MENU
klinika

Goditja e re energjetike

Putin, Ukraina dhe ekonomia globale

27.02.2022 - 14:34

Edhe përpara se tanket ruse të futeshin në Ukrainë të enjten, qeveritë perëndimore po luftonin me rritjen e çmimeve të energjisë që kërcënonin të prishnin ekonomitë që dilnin nga dy vjet pandemi. Agresioni i Vladimir Putin tani mund ta kthejë atë kërcënim në realitet.

Nga nafta e papërpunuar te nafta te gazi natyror, lëndët djegëse fosile që fuqizojnë ekonominë globale po tregtohen në nivele rekord ose drejt tyre, duke kërcënuar të ripërtërijnë marrëdhëniet gjeopolitike midis prodhuesve dhe konsumatorëve, të nxisin inflacionin dhe potencialisht madje të prishin luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Të enjten, nafta e papërpunuar Brent, standardi ndërkombëtar, pothuajse arriti në 106 dollarë për fuçi, çmimi i saj më i lartë që nga viti 2014, teksa tregtarët përtypën lajmin se eksportuesi i dytë më i madh i naftës në botë kishte hyrë në luftë me një vend në qendër të rrjetit të eksportit të energjisë. infrastrukturës.

Çmimet evropiane të gazit natyror u rritën gjithashtu këtë javë, duke reflektuar frikën se Rusia mund të hakmerret duke ndaluar eksportet që përbëjnë rreth një të tretën e nevojave të gazit të kontinentit në hakmarrje për sanksionet e reja dhe vendimin e Gjermanisë për të pezulluar pafundësisht certifikimin e gazsjellësit Nord Stream 2.

Putin, presidenti i Rusisë, jo vetëm që e ka çuar Evropën në një nga konfliktet e saj më të këqija që nga Lufta e Dytë Botërore, por gjithashtu ka përkeqësuar një krizë energjie që po shpaloset.

“Faza tjetër është një luftë ekonomike,” thotë Daniel Yergin, nënkryetar i IHS Markit dhe autor i Hartës së Re, një libër i fundit mbi politikën e energjisë. “Pasoja përfundimtare e kësaj mund të jetë një goditje e madhe negative për ekonominë globale.”

Autokracitë eksportuese të naftës dhe gazit në Lindjen e Mesme ka të ngjarë të fitojnë, siç bënë në ecurinë e madhe të tregut të naftës 2005-08, e cila mbështeti bumet ekonomike dhe ndërtimore të Gjirit dhe nguliti autokracitë e rajonit. Rusia gjithashtu do të përfitojë, pasi të ardhurat në rritje nga nafta mbushin arkat e Kremlinit dhe pasurojnë sërish shumë nga të njëjtët oligarkë që tani janë nën sanksionet perëndimore. Fondi kombëtar i pasurisë ruse, me vlerë 32 miliardë dollarë në vitin 2008, kishte një vlerë prej 175 miliardë dollarësh në fillim të shkurtit, ose rreth 10 për qind të prodhimit të brendshëm bruto – një tampon i dobishëm ndërsa sanksionet ekonomike perëndimore shtrëngohen.

Në kryeqytetet perëndimore, kriza në tregjet e karburanteve fosile mund të kishte qenë një mundësi për politikanët që të përshpejtonin planet e tyre të energjisë së gjelbër. Por frika nga inflacioni dhe shqetësimet e sigurisë së energjisë duket se janë të destinuara për të mposhtur politikat klimatike, duke përfshirë revolucionin e energjisë së pastër të premtuar nga presidenti amerikan Joe Biden kur ai hyri në Shtëpinë e Bardhë vitin e kaluar. Me zgjedhjet afatmesme që afrohen dhe vlerësimet e tij të miratimit po bien, çmimet e benzinës janë prioriteti i presidentit.

“Edhe rritjet modeste të çmimeve të karburantit kanë pasoja të rëndësishme politike,” thotë Morgan Bazilian, një ish-negociator i BE-së për klimën dhe tani kreu i Institutit Payne në Shkollën e Minierave në Kolorado. “Ka arsye bindëse për të ecur drejt një ekonomie me karbon të ulët”. . . por ato kanë pak ndikim në diskutimet miopike politike të ditës.”

Një “treg i prirur ndaj krizës”
Ofensiva ruse mund të ketë qenë shkas për kërcimin e Brent mbi 100 dollarë për fuçi, por bazat më të thella të ofertës dhe kërkesës qëndrojnë pas më shumë se dyfishimit të çmimeve të naftës në 15 muajt e fundit.

Pak më pak se dy vjet më parë, ndërsa bllokimet e shkaktuara nga koronavirusi shkatërruan kërkesën globale të papërpunuar, edhe drejtuesit e naftës pyesnin veten nëse konsumi global kishte arritur kulmin përballë një tranzicioni të përshpejtuar të energjisë drejt karburanteve me karbon më të ulët.

