MENU
klinika

Duhet të dini këto gjëra

Si të qëndroni të shëndetshëm në ditët e ftohta?

25.01.2022 - 07:46

Në këto ditë të ftohta është shumë e rëndësishme të tregohet një kujdes i shtuar me shëndetin. Përveç një regjimi të shëndetshëm ushqimor, duhet të mbroni fytyrën nga i ftohti dhe të lani rregullisht duart për të shmangur dhimbjet sezonale, thonë epidemiologët. Kjo është lista e detyrimeve që duhet të përmbushni.

Merrni vitamina

Vitamina C dhe vitamina D do ta ndihmojnë trupin të luftojnë virusin. Në dimër, është veçanërisht e rëndësishme që të merrni mjaftueshëm nga vitamina D përmes dietës dhe suplementeve, sepse jeni më pak të ekspozuar ndaj diellit. Ju gjithashtu mund të merrni vitaminë D përmes ushqimeve të tilla si vezët, kërpudhat dhe mishi i derrit.

Konsumoni kos

Një studim i publikuar në revistën “Clinical Nutrition” tregoi se njerëzit që marrin mjaftueshëm probiotikë ulin rrezikun e ftohjes dhe gripit me 27 për qind. Pra, merrni të paktën një racion kos me yndyrë të plotë në ditë.

Zieni ushqimin

Viruset mund të vazhdojnë edhe në ushqim, prandaj sigurohuni që të zieni zarzavatet që do të hani për të paktën dy deri në tre minuta.

Hani peshk dhe xhenxhefil

Marrja e mjaftueshme e acideve yndyrore omega-3 stimulon prodhimin e qelizave që luftojnë infeksionet. Xhenxhefili i freskët parandalon që virusi të “ngjitet” në një qelizë dhe madje redukton aftësinë e tij për t’u riprodhuar.

Mbroni hundën tuaj

Ftohjet nuk shkaktohen nga ftohjet por nga viruset. Megjithatë, qelizat në vrimat e hundës dhe në sinuset punojnë në mënyrë më efikase në temperatura më të larta, që do të thotë se ato rrjedhin baktere dhe viruse nëse jeni të ekspozuar ndaj të ftohtit për një kohë të gjatë. Pra, mbroni hundën tuaj me një shall nëse dilni jashtë.

Mos e prekni fytyrën

Njerëzit që prekin sytë dhe hundën gjatë ditës kanë 41 për qind më shumë gjasa të preken nga ftohja ose gripi sesa ata që kujdesen të mos prekin fytyrën, ka zbuluar një studim amerikan.