MENU
klinika

AlJazeera: Si do të ndikojë tek konsumatori?

Pse po rritet çmimi i naftës?

23.01.2022 - 14:05

Nafta ka qenë në një rritje të qëndrueshme javët e fundit, duke arritur nivelin e saj më të lartë që nga viti 2014 të mërkurën dhe analistët thonë se pamja e ofertës-kërkesës do të mbetet jashtëzakonisht e ngushtë për pjesën e mbetur të janarit dhe shkurtit.

Çmimet janë rritur që nga shkrirja e tyre pas Ditës së Falënderimeve, kur lajmet për variantin Omicron i shkaktuan ata të binin nga frika se lloji i fundit i koronavirusit do të sillte më shumë kufizime për uljen e biznesit.

Por Omicron, megjithëse u përhap me shpejtësi, nuk pati aq ndikim në biznes dhe udhëtime sa pritej fillimisht.

Kërkesa për naftë është mbajtur e qëndrueshme ndërsa furnizimet janë goditur nga mungesa e prodhimit nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët e saj (OPEC+). Gjithashtu, mbështetja e huadhënies për çmimet ka qenë një stuhi e përsosur e tensioneve të panumërta gjeopolitike dhe ndërprerjeve të furnizimit të lidhura me politikën.

Deri në momentin e shkrimit të këtij shkrimi, çmimet e së ardhmes standarde globale të naftës së papërpunuar Brent ranë 0.78 për qind në 87.69 dollarë për fuçi, ndërsa nafta e papërpunuar e Teksasit Perëndimor ra me 0.70 për qind në 84.95 dollarë.

Pra, sa lart mund të rriten çmimet e naftës këtë vit? Dhe çfarë mund të bëhet për të pakësuar dhimbjen e konsumatorëve?

Këtu është përgjigja e shkurtër.

Pse po rriten çmimet e naftës?
Kur varianti shumë infektiv i Omicron i C0vid-19 goditi për herë të parë titujt në fund të vitit të kaluar, tregjet e naftës u përgatitën për një rënie të mprehtë të kërkesës së papërpunuar. Por disa javë pas vitit të ri, Omicron nuk po rezulton të jetë aq shkatërrues sa mendohej dikur. Nëse ka ndonjë gjë, furnizimet me naftë po duken më të ngushta nga sa kishin parashikuar shumë.

Mirë, atëherë pse çmimet e naftës po rriten kaq shpejt?
Epo, kërkesa ka mbetur e qëndrueshme ndërkohë që furnizimet janë shtrënguar.

Pse kështu?
Mungesa e prodhimit. OPEC+, grupi i vendeve kryesore eksportuese të naftës të përmendura më sipër, ka prodhuar dhe dorëzuar në treg më pak fuçi nga sa ishte parashikuar.

Pse OPEC+ mban të shkurtuar prodhimin?
Një mori ndërprerjesh të kohëve të fundit në Nigeri, Ekuador, Libi dhe Kazakistan, të gjithë anëtarë të OPEC +, ndihmuan në kompensimin e goditjes fillestare të Omicron. Ekziston gjithashtu një ndalesë e përkohshme në tubacionin Irak-Turqi dhe një numër i shëndetshëm tensionesh gjeopolitike që mbajnë gjallë frikën.

Çfarë tensionesh gjeopolitike?
Ato variojnë nga sulmi i fundit me dron në objektet e naftës në Emiratet e Bashkuara Arabe te zgjedhjet e pazgjidhura në Libi, te tensionet e ndezura midis Uashingtonit dhe Moskës për krizën e Ukrainës.

Sa lart i shohin analistët rritje të çmimeve?
Analistët e Goldman Sachs rishikuan këtë javë parashikimin e tyre të çmimit të naftës. Ata tani po bëjnë thirrje që nafta e papërpunuar Brent të rritet në 96 dollarë për fuçi këtë vit dhe 105 dollarë vitin e ardhshëm përpara se tregjet të ribalancohen në vitin 2023.

A pajtohen analistët e tjerë me Goldman?
Reed Blakemore, zëvendësdrejtor i Qendrës Globale të Energjisë së Këshillit Atlantik, i tha Al Jazeera-s se ai nuk sheh që çmimet të bien nën 85 dollarë së shpejti dhe se nuk do të ishte e paarsyeshme t’i shihje ato të kalojnë 90 dollarë për fuçi në javët e ardhshme.

