetë e pamohueshme që e di çdokush që futja e Ilir Metës, në dy javët e fundit në fushatë elektorale, ishte një dëm i madh.

Pyetje: I keni kërkuar Ilir Metës të anulojë zgjedhjet e 30 qershorit?

Basha: Janë gënjeshtra. Meta e di mirë se kush ia ka kërkuar. Unë jam në dijeni se kush ia ka kërkuar por, Meta duhet ta thotë vetë se kush ia ka kërkuar. Unë nuk jam zëdhënësi i Ilir Metës. Duhet ta thotë ai se kush ia ka kërkuar. Sa i takon çështjeve të tjera, janë publike. Në këtë studio, dhe kudo është pasqyruar vullneti i LSI-së për të dalë më vete dhe është bërë publik.

Nderohet me 1 minutë heshtje ish-presidenti i PE-së

Kuvendi hap punimet për 2022, deputetët në këmbë për himnin

Propozohet krijimi i një qeverie të pakicës në Malin e Zi

Abazoviç, kryeministri i tretë shqiptar në Ballkan?

"Faleminderit nga të gjithë laçianët..."

Erdogan dhe Rama dorëzojnë çelësat e banesave