MENU
klinika

A e dinit?

Këto ushqime kanë më shumë hekur se filetoja e viçit

24.01.2022 - 07:13

Hekuri është veçanërisht i rëndësishëm për trupin e njeriut, pasi kontribuon në formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës, e cila mbart oksigjenin në inde. Kontribuon gjithashtu në shëndetin e flokëve, thonjve dhe lëkurës, si dhe në funksionimin normal të sistemit imunitar.

Në fakt, ka disa ushqime që përmbajnë shumë hekur dhe janë shumë gjallërues, ndaj është mirë t’i njihni.

Çokollatë e zezë

Për adhuruesit e çokollatës, lajmi është shumë i mirë. Kjo sepse çokollata e zezë është një burim i shkëlqyer hekuri, pasi 90 gramë çokollatë përmban 40% të kërkesës ditore për hekur. Çokollata e zezë është treguar se përmirëson shëndetin e zemrës, zvogëlon rrezikun e diabetit dhe lehtëson simptomat e ankthit. Për të shijuar në maksimum përfitimet e saj, mjafton të zgjidhni çokollatën e zezë me 70% kakao.

Fasule të bardha

Ato janë e vetmja zgjedhje vegjetariane që mbulon një përqindje të konsiderueshme të nevojave tona për hekur. Pra, vetëm një filxhan fasule të bardha mbulon 44%. Përveç kësaj, fasulet janë të “ngarkuara” me fibra, me shumë vitamina dhe minerale, ndërkohë që kanë aftësinë t’ju ​​mbajnë të ngopur për disa orë.

Spinaqi

Vetëm një filxhan spinaq i gatuar përmban më shumë se një të tretën e nevojave tuaja ditore. Me rreth 40 kalori, një filxhan spinaq është gjithashtu një burim i shkëlqyer i fibrave, vitaminës A, magnezit dhe shumë vitaminave dhe mineraleve të tjera.

Bollgur

Bollguri i preferuar, i cili i përshtatet të gjitha orëve dhe me shumë kombinime të shijshme, përveç fibrave të bollshme përmban edhe një sasi të konsiderueshme hekuri. Gjysmë filxhani me tërshërë mbulon 10% të nevojave tona ditore.

Thjerrëzat

E fundit por jo më pak e rëndësishme në listë janë thjerrëzat. Ato i sigurojnë trupit 20% të nevojave ditore për hekur me vetëm gjysmë filxhani. Përveç hekurit, ato përmbajnë sasi të konsiderueshme të proteinave, fibrave dhe lëndëve të tjera ushqyese të ndryshme