MENU
klinika

Analiza

Zgjedhja e Mario Draghit: President apo Kryeministër

29.11.2021 - 20:09

Prej pak kohësh, Italia është një histori e mërzitshme.

Që kur u bë kryeministër, Mario Draghi ka lëvizur me këmbëngulje për të artikuluar dhe zbatuar reforma në këmbim të 191.5 miliardë eurove të Italisë në fondet e BE-së për rimëkëmbjen e pandemisë. Por gjërat do të bëhen sërish interesante.

Bota politike e Italisë është konsumuar nga tregtia e kuajve për zgjedhjen e presidentit të ardhshëm të vendit, me presidentin aktual Sergio Mattarella me sa duket i vendosur për të shmangur një mandat të dytë pasi mandati i tij aktual të përfundojë në fund të janarit.

E preferuara e basteshkruesve në 17-10? Draghi.

Por zgjedhja për të nuk është as e lehtë dhe as e dukshme – dhe mund të ketë pasoja të mëdha për Italinë dhe Evropën.

Nëse Draghi do të kandidonte për president, ai do të kishte lehtësisht mbështetje të mjaftueshme nga partitë politike si në të majtë ashtu edhe në të djathtë. Tre liderët e partive populiste – Giuseppe Conte i Lëvizjes 5 Yjet, Matteo Salvini i Lidhjes dhe Giorgia Meloni i Vëllezërve të Italisë – kanë sugjeruar të gjithë se mund ta mbështesin atë.

Ata kanë shumë motive për ta bërë këtë. Më e rëndësishmja është frika e tyre se epërsia dhe autoriteti i Draghit po dobëson partitë e tyre dhe po thith të gjithë oksigjenin nga debati politik.

Si 5 Yjet ashtu edhe Liga e Salvinit kanë humbur mbështetjen si pjesë e koalicionit të madh, ku partitë kanë luftuar për të ruajtur një identitet dhe janë detyruar në mënyrë të përsëritur të bëjnë kompromis, duke përfshirë heqjen dorë nga disa nga politikat e tyre kryesore, të tilla si drejtësia dhe pensionet e parakohshme.

Për Melonin dhe Salvinin, një nxitje shtesë është se mbështetja e kandidatit fitues dhe një kandidati të formimit, do të rrisë besueshmërinë e tyre kur bëhet fjalë për formimin e një qeverie pas zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme, të cilat e djathta ka të ngjarë t’i fitojë.

Presidenti në Itali ka më shumë pushtet se shumë krerë shtetesh evropiane, duke përfshirë liri veprimi të konsiderueshme në emërimin e një kryeministri dhe miratimin e ministrave sipas treguesve të kryeministrit. Prandaj, mospërkrahja e Draghit nëse ai kandidon për president mund të shihet si e pamatur.

Për Melonin në veçanti, i cili ka lulëzuar në opozitë, ekziston konsiderata e mëtejshme se largimi i Draghit nga zyra e kryeministrit në Palazzo Chigi do të kërkonte një zëvendësim, duke çuar në një qeveri më të dobët dhe duke i bërë zgjedhjet e parakohshme pak më të mundshme – zgjedhje në të cilat ajo pritet të ketë fitime të mëdha.

Nga ana tjetër, ish-kryeministri Enrico Letta, i cili tani drejton Partinë Demokratike të qendrës së majtë, do të preferonte që Draghi të qëndronte në pushtet si kryeministër deri në vitin 2023 për të çuar më tej reformat e fondit të rimëkëmbjes.

Ky pozicion pasqyron faktin se Partia Demokratike ka përfituar nga të qenit fraksioni më i afërt me politikat e Draghit, duke performuar mirë në zgjedhjet e fundit lokale dhe duke marrë kontrollin e pesë qyteteve të mëdha të Italisë. Por edhe Letta do ta mbështeste Draghin nëse do të dukej se do të fitonte.

Llogaritjet e Draghit ka të ngjarë të lidhen me një vlerësim se cili rol – kryeministër apo president – do t’i mundësojë më mirë atij të ankorojë reformat e Italisë dhe ta drejtojë vendin në një rrugë të virtytshme rritjeje.

