MENU
klinika

Analiza

Gjermania po mëson më në fund sesi të sillet me Rusinë dhe Kinën!

16.02.2022 - 18:19

Kur kancelari gjerman Olaf Scholz u takua dje me presidentin rus Vladimir Putin, pamjet i thanë të gjitha.

Siç kishte bërë me Emmanuel Macron, Putini e mbajti vizitorin e tij larg. Të ulur në skajet e kundërta të tryezës së gjatë famëkeqe të Kremlinit, të dy burrat ishin fizikisht larg njëri-tjetrit . Por Scholz nuk dukej i frikësuar nga kjo. Në konferencën për shtyp që pasoi, ai ishte këmbëngulës, madje i guximshëm.

A po shohim fillimet e një ndryshimi të politikës së jashtme pas Merkelit në Berlin?

Kur ish-kancelarja Angela Merkel u ul për herë të fundit në të njëjtën tavolinë në Moskë në fillim të viteve 2000, ajo ishte  8 metra larg Putinit, por e shihte atë në sy. Në vitin 2007 Putin solli në një takim me të kafshën e tij Labrador Konni, duke e ditur fare mirë se Merkel kishte frikë nga qentë. Por në përgjithësi, dyshja kishin një marrëdhënie të mirë. Kancelarja gjermane shpesh merrte telefonin dhe fliste drejtpërdrejt me homologun e saj rus përpara se të përfshinte parti të tjera dhe organizata shumëpalëshe. Fakti që Merkel fliste rusisht dhe Putin gjermanisht do të thoshte se ata mund të komunikonin më drejtpërdrejt. Fakti që të dy u rritën pas perdes së hekurt shpesh funksiononte si një urë kulturore. Më e rëndësishmja, Merkel ishte e lumtur të vazhdonte në trajektoren pro-ruse të paraardhësit të saj Gerhard Schröder, i cili kishte iniciuar gazsjellësin Nord Stream nga Rusia në Gjermani. Nuk ishte befasi kur media gjermane raportoi se Scholz kishte kërkuar këshilla nga paraardhësi i tij prej kohësh përpara se të udhëtonte për në Moskë.

15 February 2022, Russia, Moskau: German Chancellor Olaf Scholz (SPD, l) and Russian President Vladimir Putin give a joint press conference after a one-on-one meeting lasting several hours. Scholz met the Russian president for talks on the situation on the Ukrainian-Russian border. Formally, this is an inaugural visit by the chancellor. Photo: Kay Nietfeld/dpa (Photo by Kay Nietfeld/picture alliance via Getty Images)

Por raportet kishin vënë në dukje gjithashtu se Scholz nuk donte të mbështetej vetëm në këshillën e Merkelit për t’u përgatitur për takimin e tij inaugurues me Putinin. Ai e kishte kaluar natën para vizitës së tij në Moskë në Berlin në vend që të udhëtonte drejtpërdrejt nga Ukraina (kjo do të kishte ngritur shumë çështje diplomatike, si p.sh. në cilin vend do të zgjidhte të flinte). Në kryeqytetin gjerman, ai punoi në mënyrë të përpiktë përmes njoftimeve dhe teksteve të marrëveshjeve të mëparshme, foli me ekspertët rusë si virtualisht ashtu edhe personalisht dhe përgatiti një plan strategjik si dhe fillimet e disa vijave të kuqe gjermane.

Në konferencën për shtyp në Moskë, ai jo vetëm që përmendi drejtpërdrejt Nord Stream 2, por gjithashtu lëshoi ​​paralajmërimin e tij më të qartë për Rusinë, duke i thënë Putinit se ‘agresioni i mëtejshëm ushtarak kundër Ukrainës do të sillte pasoja serioze gjeopolitike, ekonomike dhe strategjike.’ Në vend të kësaj, ai sugjeroi rrugë specifike diplomatike. , të tilla si marrëveshjet e Minskut të ndërmjetësuara nga Gjermania dhe Franca pas aneksimit të Krimesë.

Scholz gjithashtu i kujtoi Putinit se ata kishin trashëguar një Evropë kryesisht paqësore, dhe kështu ishte ‘detyra e tyre’ ta ruanin atë të. Fjalë të forta nga një njeri zakonisht i rezervuar.

Edhe ndaj Kinës, qëndrimi i Berlinit duket se është ashpërsuar disi.

Traktati i koalicionit që përcakton parimet e qeverisë së re të Gjermanisë përmban seksione të gjata dhe specifike mbi marrëdhëniet kino-gjermane. Ai përshkruan shumë nga çështjet e diskutueshme që Merkel nuk i kishte trajtuar kurrë plotësisht, si ‘shkeljet e të drejtave të njeriut, veçanërisht në provincën Xinjiang’, pjesëmarrja e ‘Tajvanit demokratik në organizatat ndërkombëtare’ dhe ‘rivaliteti i sistemit’ me kombin më të populluar në botë. As kancelari dhe as ministri i jashtëm nuk po udhëtojnë për në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin, pavarësisht faktit se Gjermania është aktualisht e dyta në tabelën e medaljeve dhe deri në pesë milionë gjermanë (40 për qind e pjesës së tregut) ndjekin ndeshjet në Tokio.

Por të qenit i ashpër ndaj Rusisë dhe Kinës do të kërkojë shumë më tepër sesa fjalë të forta dhe qëndrim larg ngjarjeve sportive.

Nëse Moska vendos të ndërpresë furnizimet me gaz dhe naftë në Evropë, për shembull, Berlinit do t’i duhet të furnizojë gjysmën e gazit të tij dhe një të tretën e kërkesave të tij për naftë diku tjetër. Putini e di se e ka këtë as në mëngë.

Duke lavdëruar Shrëderin, arkitektin e pjesës më të madhe të kësaj varësie, Putin paralajmëroi dje se pa gazin rus, faturat e popullit gjerman do të ishin ‘pesë herë më të larta’.

Kina ka qenë partneri më i madh tregtar i Gjermanisë për pesë vjet radhazi, dhe kjo tregti është jetike për mbijetesën e industrive tradicionale gjermane: makina, pjesë makinash, makineri, kimikate dhe elektronikë. Konfrontimet publike të Annalena Baerbock me shefin e Siemens, Roland Busch për këtë çështje, veçanërisht mbi shfrytëzimin e punës, e kanë bërë të qartë se si do të dukej një përçarje midis industrisë dhe politikës për çështjet e politikës së jashtme.

Është inkurajuese të shohësh shenja ndryshimi në qasjen e Gjermanisë ndaj Rusisë dhe Kinës.

Në një botë ku të gjitha fuqitë e mëdha posedojnë sisteme armësh që kanë potencialin për të shkatërruar planetin tonë, konflikti i drejtpërdrejtë ushtarak mes tyre është gjithnjë e më i paimagjinueshëm.

Ndikimi politik dhe ekonomik duhet të jenë shtylla kurrizore e diplomacisë.

Si ekonomia e katërt më e madhe në botë, Gjermania mund të zotërojë fuqi të konsiderueshme të butë nëse vendos ta bëjë këtë.

Por do të duhej një vullnet i tmerrshëm politik dhe guxim personal për të hequr vendin nga varësia e tij nga Rusia dhe Kina.

Burimi: The Spectator

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Si e shkatërroi besimin

“Kina e ka humbur Europën…”

"Rruga e Mëndafshtë"

A e ka Kina në dorë Evropën?