Ishte një keqlexim i madh. Stimulimi kolosal i pandemisë i ndërmarrë nga qeveritë ka vënë një erë të madhe prapa rimëkëmbjes së kërkesës për naftë dhe gaz. Konsumi në SHBA po shkon në nivele rekord prej afro 23 milionë fuçi në ditë, pothuajse një e katërta e totalit global. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë thotë se bota do të djegë 100.6 milionë fuçi në ditë këtë vit, një nivel i ri.

“Kërkesa nuk është përshtatur aspak me një botë me pak karbon,” thotë Amrita Sen, kryeanalistja e naftës në Energy Aspects. Pandemia nuk e shkurtoi kërkesën, ajo vetëm e shtypi atë, thotë ajo, duke lënë një shpërthim të vijë ndërsa ekonomitë rihapen. “Njerëzit duan të dalin jashtë dhe të udhëtojnë.”

Furnizimi me naftë dhe gaz nuk po vazhdon. Midis 2016 dhe 2019, rritja spektakolare e prodhimit të naftës në SHBA më shumë se plotësoi kërkesën shtesë vjetore të botës. Nuk është më kështu. Përplasja e naftës në vitin 2020 u përplas në një copë argjilore amerikane nga e cila tashmë po iknin investitorët. Për t’i rikthyer ato, kompanitë kanë premtuar se do t’i japin përparësi fitimeve mbi shpimet e reja – një mantra e disiplinës kapitale që po riparon bilancet, por po ngadalëson rritjen e prodhimit.

“Ne të gjithë mësuam disa mësime,” thotë Rick Muncrief, shefi ekzekutiv i Devon Energy, një nga prodhuesit më të mëdhenj të naftës argjilore në SHBA. “Ne do ta vazhdojmë këtë disiplinë. . . dhe besoj se shumë nga kolegët e mi ndihen në të njëjtën mënyrë.”

Prodhimi në SHBA po rritet, por mbetet 11 për qind nën nivelin e tij para pandemisë dhe është larg nga përputhja me nevojat globale. ExxonMobil, BP dhe grupe të tjera të naftës gjithashtu kanë frenuar shpenzimet kapitale, një reagim ndaj presionit të aksionarëve, në disa raste, por edhe ndaj modeleve, të tilla si udhërrëfyesi neto i vitit 2050 nga IEA, i cili thoshte se projektet e reja të mëdha të naftës nuk do të nevojiten në një botë të dekarbonizuar.

“Në këtë sfond, kompanitë e naftës po thonë, ‘a do të ndërtojmë vërtet një fushë nafte 20 deri në 30 vjet për tre vitet e ardhshme? Është e qartë se jo”, thotë Martijn Rats, drejtor menaxhues në Morgan Stanley.

OPEC, grupi prodhues i naftës i udhëhequr nga Arabia Saudite, mund të hyjë në shkeljen në rritje të furnizimit. Por, megjithë presionin e madh politik nga Uashingtoni, Riadi ka penguar rritjen e ritmit të shtesave të furnizimit.

Disa analistë pyesin veten nëse OPEC është në gjendje të rivendosë të gjithë furnizimin me naftë që u shkurtua gjatë 18 muajve të fundit në një përpjekje për të mbështetur çmimet. Në vitet e mëparshme, problemi i kartelit ishte që prodhuesit t’i kalonin kuotat e tyre. Tani disa vende të Afrikës Perëndimore dhe madje edhe Rusia dhe Iraku po luftojnë për të pompuar mjaftueshëm.

Kjo po shqetëson një treg të naftës që mbështetet gjithmonë në mbajtjen e një buferi të bollshëm të kapacitetit rezervë të OPEC-ut në rast emergjence. Christyan Malek, një analist në JPMorgan, llogarit se tampon mund të tkurret në rreth 4 për qind të kapacitetit total global, “shumë nën nivelin 10 për qind të komfortit të kërkuar nga konsumatorët”.

Mungesa e kapaciteteve rezervë të prodhimit e ka bërë tregun e naftës jashtëzakonisht të ngushtë, thonë tregtarët, siç reflektohet në strukturën e pjerrët të prapambetur të kurbës së tij të së ardhmes, me kontratat për naftën që do të dorëzohet menjëherë duke u tregtuar me një prim të lartë ndaj atyre për muajt e dorëzimit.

“Tregu po paguan një çmim të madh për fuçitë e shpejta”, thotë Ben Luckock, bashkëdrejtues i tregtisë së naftës në Trafigura. Do të ishte “gati e pamundur” për industrinë të furnizonte mjaftueshëm naftë në kohë për të ndaluar inflacionin e mëtejshëm. “Ka shumë skenarë ku nafta, në verë, është 150 dollarë/b,” shton ai.

