MENU
klinika

Ja ç’duhet të dini

Lufto stresin dhe ankthin me lëngun e këtij fruti të famshëm!

08.12.2021 - 21:40

Portokajt njihen që janë të pasura me vitaminë C dhe kjo mund të ndihmojë njerëzit të menaxhojnë stresin e tyre në mënyrë efektive. Vitamina C e bën këtë pjesërisht duke ulur nivelin e hormoneve të stresit si kortizoli.

Kështu, nëse pirja e lëngut të portokallit është tashmë pjesë e rutinës suaj të mëngjesit (por jo vetëm), jeni në rrugë të mbarë!

Bonus:

Një metodë tjetër që lufton stresin është edhe larja e enëve!
Mos e beso po deshe, por kur përqendroheni tek era e detergjentit, uji i ngrohtë dhe ndjesia që ju japin enët, ulni nivelin e nervozizmit me 27%. Kështu që nese ndiheni të stresuar, shko njëherë në kuzhinë. Ku i dihet? Ndoshta dikush të ka bërë një surprizë të bukur…