MENU
klinika

Çfarë po ndodh me ish-kryeministrin?

Berlusconi shtrohet në spital

24.01.2022 - 10:02

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi po trajtohet në një spital të Milanos një ditë pasi vendosi të mos kandidojë për president.

Sipas mediave italiane mësohet se Berlusconi është shtruar në spital për një ekzaminim mjekësor rutinë.

Nuk është e qartë se kur ai u shtrua në spital dhe zëdhënësi i Berlusconit nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Të shtunën, Berlusconi vendosi të mos kandidojë për presidencën në funksion të votimit parlamentar që fillon të hënën.

Koalicioni i krahut të djathtë i bëri thirrje Berlusconit të kandidonte, por kandidatura e tij nuk kishte gjasa të ishte e suksesshme për shkak të vështirësive në marrjen e mbështetjes së gjerë të kërkuar tradicionalisht midis më shumë se 1,000 deputetëve dhe përfaqësuesve rajonalë të përfshirë.