MENU
klinika

EMRI/ Pritet të ekstradohet

I dënuar me 11 vite burg në Itali, arrestohet 51-vjeçari

11.02.2022 - 14:33

Një 51-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane është arrestuar dhe pritet të ekstradohet.

Në pranga është vënë Gentian Deda, 51 vjeç, banues në lagjen nr. 4, Durrës, i cili nga Gjykata e Milanos është dënuar me 11 vjet, 8 muaj e 15 ditë burg për veprën penale “Grup kriminal me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”, parashikuar nga Kodi Penal i Italisë.

“Specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me Forcat e Posaçme Operacionale në DVP Durrës dhe Interpol Tirana, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, bazuar dhe në informacionet e siguruar në rrugë operative, kanë bërë të mundur lokalizimin, kapjen dhe arrestimin e përkohshëm, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, të shtetasit të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

Gentian Deda, 51 vjeç, banues në lagjen nr. 4, Durrës.

Gjykata e Milanos, Itali, e ka dënuar këtë shtetas me 11 vjet, 8 muaj e 15 ditë burg për veprën penale “Grup kriminal me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”, parashikuar nga Kodi Penal i Italisë”, thote policia.

Interpol Tirana vijon punën për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.