Disa analistë argumentojnë se një marrëveshje bërthamore me Iranin do të lejonte kthimin e naftës së tij në treg. Ata gjithashtu parashikojnë se çmimet e larta të naftës së papërpunuar do të detyrojnë prodhuesit e argjilës të pompojnë më shpejt se sa ishte planifikuar.

Por Luckock, Rats dhe të tjerë thonë se dinamika e tregut të sotëm, duke përfshirë etjen e furishme për naftë dhe “distilime të mesme” të tjera, i bëjnë jehonë atyre të vitit 2008, kur Brent arriti një rekord të të gjitha kohërave prej 147 dollarë/b.

Një mësim tjetër nga viti 2008, kur përgatitjet e Moskës për të pushtuar Gjeorgjinë i shtuan një vrull rritës çmimeve të naftës së papërpunuar, është se shpërthimet gjeopolitike, të tilla si tanket ruse që hyjnë në Ukrainë, mund të marrin një rëndësi të madhe në një treg të kërcënuar.

Zyrtarët amerikanë janë përpjekur deri më tani të minimizojnë kërcënimet fizike ndaj infrastrukturës energjetike në Ukrainë. Biden në mënyrë eksplicite kurseu tregtinë e energjisë së Rusisë nga grupi i fundit i sanksioneve “të rënda” të shpallura të enjten në atë që dukej si një pakt i pakëndshëm jo-sulmimi me një industri që financon Kremlinin. Importet modeste të SHBA-së të naftës ruse janë rritur në dy vitet e fundit, por shqetësimi kryesor i Shtëpisë së Bardhë është tregu global. Koncesioni i sanksioneve i shtyu çmimet nën 100 dollarë për fuçi të premten.

Tregtarët mbeten të shqetësuar se shënjestrimi i bankave ruse të përfshira në tregtinë e naftës do të krijojë rrezik të palës tjetër. Tregtimi në Urale, nafta kryesore e eksportuar e Rusisë, u tha se ishte “kaos i plotë” të enjten, duke detyruar fuçitë të tregtojnë me një zbritje rekord ndaj Brent këtë javë për të joshur blerësit, sipas agjencisë së çmimeve Platts.

“Shtrëngimi i ofertës dhe kërkesës e bëri këtë një treg të prirur ndaj krizës,” thotë Yergin. “Dhe kriza është tani këtu.”

Furnizimi shumë i ngushtë për t’u përmendur
E njëjta gjë mund të jetë e vërtetë për gazin natyror. Është e tillë varësia e Evropës nga importet ruse – të cilat përbëjnë rreth një të tretën e nevojave të kontinentit për gaz – që çmimet e së ardhmes evropiane të gazit u rritën pothuajse 70 për qind në 142 euro për megavat orë pas fillimit të pushtimit. Një vit më parë ishin 16 €.

Tom Marzec-Manser, kreu i analitikës globale të gazit në konsulencën ICIS, thotë se tani për tani ai pret që furnizimet ruse në Evropë të vazhdojnë, duke thënë se Kremlini ka sinjalizuar se kontratat afatgjata me klientët në kontinent do të respektohen.

Por reduktimet e mprehta të eksporteve të saj vitin e kaluar i çuan çmimet në nivele rekord dhe u dukën të motivuara politikisht për disa analistë. Të martën, pasi Gjermania anuloi certifikimin e gazsjellësit të diskutueshëm Nord Stream 2, Dmitry Medvedev, ish-presidenti rus dhe aktualisht nënkryetar i këshillit të saj të sigurisë, postoi një kërcënim të fshehtë hollësisht në lidhje me një goditje të ardhshme të çmimit të gazit natyror.

Çdo ndërprerje e furnizimeve ruse nuk mund të rregullohej lehtë. Ndërsa çmimet u rritën vitin e kaluar, dërgesat e gazit natyror të lëngshëm mbërritën në Evropë nga Australia, SHBA, Katari dhe gjetkë. Por ato fabrika të eksportit tani po mbarojnë.

Një projekt i ri amerikan, Venture Global LNG’s Calcasieu Pass, do të nisë eksportimin në ditët në vijim, me pjesën më të madhe të gazit të tij drejt Evropës, duke përfshirë Poloninë. Por, si në tregun e naftës, nën-investimi në kapacitetin e ri të prodhimit të LNG-së në vitet e fundit ka lënë tani furnizimet pas kërkesës në rritje të shpejtë, veçanërisht në Azi.

Politikëbërësit dhe avokatët e energjisë së pastër po “shtynin fort” një tranzicion larg gazit, thotë Mike Sabel, shefi ekzekutiv i Venture Global, “por ata nuk menduan për implikimet e mungesës së furnizimit dhe rritjes së çmimeve në qiell”.

