MENU
klinika

Analiza

Çfarëdo që Rusia të bëjë në Ukrainë, Kina nuk do të reagojë

11.01.2022 - 15:30

Nga Nicholas Hanson, The National Interest

Ndërsa Perëndimi mendon nëse Vladimir Putin do të pushtojë Ukrainën lindore, Xi Jinping nuk do të bëjë asgjë, pasi  Ukraina është si një pikë kyçe për Tajvanin. Mënyra se si NATO i përgjigjet agresionit rus do të shërbejë si një barometër për Partinë Komuniste Kineze (PKK) për të llogaritur se si Shtetet e Bashkuara dhe rrjeti i saj i aleatëve të Azisë-Paqësorit mund të reagojnë ndaj agresionit  kinez kundër Tajvanit.

Në nivelet operacionale dhe taktike, Ushtria Çlirimtare Popullore (PLA) mund të fitojë njohuri të paçmueshme nga veprimet e Forcave të Armatosura Ruse kundrejt territorit ukrainas. Ndërsa administrata e Biden dhe NATO angazhohen në bisedimet e sigurisë mbi Ukrainën me homologët e tyre rusë, Perëndimi duhet të ketë parasysh mesazhin që synon t’i dërgojë Kremlinit dhe Zhongnanhait, raporton abcnews.al

Siç theksoi Jonathan Hillman i Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në 2018, marrëdhënia midis Kinës dhe Rusisë është e vështirë. Pavarësisht nga një divergjencë e dukshme e interesave kombëtare, të dy radhiten në çështjet e integritetit territorial kundër kërcënimeve të perceptuara perëndimore. Xi dhe Putin treguan hapur një marrëdhënie karizmatike dhe janë takuar më shumë se tridhjetë herë që nga viti 2013, duke përfshirë një bisedë virtuale të dhjetorit 2021. Gjatë asaj video konference, Xi tha: “Ne mbështesim fuqishëm njëri-tjetrin për çështjet që kanë të bëjnë me interesat thelbësore të njëri-tjetrit dhe ruajtjen e dinjitetit të secilit vend.

“E para është një referencë e fshehtë për Tajvanin, ndërsa e dyta përfaqëson hijen që BE dhe NATO po hedhin mbi Ukrainën.

Krahasimet midis kërcënimeve ruse kundër Ukrainës dhe frikës së Kinës kundër Tajvanit janë profetike: Rusia dhe Kina, dy fuqi revanshiste, po kërcënojnë se do të pushtojnë vendin për të rifituar territorin që ata e konsiderojnë me të drejtë të tyre, por që ka humbur nga një kombinim i mashtrimeve të jashtme dhe tradhtisë së brendshme.

Ukraina dhe Tajvani janë demokraci të gjalla me ekonomi të tregut të lirë që kufizojnë fqinjët gjigantë që kërkojnë një kombinim të sovranitetit dhe ndikimit mbi territorin e tyre. Si Kievi ashtu edhe Taipei mbështeten te Perëndimi kundër këtij presioni të jashtëm gjithnjë e më të pamëshirshëm, raporton abcnews.al

Megjithatë, mbështetja e Kinës tek Rusia për të zbutur dobësitë në forcat e saj ushtarake nuk është diçka e re. Në vitin 2018, PLA dërgoi afërsisht 3000 trupa në Distriktin Ushtarak Lindor të Rusisë në mbështetje të stërvitjes  VOSTOK,  ngjarja më e madhe e stërvitjes ushtarake e mbajtur në tokën ruse që nga viti 1981.

Ky dislokim filloi një seri stërvitjesh vjetore të  kombinuara me përsëritjen e vitit 2021 në Kinë. Mungesa e përvojës së fundit operacionale të PLA-së është një thembra e Akilit e njohur për udhëheqjen e saj. Pra, gatishmëria e papritur  për të dislokuar mijëra trupa përtej kufijve të saj dhe për të lejuar më pas një numër të ndërsjellë trupash të huaja të hyjnë në territorin e saj mund të cilësohet pjesërisht si një përpjekje për të mbyllur këtë hendek të dukshëm.

Përveç mësimit të praktikave më të mira ruse, PLA (Ushtria Çlirimtare Popullore)  mund të dëshmojë ekzekutimin e tyre dhe suksesin ose dështimin e koncepteve krejtësisht të reja operacionale. Komuniteti i Inteligjencës Amerikane ka supozuar prej kohësh se një pjesë e fushatës së Kinës kundër Tajvanit do të përfshinte një bllokadë  të ishullit. Por kinezët mund të ndjekin shembullin e Rusisë.

Kur ata pushtuan  Krimenë në fillim të vitit 2014, Rusia izoloi bazat detare pa përdorur armë. Kina mund të mos e përdorë këtë model në një pushtim të ardhshëm të Tajvanit. Sidoqoftë, një infiltrim i stilit “Beteja e Bulge” duke përdorur forca operacionesh speciale të drejtuara, të trajnuara dhe të pajisura posaçërisht që depërtojnë për të detyruar një fakt të kryer mund të zvogëlojë nevojën për një mobilizim masiv të anijeve, avionëve dhe ushtarëve që shumë besojnë se do të paralajmërojnë një pushtim të PLA.

Në nivelin strategjik, situata i ofron Xi-t një mundësi  për të vëzhguar se si NATO reagon ndaj agresionit të hapur ushtarak në periferi të saj. Rrjeti i Amerikës i aleatëve dhe partnerëve të Azi-Paqësorit është i frikshëm. Megjithatë, nëse NATO,  një organizatë e krijuar për të kundërshtuar kërcënimet sovjetike  dështon të përballet me luftën kundër Rusisë, Xi mund të dobësojë  aleancat aziatike të Amerikës.

Çdo mungesë vendosmërie në Uashington ose Bruksel për të ndihmuar Ukrainën të mbajë Rusinë në gji, mund të sinjalizojë një fat të ngjashëm për Tajvanin. Ndërsa administrata e Biden po bashkëpunon me aleatët e saj europianë për të krijuar një strategji të besueshme parandalimi përpara bisedimeve të ardhshme, Ukraina nuk duhet të jetë tema e vetme në rendin e ditës.

Perëndimi duhet të veprojë sikur në tryezën e bisedimeve do të jetë edhe miku më i mirë i vetëshpallur i Putinit.  Mbase fjalët e tij nuk do të merren parasysh por prezenca e tij do të ndihet.