MENU
klinika

Tentuan të futeshin në rafineri

Procedohen penalisht naftëtarët e Ballshit

01.12.2021 - 10:11

Dhjetë nga naftëtarët që protestuan një ditë më parë në uzinës e Ballshit, ku kërkuan hapjen e fabrikës si rrogat e pamarra janë vënë në hetim.

Sipas policisë, ata kanë tentuar të hyjnë me forcë në ambientet e brendshme të saj, duke dëmtuar derën kryesore.

Policia njofton se ka proceduar penalisht për veprat penale “Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme”, “Prishja e qetësisë publike” dhe “Shkatërrimi i pronës” shtetasit: G. M., 60 vjeç; N. L., 58 vjeç; B. H., 54 vjeç; J. H., 54 vjeç; K. J., 46 vjeç; R. H., 53 vjeç; L. H., 54 vjeç; A. I., 48 vjeç dhe A. N., 56 vjeç, banues në Mallakastër.

Naftëtarët kundërshtojnë demontimin e rafinerisë dhe kërkojnë transparencë nga institucionet për kërkesat e naftëtarëve.

Gjatë ditëve të fundit në ambientet e uzinës janë parkuar mjete të tonazhit të rëndë ku tashmë naftëtarët pretendojnë se këto mjete janë për transport të pajisjeve të rafinerisë.

Protesta u shoqëruar nga forca të policisë. Kreu i sindikatës së naftëtarëve, Sokol Dautaj u shpreh se naftëtarët nuk do të lejojnë çmontimin e uzinës ndërsa kërkohet që pagesa t’i bëhet atyre.

Ata shprehen se do të vazhdojnë protestën deri në një reagim nga ministria e Energjetikës mbi vetë fatin e rafinerisë dhe pagesat e naftëtarëve.