Evropa gjithashtu ka mbetur prapa Azisë në ndërtimin e terminaleve të rinj për të marrë më shumë dërgesa, duke penguar aftësinë e importuesve për të siguruar më shumë LNG nëse do të shkurtoheshin eksportet e tubacioneve ruse, thonë njerëzit në industri. Katari, një tjetër prodhues i madh, po zgjeron gjithashtu kapacitetin e tij të eksportit. Por megaprojektet e saj të reja nuk do të jenë në internet deri rreth vitit 2026.

“Ka shumë pak fleksibilitet në anën e ofertës,” thotë Marzec-Manser.

Presioni inflacionist
Rritja e çmimeve të naftës dhe gazit vjen në një kohë të vështirë për ekonominë globale. Ekonomitë e avancuara në Evropë, Amerikën e Veriut dhe Azi janë rritur shumë më shpejt se sa pritej që nga momentet më të këqija të pandemisë, të ndihmuara nga mbështetja e paprecedentë e qeverisë dhe përhapja e vaksinave.

Rritja e shpejtë, një rikonfigurim i shpenzimeve drejt mallrave dhe përpjekjet për të kufizuar djegien e qymyrit kishin rritur tashmë kërkesën për gaz dhe naftë në vitin 2021, duke e shtyrë inflacionin më të lartë në shumicën e ekonomive të përparuara në nivele të papara në më shumë se 30 vjet dhe duke krijuar nevojën për të ngadalësuar rritjen. për të kontrolluar rritjen e çmimeve.

FMN parashikoi në janar se ritmet e rritjes në ekonomitë e përparuara do të bien nga 4.4 për qind vitin e kaluar në 3.5 për qind gjatë 2022.

Këto parashikime bazoheshin në rënien e çmimeve të naftës me pothuajse 5 për qind këtë vit dhe mesatarisht 77 dollarë për fuçi. Rritja e mprehtë e çmimeve të naftës dhe gazit të kësaj jave do të përforcojë shkëmbimet tashmë të vështira midis rritjes dhe rimëkëmbjes, veçanërisht në Evropë, e cila është një importues neto i rëndësishëm i naftës dhe gazit.

Neil Shearing, kryeekonomist i Capital Economics, thotë se nafta me 120 deri në 140 dollarë për fuçi këtë vit me rritje përkatëse të çmimeve të gazit mund të rrisë inflacionin në ekonomitë e zhvilluara me 2 pikë përqindje të mëtejshme, duke i shtyrë normat në shumë vende afër 10 për qind.

Nga Whitehall në Shtëpinë e Bardhë, frika e inflacionit më të lartë po i çon liderët perëndimorë drejt kompromise politike. Biden, i cili foli si një kandidat presidencial për ta bërë Arabinë Saudite një “paria” për rolin e saj në vrasjen e Jamal Khashoggi, muajt e fundit ka dërguar emisarë në Riad për të kërkuar më shumë naftë.

Shtëpia e Bardhë ka lëshuar tashmë naftën e depozituar nga stoku i urgjencës amerikane dhe ka konsideruar shkurtime të mundshme të taksave federale të naftës, përpjekjet për ta bërë më të lirë për shoferët djegien e benzinës që i përshtatet bezdisjes së Bidenit për të udhëhequr një revolucion amerikan të energjisë së pastër.

Në Mbretërinë e Bashkuar, ku çmimet e benzinës kanë arritur nivele të larta dhe familjet përballen me fatura të larta të ngrohjes dhe energjisë elektrike, një qeveri që promovoi strategjinë e saj të “rimëkëmbjes së gjelbër” tani kërkon më shumë shpime të naftës dhe gazit. Franca dhe Spanja kanë rifutur subvencionet e karburanteve fosile, vetëm tre muaj pasi u zotuan në samitin e klimës COP26 për t’i zhdukur ato.

Analistët thonë se kjo thjesht pasqyron realitetet politike të një tranzicioni nga karburantet fosile të udhëhequr nga liderët që duhet të fitojnë vota nga drejtuesit, në një botë ku gjeopolitika ende mund të sjellë goditje në çmimet e energjisë.

“Ndryshimi i regjimit duket se po e pengon ndryshimin e klimës dhe për arsye të mirë,” thotë Kevin Book, drejtor menaxhues në konsulencën e Uashingtonit ClearView Energy Partners. “Bota po ngrohet ngadalë, por Ukraina po zien”.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Eurostat/ Në vend janë rritur me 15% nga 2015

Cilat shtete kanë çmimet më të shtrenjta të energjisë elektrike?

Ndërprerjet e energjisë në Kinë dhe problemet e benzinës në Mbretërinë e Bashkuar

AlJazeera: Pse po ndodh kjo krizë energjie?

Nga Project Syndicate/ Çfarë do shohë bota vitet e ardhshme?

A do të heqë dorë Kina nga qymyri?