MENU
klinika

Nga Financial Times

Kina e gatshme të zbusë goditjen ekonomike ndaj Rusisë

24.02.2022 - 19:02

Kina është e gatshme t’i japë Rusisë një rrugë shpëtimi ekonomik pasi lidhjet e Vladimir Putin me perëndimin përkeqësohen dhe Moska goditet nga sanksionet e borës për krizën në Ukrainë.

Putin urdhëroi fillimin e një pushtimi ushtarak të Ukrainës të enjten dhe kërkoi që ushtria e Kievit të linte armët, vetëm një ditë pasi perëndimi vendosi sanksione të reja ndaj Rusisë.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se do të ketë masa të mëtejshme për të ndëshkuar Rusinë për pushtimin.

Analistët financiarë dhe ekspertët gjeopolitikë besonin se Kina ndoshta do ta ndihmonte Rusinë t’i përballonte këto sanksione, kryesisht përmes marrëveshjeve të burimeve dhe huadhënies nga disa banka shtetërore, duke kërkuar të shmangë dëmtimin e interesave të saj ekonomike dhe financiare.

“Niveli i mbështetjes kineze për veprimet ruse mund të jetë një faktor ndikues në formësimin e një krize në zhvillim,” tha Tom Rafferty, një analist me qendër në Pekin në Njësinë e Inteligjencës Economist.

Që kur Rusia përqendroi 190,000 trupa pranë kufirit me Ukrainën, Pekini është përpjekur të vendosë një ekuilibër midis mbështetjes së presidentit kinez Xi Jinping ndaj Putinit dhe interesit vetjak të Pekinit për stabilitetin e rajonit.

Në orët pas fillimit të pushtimit, Zhang Jun, i dërguari i Kinës në OKB, tha se “dera për një zgjidhje paqësore” nuk ishte ende e mbyllur plotësisht dhe u kërkoi të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtje.

Ndërsa trupat ruse u derdhën në Ukrainë të mbështetur nga bombardimet e artilerisë dhe raketave, Hua Chunying, një zëdhënëse e ministrisë së jashtme kineze, hodhi poshtë duke i përshkruar lëvizjet e Moskës si një pushtim dhe përsëriti deklaratat e ministrisë ruse të mbrojtjes.

Megjithatë, një ditë më parë, Pekini kishte riafirmuar kundërshtimin e tij ndaj “të gjitha sanksioneve të njëanshme të paligjshme”.

“Që nga viti 2011, SHBA ka vendosur më shumë se 100 sanksione ndaj Rusisë,” u tha Hua gazetarëve në Pekin.

“Megjithatë, a kanë zgjidhur ndonjë problem sanksionet e SHBA? A është bota një vend më i mirë për shkak të atyre sanksioneve? A do të zgjidhet vetë çështja e Ukrainës falë sanksioneve të SHBA-së ndaj Rusisë? A do të garantohet më mirë siguria evropiane falë sanksioneve të SHBA-së ndaj Rusisë?”

Hua gjithashtu etiketoi SHBA-në si “fajtore” në krizën e Ukrainës, “duke rritur tensionet, duke krijuar panik dhe madje duke ngritur mundësinë e një lufte”.

Pekini ka një rekord të ofrimit të mbështetjes ekonomike për Moskën gjatë përplasjeve të Putinit me perëndimin, përfshirë edhe pas aneksimit rus të Krimesë në fillim të 2014.

“Nëse perëndimi nuk i kushton një kosto vërtet të prekshme Kinës, Kina do të vazhdojë të ndihmojë Rusinë në prapaskenë,” tha Jakub Jakobowski, një bashkëpunëtor i lartë me programin e Kinës në Qendrën e Studimeve Lindore në Varshavë. Bankat e mëdha të politikës kineze, të cilat janë të dallueshme nga huadhënësit e saj tregtarë të mbështetur nga shteti, pritet të jenë kanale kritike për mbështetjen ekonomike.

Rusia është deri tani marrësi më i madh i kredive nga institucionet e sektorit zyrtar në Pekin, me një total prej 151 miliardë dollarësh ndërmjet viteve 2000 dhe 2017, sipas AidData, një laborator kërkimor ndërkombëtar në Kolegjin e William & Mary në Virxhinia.

Ato përfshinin 86 miliardë dollarë borxhe jo-koncesionare dhe gjysmë-koncesionare nga bankat e politikave shtetërore të Kinës dhe bankat tregtare, kryesisht kredi të kolateralizuara kundrejt të ardhurave të ardhshme nga eksportet e naftës.

Banka e Zhvillimit të Kinës dhe Banka e Eksportit-Importit të Kinës, në veçanti, besohet se janë të izoluara nga ndëshkimet perëndimore nga mungesa e interesave të biznesit të SHBA.

