MENU
klinika

Ndeshjet e play-off për Katar 2022

Shorti i pamëshirshëm, jashtë Botërorit do të mbetet Italia ose Ronaldo

26.11.2021 - 18:43

Pak më parë është hedhur shorti për ndeshjet e playoff për Katar 2022 për kombëtaret Evropiane, që kompletoi xhiron e saj të parë të kualifikueseve të Botërorit në mesin e muajit nëntor, lidhur me eliminatoret për Botërorin 2022, ku Holanda ishte e fundit nga kombëtaret e mëdha që preu biletën direkte për në Katar.

Ndërsa, sot, ishin 12 skuadrat e  mbetura play-off të cilat mësuan rrugëtimin e tyre të mundshëm drejt Katar 2022 në ndeshjet të cilat do të luhen në muajin mars për 3 vendet e fundit.

Shorti ka qenë i pamëshirshëm sidomos me Italinë. Kjo e fundit ra në minigrupin ku është edhe Portugalia e Cristiano Ronaldos. Kampionia e Europës në fuqi, do të vihet fillimisht në shtëpi përballë Maqedonisë së Veriut dhe nëse shkon në finalen e vogël, do të luajë në transfertë ndaj fitueses së çiftit Portugali-Turqi. Të gjitha ndeshjet janë me eliminim direkt pra luhen me një sfidë të vetme.

GRUPI A

Gjysmëfinalja 1: Skoci – Ukrainë

Gjysmëfinalja 2: Uells – Austri

FINALJA: Uells/Austri – Skoci/Ukrainë

 

GRUPI B

Gjysmëfinalja 1: Rusi – Poloni

Gjysmëfinalja 2: Suedi – R. Çeke

FINALJA: Rusi/Poloni – Suedi/R. Çeke

 

GRUPI C

Gjysmëfinalja 1: Itali – Maqedoni e Veriut

Gjysmëfinalja 2: Portugali – Turqi

FINALJA: Portugali/Turqi – Itali/Maqedoni e Veriut