Louise Dickson, analiste e lartë e naftës në Rystad Energy, i tha Al Jazeera se “një rritje e shkurtër drejt 100 dollarëve mund të materializohej, por do të korrigjohej shpejt pasi furnizuesit margjinalë përgjigjen me më shumë naftë bruto”.

A do t’i hapë OPEC+ rubinetat më gjerë për të lehtësuar çmimet e naftës?
OPEC + është në një vend të mirë me mjedisin aktual të çmimeve, tha Blakemore. “Por grupi definitivisht e kupton se çmimet e larta mund të bëhen shpejt një gjë e keqe dhe kështu mbetet i kujdesshëm se si mjedisi i çmimeve do të evoluojë duke ecur përpara,” vuri në dukje ai.

Kur nafta bëhet e shtrenjtë, firmat e naftës argjilore të Shteteve të Bashkuara, kostot e prodhimit të të cilave janë relativisht më të larta, rriten dhe OPEC+ mund të humbasin pjesën e tregut. Dhe kur amerikanët ndiejnë shumë dhimbje në pompa, kjo mund të tensionojë marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Riadit.

Si e ndjejnë dhimbjen konsumatorët?
Epo, çmimi i një fuçi nafte të papërpunuar përfundimisht përkthehet në dhimbje në pompat e benzinës. Një gallon (3,8 litra) benzinë ​​në Kaliforni mund të kushtojë deri në 4,65 dollarë. Mesatarja kombëtare është 3,33 dollarë nga 2,40 dollarë një vit më parë, sipas Shoqatës Amerikane të Automobilave.

Çmimet e benzinës gjithashtu filluan të rriten në qiell për amerikanët vjeshtën e kaluar, kur po ndodhte një krizë globale e energjisë.

Çfarë bëri qeveria amerikane për këtë?
Presidenti Joe Biden vitin e kaluar i kërkoi OPEC+ të hapte rubinetat për të ulur çmimet. Kur karteli dhe aleatët e tij refuzuan të luanin me top, Biden përdori Rezervën Strategjike të Naftës (SPR) të SHBA-së për të hedhur më shumë naftë në treg dhe për të ofruar lehtësim për konsumatorët.

Dhe çfarë ndodhi me çmimet e naftës kur ai e bëri këtë?
Jo shume. Më 23 nëntor, Biden i kërkoi Departamentit të Energjisë të SHBA-së të vërë në dispozicion 50 milionë fuçi, dhe megjithëse kjo duket shumë, është një rënie në kovën globale të naftës. Çmimet ranë atë fundjavë, por siç u përmend më lart, kjo ishte për shkak të frikës që rrethonte Omicron.

Çfarë mund të bëjë presidenti tani?
Duke folur në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën, Biden u zotua edhe një herë të mbajë rrjedhjen e furnizimit me naftë. Amerikanët po ndjejnë dhimbje të mëdha në xhepat e tyre nga rritja e inflacionit.

Pra, SPR është një rregullim i lehtë?
Jo. Përdorimi i Rezervës Strategjike të Naftës tingëllon si një zgjidhje e shpejtë në teori, por nuk është e qëndrueshme.

Blakemore thotë se do të jetë e vështirë për Biden që të kthehet në SPR, veçanërisht duke pasur parasysh se sa shpejt po rriten çmimet dhe sa afatshkurtër ka një efekt shorti i mëparshëm i SPR në treg.

Dickson tha se ajo nuk është vërtet e sigurt se përdorimi i SPR do të ndihmonte në zbutjen e tregut në këtë pikë, por Biden e ka opsionin pasi ka ende disa fuçi të pashfrytëzuara nga porosia e tij e nëntorit për Departamentin e Energjisë.

A ka ndonjë dobësi për të prekur SPR?
Duke pasur parasysh kushtet aktuale të tregut, është e mundur që një tjetër bastisje e SPR do të kishte një efekt edhe më të kufizuar se sa kishte më parë. Kjo do të thotë se administrata Biden do të duhet të shtojë përpjekjet diplomatike me anëtarin më të fuqishëm të OPEC, Arabinë Saudite, për ta bërë kartelin të sjellë më shumë naftë në treg dhe të ulte çmimet.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga AlJazeera