MENU
klinika

Nga AlJazeera

Çfarë mund të bëjë Xi për Evergrande?

08.12.2021 - 11:55

China Evergrande Group dhe Pekini e kanë bërë të qartë se gjigandi i pronave të miliarderit Hui Ka Yan po shkon drejt një prej ristrukturimeve më të mëdha të borxhit të Kinës.

Me përjashtim të një tronditjeje të minutës së fundit, mbajtësit e 19.2 miliardë dollarëve në kartëmonedha dollarësh Evergrande përballen me humbje të thellë ndërsa kompania riparon bilancin e saj madhështor pa një paketë shpëtimi nga qeveria, një proces që premton të jetë i gjatë, i diskutueshëm dhe potencialisht i rrezikshëm për ekonominë më të madhe të Azisë.

Ndërsa kompanitë e vlerësimit nuk kanë deklaruar ende një mospagim zyrtar, mbajtësit e dy obligacioneve të emetuara nga një njësi Evergrande nuk kishin marrë pagesa të vonuara kuponi deri në fund të një periudhe mospagimi 30-ditore të hënën. S&P Global Ratings tha të martën se një mospagim nga zhvilluesi ishte “i pashmangshëm”. Evergrande nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Zhvillimet shënojnë fillimin e fundit për perandorinë e përhapur të pasurive të paluajtshme të nisur 25 vjet më parë nga Hui, duke nisur një betejë të gjatë se kush paguhet nga ajo që mbetet. Evergrande tha në një dosje të shkurtër shkëmbimi të premten se planifikon të “angazhohet në mënyrë aktive” me kreditorët në det të hapur për një plan ristrukturimi. Kompania po planifikon të përfshijë të gjitha obligacionet e saj publike në det të hapur dhe detyrimet e borxhit privat në ristrukturim, thanë të hënën njerëz të njohur me këtë çështje.

Evergrande, e cila zbuloi më shumë se 300 miliardë dollarë të detyrimeve totale që nga qershori, bëhet viktima më e madhe e përpjekjeve të presidentit Xi Jinping për të goditur sektorin e pasurive të paluajtshme dhe për të frenuar spekulimet për pronat. Ngurrimi i Pekinit për të shpëtuar zhvilluesin dërgon një sinjal të qartë se Partia Komuniste nuk do të tolerojë rritje masive të borxhit që kërcënojnë stabilitetin financiar.

Pyetja tani është nëse qeveria mund të kufizojë pasojat. Tashmë, aksionet dhe obligacionet e firmave më të vogla të pasurive të paluajtshme me vlerësim më të ulët kanë rënë. Të paktën 10 kanë dështuar për obligacionet në tokë ose në det të hapur që kur shqetësimet për shëndetin financiar të Evergrande u intensifikuan në qershor. Kaisa Group Holdings Ltd., një emetues kryesor i bonove në dollarë, gjithashtu është shtyrë në prag ditët e fundit.

Rendimentet e obligacioneve të dollarit të pavlerë janë rritur mbi 20%, duke e bërë tepër të shtrenjtë për firmat me para në dorë të marrin hua në det të hapur. Shitjet dhe çmimet e shtëpive kanë rënë, duke shtuar një tjetër erë të kundërt për një ekonomi që po përballet me rritjen e ngadaltë.

“Ata po luajnë me zjarrin,” tha Cathie Wood, kreu i Ark Investment Management, i cili krahasoi pronat e saj në Kinë në fillim të këtij viti.

Për momentin, autoritetet kineze po sinjalizojnë se planifikojnë të rrethojnë Evergrande dhe të kufizojnë përhapjen në vend që të orkestrojnë një shpëtim siç kanë bërë gjatë krizave të kaluara.

Banka Popullore e Kinës përsëriti të Premten se rreziqet e paraqitura për ekonominë nga kriza e borxhit të Evergrande mund të frenohen, duke përmendur “menaxhimin e dobët” dhe “zgjerimin e pamatur” të zhvilluesit për problemet me të cilat përballet. Komisioni Rregullator i Bankave dhe Sigurimeve të Kinës tha në një deklaratë të veçantë se kreditë për zhvillimin dhe blerjet e pasurive të paluajtshme duhet të jepen në një mënyrë “të arsyeshme”.