Qeverisja po bëhet gjithnjë e më e vështirë pasi palët kërkojnë të rrisin dukshmërinë e tyre, opozita rritet mbi buxhetin dhe gjasat për një dimër të ashpër rritet, mes rritjes së rasteve me COVID-19 dhe rezistencës ndaj kufizimeve të reja.

Draghi mund të jetë duke arritur fundin e periudhës së tij të muajit të mjaltit si kreu i koalicionit.

Prandaj, ai mund të preferojë të kalojë në një rol presidencial përpara se gjërat të shkojnë për keq, siç bënë për kryeministrin teknokratik Mario Monti në një pikë të ngjashme në qeverinë e tij – një fat që këshilltarët e Draghit thonë se ai dëshiron ta shmangë.

Nëse Draghi do të kandidonte dhe do të zgjidhej president, qëllimi i tij përfundimtar do të ishte të siguronte që një aleat i ngushtë – atë që disa në Romë e përshkruajnë si “avatar i Draghi-t” – që përfundimisht ta pasonte atë.

Ky ka të ngjarë të jetë një individ me profilin e ministrit të ekonomisë Daniele Franco, i cili ka punuar ngushtë me Draghin si në Bankën e Italisë ashtu edhe në qeveri për planin e rimëkëmbjes dhe reformat ekonomike, ose ish-CEO i Vodafone dhe ministri i dixhitalizimit, Vittorio Colao.

Ndërsa teorikisht ata mund të garantonin vazhdimësinë e reformave të vëna në lëvizje nga Draghi dhe të mbikëqyrnin zbatimin e planit të rimëkëmbjes deri në fund të legjislaturës në 2023, në praktikë, Franko – ose ndonjë “avatar i Draghi-t” – do t’i mungonte autoriteti moral i paraardhësit dhe do të luftonte për të mbajtur koalicionin nën kontroll dhe reformat në rrugën e duhur.

Një konsideratë kryesore për deputetët ndërsa hedhin votimin e tyre të fshehtë do të jetë dëshira e tyre për të shmangur zgjedhjet e parakohshme, pasi një reformë parlamentare në 2020 do të thotë që një e treta e vendeve parlamentare tani do të shkurtohet në legjislaturën e ardhshme.

Vlerësimet aktuale të sondazheve të 5 Stars, të cilat janë përgjysmuar që nga zgjedhjet në 2018, sugjerojnë se ata mund të humbasin gati tre të katërtat e vendeve të tyre aktuale. Në fakt, të gjitha partitë, përveç Vëllezërit të Italisë, do të humbasin mandate pas zgjedhjeve të ardhshme, kështu që mbështetësit që nuk presin të zgjidhen do të tundohen të votojnë për cilindo kandidat që ata mendojnë se garanton që legjislatura të vazhdojë deri në 2023. .

Edhe Salvini do të dojë pak kohë për të përmirësuar pozicionin e tij dhe zgjedhjet e partisë së tij përpara mbajtjes së zgjedhjeve, ose rrezikon t’ia lërë Melonit udhëheqjen e aleancës së krahut të djathtë.

Prandaj, disa parlamentarë mund të vendosin të mos votojnë për Draghin, nga frika se largimi i tij nga qeveria do të destabilizojë koalicionin aktual dhe do të shkaktojë zgjedhje.

Megjithatë, qëndrimi si kryeministër nuk është garanci për stabilitet.

Prandaj, vendimi i Draghit – dhe ai i deputetëve – nuk do të jetë i lehtë për t’u marrë. Jo e mërzitshme, duket sikur politika italiane do të bëhet sërish shumë e gjallë.

Përkthyer dhe përshtatur nga Politico.eu/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Bloomberg/ Çfarë synon fondi i rimëkëmbjes?

Arma e re fiskale e BE është shpëtimi për Italinë

Nga Bloomberg/ Mundësia një në një milion e Italisë për ndryshim

Çfarë duhet të bëjë Draghi me 200 mld euro nga BE?

Draghi: "Ky nuk është viti për të kërkuar para, por për të dhënë para"

Bloomberg: A ka nevojë Italia për një stimul të ri financiar?