MENU
klinika

Analiza

Si mund të ndikojë Erdogan në krizën e Kazakistanit?

11.01.2022 - 09:46

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në pushtet e Turqisë përsëriti të hënën mbështetjen e vendit për paqen, stabilitetin, unitetin dhe integritetin territorial të Kazakistanit në mes të trazirave të vazhdueshme në vendin e Azisë Qendrore.

“Turqia do të qëndrojë gjithmonë pranë mikut dhe vëllait të saj Kazakistan në çdo rrethanë”, tha Ömer Çelik gjatë një takimi të Bordit Qendror Ekzekutiv të AK Partisë, të kryesuar nga Presidenti dhe Kryetari i Partisë AK, Recep Tayyip Erdoğan.
Takimi me dyer të mbyllura në selinë e partisë zgjati tre orë e gjysmë. Duke nënvizuar se Turqia dhe Kazakistani kanë marrëdhënie të rrënjosura thellë, Çelik tha se Ankaraja po ndjek nga afër situatën në Kazakistan.

Duke vlerësuar vizitat “produktive dhe të gjera” të nivelit të lartë midis dy vendeve, Çelik tha se krijimi i Organizatës së Shteteve Turke ishte një hap shumë i vlefshëm për të përmirësuar marrëdhëniet midis kombeve turqishtfolëse. Ministrat e Jashtëm të Organizatës së Shteteve Turke do të mbajnë një takim të jashtëzakonshëm nëpërmjet videokonferencës më 11 janar për të vlerësuar zhvillimet e fundit në Kazakistan. Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu tha gjithashtu të dielën se Turqia do të ndihmojë Kazakistanin të vendosë paqen dhe stabilitetin sa më shpejt të jetë e mundur. Ai tha se Turqia shpresonte se Kazakistani do të rivendoste së shpejti paqen në vend.
“Për këtë ne do të ofrojmë të gjitha llojet e mbështetjes si Turqia dhe Organizata e Shteteve Turke”, shtoi ai.
I parë prej kohësh si një nga republikat më të qëndrueshme të ish-sovjetike të Azisë Qendrore, Kazakistani i pasur me energji po përballet me krizën e tij më të madhe në dekada pas ditëve të protestave për rritjen e çmimeve të karburantit që u përshkallëzuan në trazira të gjera. Fokusi i protestave në ish-republikën sovjetike të pasur me naftë dhe gaz ka qenë në Almaty, që ndodhet në juglindje të vendit, ditët e fundit. Almaty është epiqendra ekonomike dhe qyteti më i madh i Kazakistanit. Pasi çmimet e gazit në Kazakistan u dyfishuan më 2 janar, duke shkaktuar protesta, presidenti Kassym-Jomart Tokayev shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Almaty dhe Mangystau përpara se ta zgjeronte atë në mbarë vendin.
Ai më vonë kërkoi një aleancë ushtarake me bazë në Rusi për ndihmë , e cila dërgoi trupa për të shuar trazirat. Protestuesit sulmuan ndërtesat qeveritare dhe luftuan me policinë dhe ushtrinë, me zyrtarët që thanë se 748 oficerë sigurie u plagosën dhe 18 u vranë. Megjithatë, presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev tha të premten se rendi kushtetues ishte rivendosur kryesisht. Nuk është e qartë se sa trupa janë duke u dislokuar nën këtë forcë – e cila përfshin njësi nga Rusia, Bjellorusia, Armenia, Taxhikistani dhe Kirgistani – por mediat në Moskë kanë thënë se kontingjenti rus pritet të jetë më pak se 5,000. Turqia ka kërkuar lidhje më të ngushta me shtetet turqishtfolëse të Azisë Qendrore si Kazakistani që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991. Duke përshëndetur mbështetjen nga Turqia dhe Organizata e Shteteve Turke, Kazakistani aktualisht po përpiqet të arrijë qetësinë dhe rendin me reforma të reja në rrugë pas ditëve të protestave në të gjithë vendin, theksoi gjithashtu ambasadori i vendit. Ndërsa trazirat në Kazakistan fillojnë të zbuten, vendi do të angazhohet në reforma të ngarkuara në sferën socio-ekonomike dhe politike për të adresuar shqetësimet e njerëzve ndërsa hetojnë aktet kriminale dhe fuqitë pas incidenteve të fundit, tha ambasadori i vendit në Turqi, Abzal Saparbekuly. tha të premten.
“Në kuptimin e përgjithshëm, situata në të gjitha qytetet është e qetë. Populli i Kazakistanit e ka parë që këto protesta, të cilat filluan në mënyrë paqësore, i kanë tejkaluar kufijtë në Almaty, “tha Saparbekuly për Daily Sabah në një intervistë ekskluzive, duke treguar se plaçkitja e gjerë, sulmet dhe sulmet e ndërtesave administrative kanë ndodhur gjatë shqetësim.
Vendbanimet ilegale të Izraelit
Çelik dënoi gjithashtu miratimin e planeve të reja nga Izraeli për të ndërtuar mbi 3500 njësi të tjera të vendbanimeve të paligjshme në Jerusalemin Lindor të pushtuar. Duke nënvizuar se hapat e fundit “radikalë” të Izraelit minojnë perspektivën e dy shteteve, Çelik tha se ato gjithashtu parandalojnë shfaqjen e një shteti palestinez të pavarur. Çelik u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të ndërmarrin veprime kundër aktiviteteve të vazhdueshme të vendbanimeve të paligjshme të Izraelit në territoret palestineze dhe i kërkoi organizmit botëror të marrë masa ligjore për të parandaluar aktet e fundit.
Deklaratat e tij erdhën pas miratimit të pesë planeve të vendbanimeve që përmbajnë 3,557 njësi të reja vendbanimesh në Jerusalemin Lindor të pushtuar nga një komitet lokal planifikimi izraelit javën e kaluar. Izraeli vitet e fundit ka intensifikuar aktivitetet e tij të vendbanimeve në Jerusalemin Lindor. Bregu Perëndimor, duke përfshirë Jeruzalemin Lindor, konsiderohet si territor i pushtuar sipas ligjit ndërkombëtar, duke i bërë të paligjshme të gjitha vendbanimet hebraike atje. mKa më shumë se 250 vendbanime të paligjshme izraelite në Bregun Perëndimor, të cilin Izraeli e pushtoi në vitin 1967. Më shumë se 500,000 kolonë e bëjnë jetën më të vështirë për palestinezët që jetojnë nën okupim. Vendbanimet që Izraeli miratoi së fundmi në Jerusalemin Lindor të pushtuar janë kundër ligjit ndërkombëtar , tha gjithashtu të enjten Ministria e Jashtme turke.
E njohur për solidaritetin e saj të pathyeshëm me palestinezët, Turqia ka shprehur mbështetje për çështjen palestineze në sferën ndërkombëtare për dekada. Autoritetet turke theksojnë se e vetmja mënyrë për të arritur paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm në Lindjen e Mesme është përmes një zgjidhjeje të drejtë dhe gjithëpërfshirëse të çështjes palestineze brenda kornizës së ligjit ndërkombëtar dhe rezolutave të Kombeve të Bashkuara.