Masat e fundit të mbështetjes së sistemit financiar erdhën të hënën, me bankën qendrore të Kinës që lëshoi ​​rreth 1.2 trilion juanë (188 miliardë dollarë) likuiditet nëpërmjet një uljeje në raportin e rezervës së detyrueshme për shumicën e bankave. Qeveria u zotua të mbështesë tregun e banesave për të përmbushur më mirë nevojat “të arsyeshme”, duke shtuar shenjat se do të lehtësojë kufizimet e pasurive të paluajtshme.

Zyrtarët po marrin gjithashtu një rol më praktik në Evergrande. Kryetari Hui u thirr nga qeveria e Guangdong javën e kaluar pasi kompania tha se planifikon të punojë me kreditorët për një plan ristrukturimi. Autoritetet në provincën e origjinës së Evergrande do të dërgojnë një grup pune për të nxitur ndërtuesin të menaxhojë rreziqet, si dhe të forcojë kontrollet e brendshme dhe të sigurojë funksionimin normal, sipas një deklarate të 3 dhjetorit.

Deri më tani, përpjekjet për kontroll nuk i kanë qetësuar investitorët. Ndërsa dhimbja deri më tani është përmbajtur kryesisht në tregun më të vogël të kredive në det të hapur të Kinës, ky është pak ngushëllim për zhvilluesit që janë mbështetur shumë te investitorët ndërkombëtarë për të mbledhur fonde. Kostot e huamarrjes janë rritur për kompanitë me bilancet më të dobëta, duke përfshirë Kaisa dhe Fantasia Holdings Group Co.

Në total, huamarrësit kinezë kanë dështuar në një rekord prej 10.2 miliardë dollarësh obligacione në det të hapur këtë vit, me firmat e pasurive të paluajtshme që përbëjnë 36% të totalit, sipas të dhënave të përpiluara nga Bloomberg.

“Ka stres ekstrem në treg,” me rreth gjysmën e zhvilluesve në vend në vështirësi të thellë financiare dhe çmime në rrezik të lartë të mospagimit, tha Jenny Zeng, bashkë-drejtuese e të ardhurave fikse të Azisë Paqësorit në Alliance Bernstein.

Megjithatë, zhvilluesit më të mëdhenj të Kinës, me vlerësim më të lartë, si Longfor Group Holdings Ltd. dhe Country Garden Holdings Co. po qëndrojnë shumë më mirë se rivalët e tyre me vlerësim më të ulët. Country Garden, zhvilluesi më i madh për nga shitjet, ka parë rikthimin e obligacioneve të 2031 në 88 cent për dollarin, pasi ra në 73 cent muajin e kaluar. Një kartëmonedhë e vitit 2024 e shitur nga China Vanke Co., firma e dytë më e madhe, është rritur për të tregtuar mbi normën.

“Ne presim që divergjenca e sektorit të vazhdojë,” tha Iris Chen, një analiste e tavolinës së kreditit në Nomura Securities Co. “Të mbijetuarit me cilësi të lartë të lojës do të fitojnë pavarësisht çmimeve relativisht të larta të parave tashmë, pasi ata do të kenë një shans më të mirë për të rifilluar normalitetin. rifinancim, i cili do të forcojë më tej likuiditetin e tyre.”

Kina po përpiqet gjithashtu të kufizojë pasojat në tregun më të gjerë të banesave, në një vend ku pronat e paluajtshme përbëjnë rreth një të katërtën e prodhimit ekonomik dhe deri në 75% të pasurisë së familjes. Rënia e banesave në Kinë është intensifikuar muajt e fundit pasi shitjet ranë dhe çmimet e shtëpive ranë për herë të parë në gjashtë vjet.

Shitjet e kontratave nga 100 zhvilluesit kryesorë të vendit ranë 38% në nëntor nga një vit më parë në 751 miliardë juanë, më e fortë se rënia prej 32% në muajin e kaluar, sipas të dhënave paraprake nga China Real Estate Information Corp.

Çdo ngadalësim në pasuritë e paluajtshme mund të ketë një efekt valëzues jo vetëm në ekonominë e Kinës, por në rritjen globale. Rritja e Kinës u ngadalësua në tremujorin e tretë, me shenja se do të ketë më shumë dhimbje në të ardhmen. Rezerva Federale muajin e kaluar paralajmëroi se brishtësia në sektorin komercial të pasurive të paluajtshme të Kinës mund të përhapet në SHBA nëse përkeqësohet në mënyrë dramatike. Sektori i pasurive të paluajtshme të Kinës përbën pothuajse gjysmën e borxhit të dështuar të botës në dollarë.

