MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

 Cilat janë ushqimet që ndalojnë oreksin e tepërt?

30.12.2021 - 12:40

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Cilat janë ushqimet që ndalojnë oreksin e tepërt?

Mjeku:

Elbi
Elbi në vetvete është një karbohidrat e megjithatë ai ul oreksin bashkë me nivelin e sheqerit në gjak dhe rrezikun e diabetit. Elbi përbëhet nga disa fibra dietike të cilat nxisin ndjesinë e ngopjes afatgjatë.

Speci Djegës
Speci i kuq ka aftësinë të shuajë oreksin dhe të përshpejtojë djegien e kalorive. Mjafton një gjysëm luge kafeje me këtë erëz pikante për t’i dhënë shtysë dhe energji metabolizmit.

Proteina
Kur vjen puna tek dobësimi, konsumi i mishit pa dhjamë është i një rëndësie të veçantë. Mishi i shpendëve apo shtazëve është shumë i pasur me proteina por ai nuk duhet të ketë dhjamë. Nëse nuk ju pëlqen mishi mund të konsumoni thjerrëza, qiqra, fasule, bizele, spinaq dhe brokoli.

Bajamet
Një grusht me bajame është ideal për të shuar oreksin mes vakteve. Ju kujtoijmë se këto arrorë ju bëjnë të ndiheni më të ngopur dhe rrjedhimisht nuk do ta teproni me ushqimin në vaktet kryesore.

Salmoni
Ngrënia e salmonit do ju mbajë të ngopur për shumë kohë. Salmoni është i pasur me acide yndyrore omega-3 të cilat ju ndihmojnë të përmirësoni metabolizmin dhe të mbani një peshë të mirë trupore. Për më tepër, salmoni është shumë i mirë për të ulur kolesterolin dhe mirëmbajtur shëndetin e zemrës.

Çaji i Trëndelinës
Çaji i farave të trëndelinës zbut oreksin dhe bën që të keni më pak nevojë për ushqim. Kjo ndodh sepse farat e trëndelinës janë shumë të pasura me fibër që tretet në ujë.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN