MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Si ndikon kafeina tek stresi?

02.12.2021 - 11:12

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Si ndikon kafeina tek stresi?

Mjeku: Kur konsumoni kafeinë, dopamina dhe vigjilenca rriten, për disa njerëz, kjo mund të shfaqet si nervozizëm dhe shqetësim gastrik. Për ata që pririren të kenë sulme paniku, efektet e kafeinës janë edhe më serioze. Ky stimulues mund të sjellë rritje të rrahjeve të zemrës, presion të lartë të gjakut, pagjumësi dhe ankth. Ndonëse toleranca ndaj kafeinës është e ndryshueshme nga një person në tjetrin, AgroWeb.org rekomandon ta mbani nën kontroll konsumin e kafeninës.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim