MENU
klinika

Mposhti Lewandowskin

Lionel Messi fiton “Topin e Artë”, i shtati trofe

29.11.2021 - 23:01

Lionel Messi edhe njëherë tjetër fiton “Topin e Artë”, duke shkuar në shtatë trofe, si askush tjetër, duke lënë pas Cristiano Ronaldon me 5 të tillë. Në finale Messi mposhti konkurrencën e Lewandowskit.

E kujt do t’ia merrte mendja se një djalosh i lindur në Rosario 24 qershor 1987 do të pushtonte Botën dhe do të fitonte shtatë Topa të Artë në karrierën e tij, përveç se të gjithë trofetë e mundshëm me përjashtim të Kupës së Botës me Argjentinën!

Po flasim për Leo Messin, fituesin e Topit të Artë, i zgjedhur si më i miri për sezonin 2020-2021, duke mundur kështu kandidatin tjetër të fortë, Robert Lewandoëwki. Leo Messi, sezonin e shkuar, fitoi Copa del Rey me Barcelona dhe Copa America me Argjentinën, ku u shpall gjithashtu edhe golashënuesi më i mirë i turneut, njeriu i finales. Gjithashtu, edhe golashënuesi më i mirë i La Liga.