MENU
klinika

Nga Russian Today

Rimëkëmbja e çmimit të naftës pas kolapsit më të keq

29.11.2021 - 13:45

Çmimet globale të naftës së papërpunuar po rikuperojnë disa nga humbjet e javës së kaluar që nga e hëna. Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) po shqyrton pezullimin e një rritjeje të planifikuar të prodhimit për shkak të përhapjes së llojit të ri Covid-19.

Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent kishin fituar 4% për të arritur në 75.63 dollarë për fuçi deri në orën 07:39 GMT, pasi ranë nën 73 dollarë të premten. Ndërkohë, nafta e papërpunuar West Texas Intermediate u rrit me 4.81%, në 71.43 dollarë për fuçi, duke u rikuperuar nga niveli i ulët i së premtes prej 68 dollarësh.

Rënia e çmimit të së premtes, më e keqja që nga prilli 2020, ndodhi menjëherë pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi për variantin më të fundit Covid-19, Omicron, duke i detyruar investitorët të peshojnë rreziqet e kufizimeve të mundshme të lidhura me virusin.

Ndërsa pasiguria në lidhje me hapat e mundshëm të grupit në përgjigje të një lëshimi të rezervave nga SHBA dhe disa shtete të mëdha konsumuese të naftës mbetet, spekulimet janë të shumta se rritja e rasteve të Omicron do ta shtynte OPEC-un të pezullonte rritjen e prodhimit të rënë dakord më parë prej 400,000 fuçi në ditë në janar.

“Me goditjen e mundshme të kërkesës, ne besojmë se grupi mund të marrë një pauzë në rritjen aktuale të ofertës. Kjo do të ishte në përputhje me qasjen e kujdesshme që OPEC+ ka marrë që nga shpërthimi fillestar i Covid-19,” tha ING Group, cituar nga Reuters.

OPEC dhe prodhuesit aleatë të naftës të udhëhequr nga Rusia, të njohur si OPEC +, kanë shtyrë takimet teknike deri në fund të kësaj jave për të vlerësuar ndikimin e variantit të ri në kërkesën globale për naftë të papërpunuar.

“Vonesat e takimeve të OPEC-ut nuk janë të mira për çmimet e naftës. Por jashtë takimeve formale, OPEC mund të bëjë ende deklarata. Thjesht duhet të presim dhe të shohim”, tha për agjencinë Lukman Leong, analist në Deu Calion Futures me bazë në Xhakartë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Efekti flutur i COVID-19 dhe pritja për pikun

“Korona është si tërmet, shkundje që do ta ribëjë botën”!

Sektori që shënoi rritje gjatë pandemisë

“Mungon krahu i punës, pagat mbi 1 mijë euro!”

Nga Russian Today/ Çfarë do ta zëvendësojë atë?

A do të dështojë industria e naftës në Amerikë?