MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Si ndikon shega tek sëmundjet e zemrës?

06.11.2021 - 14:52

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Si ndikon shega tek sëmundjet e zemrës?

Mjeku: 

Forcimin e arterieve (arteroskleroza): Studime të kahershme sugjerojnë se konsumimi i lëngut të shegës mund të ndalojë formimin e depozitave dhjamore në arteriet në qafë (enët karotide).

Bllokimin e arterieve (sëmundja koronare e zemrës): Disa studime të kahershme tregojnë se konsumimi i lëngut të shegës mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut në zemër. Megjithatë, lëngu i shegës nuk duket të parandalojë ngushtimin e enëve të gjakut në zemër (stenoza). Gjithashtu, nuk ka mjaftueshëm informacione nëse konsumimi i lëngut të shegës parandalon gjendjet e lidhura me sëmundjet e zemrës, si ataku në zemër.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim