MENU
klinika

Shmangni ilaçet

Çfarë të hash kur je i stresuar?

26.01.2022 - 07:50

Për arsye nga më të ndryshmet, shpesh mund të kemi stres. Kjo shoqërohet me rritjen e nivelit të kortizolit. Ky hormon është përgjegjës për shtimin e dëshirës për ushqim dhe për grumbullimin e yndyrave në bark.

Sa herë ndiheni nervozë e të stresuar, shmangni ilaçet.

Në vend të tyre konsumoni pak nga këto ushqime që rendisim më poshtë:

Frutat e pyllit
Janë të pasura me vitaminë C dhe luftojnë së tepërmi stresin.

Çokollata
Ju qetëson dhe ul ndjeshëm presionin e gjakut

Hudhra
Forcon sistemin imunitar pasi është e pasur me shumë antioksidantë.

Çaji jeshil
Rrit vigjilencën dhe përqendrimin

Portokalli
Është burimi kryesor i vitaminës C

Asparagët
Janë të pasura me folatë dhe ju japin një ndjesi pozitive

Arrat
Parandalojnë humbjen e kujtesës dhe luftojnë stresin. Janë të pasura gjithashtu me acide yndyrore omega-3.