“Mendoni për rrezikun ciklik atje nëse humbim Kinën,” tha Ark Investment’s Wood në një Konferencë Globale të Milkenit të fundit. “Në kufi, Kina ka qenë përgjegjëse për një sasi të madhe rritjeje ciklike.”

Qeveria e Kinës nuk po qëndron në këmbë. Presidenti Xi mbikëqyri një mbledhje të Byrosë Politike të Partisë Komuniste të hënën që përfundoi me një sinjal për një lehtësim të frenimit të pasurive të paluajtshme. Paneli drejtues, i mbledhur përpara një sesioni më të gjerë vjetor ekonomik që përcakton synimet për vitin e ardhshëm, u zotua të stabilizojë ekonominë në 2022.

Për zotëruesit e obligacioneve globale, një mospagim i Evergrande ka të ngjarë të fillojë një betejë të zgjatur për shlyerjen. Autoritetet kineze e kanë bërë të qartë se kompania duhet t’i vendosë blerësit e shtëpive, furnitorët dhe investitorët me pakicë – të cilët blenë produktet e menaxhimit të pasurisë së firmës – përpara debitorëve. Rreth 1.6 milionë blerës shtëpish kanë depozituar depozita në Evergrande për pronat që ende nuk janë përfunduar.

“Pavarësisht se cili është rezultati, zotëruesit e obligacioneve në det të hapur janë të fundit në radhë për pagesë dhe sigurisht që do të duhet të pranojnë prerje flokësh, ndoshta të rëndësishme,” tha Andrew Collier, drejtor menaxhues i Orient Capital Research Inc. në Hong Kong.

Çlësi për zotëruesit e obligacioneve është nëse kompania mund të shpejtojë shitjet e shtëpive dhe të shkarkojë aktivet për të mbledhur para në mënyrë që të mund të fillojë të shlyejë detyrimet e saj, tha Gary Ng, një ekonomist i lartë në Natixis SA.

“Ristrukturim i rregullt”
Sipas të dhënave të përpiluara nga Bloomberg, mbajtësit e notave në det të hapur të Evergrande përfshinin Ashmore Group Plc dhe UBS AG. Edhe pse çmimet e aksioneve dhe të obligacioneve të Evergrande kanë rënë, Ashmore bleu 100 milionë dollarë të tjera obligacione të emetuara nga zhvilluesi ose filialet e tij në tremujorin e tretë. Tregtimet i sollën zotërimet e saj në më shumë se 500 milionë dollarë në fund të shtatorit, tregojnë të dhënat.

Reagimi i mëtejshëm i tregut ndaj pagesave të humbura të Evergrande mund të nxitet nga mënyra se si zhvillohet procesi i ristrukturimit, tha Jim Veneau, kreu i të ardhurave fikse aziatike në AXA SA.

“Një ristrukturim i rregullt, ku kompania mund të kryejë operacionet e saj sa më normalisht që të jetë e mundur dhe të përmbahet nga shitjet me probleme të aseteve, do të ndihmojë në mbajtjen e dëmeve të mëtejshme në të gjithë sektorin,” tha Veneau.

Humbësi i vetëm më i madh në terma dollarë mund të jetë themeluesi i Evergrande Hui, i cili dikur zotëronte më shumë se 70% të kompanisë përpara shitjeve të fundit të aksioneve. Rënia e çmimit të aksioneve të Evergrande këtë vit ka ulur pasurinë e kryetarit me 73%, ose rreth 17 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg. Dikur njeriu i dytë më i pasur në Kinë, Hui tani renditet i 75-ti.

Për vite të tëra, djali i një prerës druri të varfër që ndërtoi një nga firmat më të mëdha të pasurive të paluajtshme në Kinë dhe më vonë u degëzua në automjete elektrike, turizëm dhe klube futbolli, ka qenë në gjendje të llogarisë në mbështetjen e Pekinit ose manjatëve të tjerë për ta shpëtuar atë. . Këtë herë ai shfaqet i vetëm.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nëse Evergrande humbet pagesën sot...

‘Dridhet’ tregu i borxhit aziatik prej $400 miliardë

Nga Project Syndicate/ A do e shmangë qeveria kolapsin e Evergrande?

Një krizë financiare e krijuar në Kinë?

Nga Russian Today/ Evergrande trondit sektorin financiar

Kina përballë një krize të furnizimit me energji

Do të presë 100 mijë tifozë

Kina nis ndërtimin e stadiumit “Zambak Uji”