“Ata kanë më pak ekspozim ndaj sistemit të dollarit dhe më shumë opsione për të financuar gjërat në mënyra të ndryshme ose inovative të cilat janë më pak të prekshme ndaj masave të sanksioneve,” tha Rafferty.

“Për bankat komerciale. . . ata do të ishin ende shumë të vetëdijshëm për ndikimin që mund të ketë në operacionet e tyre në tregje të tjera dhe aksesin e tyre në sistemin e dollarit amerikan.”

Aktivitetet kryesore kredituese të bankave të politikës kineze janë në “jugun global”, tha Jakobowski. “Ata kanë më pak shqetësime për goditjen për shkeljen e sanksioneve të SHBA-së”, shtoi ai. “Kina ka të ngjarë t’i japë përsëri para Rusisë sipas modelit të sanksioneve nga shteti në shtet.”

Që nga aneksimi i Krimesë në vitin 2014, aftësia e Pekinit për të zbutur goditjen nga sanksionet është forcuar pasi të dy vendet kanë reduktuar në mënyrë të vazhdueshme përdorimin e dollarit në tregtinë e tyre dypalëshe. Lidhjet ekonomike kino-ruse janë forcuar gjithashtu. Tregtia dypalëshe arriti një rekord të lartë prej më shumë se 145 miliardë dollarë në 2021, duke reflektuar një rritje të qëndrueshme vjetore dyshifrore.

Suksesi i përpjekjeve ruse për të hequr thumbin nga sanksionet duke rritur shlyerjet në monedha të tjera u reflektua në një seri marrëveshjesh të fundit energjetike me Kinën. Këto marrëveshje anashkaluan sistemin financiar të bazuar në dollarë me kredi dhe kredi në renminbi.

Kur Putin u takua me Xi në Pekin këtë muaj, Gazprom i Rusisë dhe CNPC e Kinës nënshkruan një marrëveshje 25-vjeçare për një rrugë të re furnizimi me gaz, tubacioni Power of Siberia, i cili filloi në vitin 2019 dhe pritet të arrijë kapacitetin e plotë në 2025.

Rosneft, prodhuesi kryesor i naftës bruto i Rusisë dhe eksportuesi kryesor i saj i naftës në Kinë, që përbën 7 për qind të kërkesës totale vjetore të vendit, këtë muaj ra dakord me CNPC për të furnizuar 100 milionë tonë naftë në Kinë përmes Kazakistanit për 10 vjet. Rusia dhe Kina po punojnë gjithashtu për një projekt të tretë të tubacionit të gazit nëpërmjet Mongolisë. Disa analistë thanë se një marrëveshje mund të nënshkruhet deri në fund të vitit.

Javën e kaluar, Gazprom Neft njoftoi se po kalonte të gjitha marrëveshjet për furnizimin me karburant të avionëve rusë në Kinë në renminbi, kompania e parë ruse që e bën këtë.

Pavarësisht atyre marrëveshjeve, ekspertët vunë re se kishte ende një pjesë të konsiderueshme të tregtisë ruse në sistemin konvencional të dollarit. Gjatë nëntë muajve të parë të vitit 2021, Rusia dhe Kina kryen 8.7 për qind të tregtisë së tyre në rubla dhe 7.1 për qind në monedha të tjera, sipas të dhënave të bankës qendrore ruse. Dollarët dhe euro përbënin përkatësisht 36.6 për qind dhe 47.6 për qind të tregtisë Rusi-Kinë.

Shtetet e Bashkuara po eksplorojnë gjithashtu përdorimin e kontrolleve të eksportit për të ndërprerë furnizimet me çipa kompjuterikë në Rusi, në një mënyrë të ngjashme me mënyrën se si synoi Huawei, grupin kinez të teknologjisë, sipas zyrtarëve qeveritarë në Tajvan dhe Japoni dhe diplomatëve amerikanë në Azi. Masa mund të dëmtojë furnizimin e Rusisë me komponentë jetikë për industritë që variojnë nga telekomunikacioni deri te kërkimi i naftës.

“Ne kemi qenë në diskutime me SHBA-në rreth kontrolleve të eksportit,” tha një zyrtar i lartë i qeverisë tajvaneze, “dhe kemi bërë së bashku një inventar të produkteve të mundshme që mund të jenë të rëndësishme në kontekstin e kontrolleve të eksportit këtu, duke përfshirë ushtrinë dhe përdorimin e dyfishtë, produktet, infrastrukturën bazë, teknologjinë dhe furnizimet strategjike.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sulmet e Rusisë 'çmendin' tregun

Ukrainasit radhë në banka për të tërhequr para

Mes shqetësimit për luftë të madhe në Evropë

Pushtimi rus në Ukrainë trondit dhe çmimin e naftës

AlJazeera: Kostot edhe më të larta!

Çfarë do të ndodhë, me çmimet e naftës?