MENU
klinika

Gjendet një i mbijetuar

Korfuz/ Vijojnë kërkimet për 12 të zhdukurit

20.02.2022 - 10:57

Në ditën e tretë të kërkimeve për 12 të zhdukurit në anijen që shpërtheu në flakë në Korfuz, mëngjesin e kësaj të diele  është gjetur një person i gjallë., duke rritur shpresat për të mbijetuartë tjerë.

Mediat greke bëjnë me dije se një pasagjer  ne origjinë lituaneze është gjetur i gjallë në Euroferry Olympia dhe po punohet për lirimin e tij dhe nxjerrjen e sigurt nga anija.

Ndërkohë koma vijon ankthi për fatin e 11 të zhdukurve të tjerë . Anija është tërhequr në një vend të sigurt, në veri të Korfuzit.

Momentet dramatike që ata përjetuan gjatë operacionit të shpëtimit në anijen Euroferry Olympia u përshkruan më herët nga shpëtimtari që zbriti nga helikopteri Super Puma në kuvertë. Zjarrfikësi George Mitsis, kreu i EMAK-së së 5-të, kaq theksuar se ka qenë një ndër operacionet më të vështira të shpëtimit ku era toksike krijon një situatë të padurueshme.

Ndërkohë theksohet se për shkak të flakëve në anije temperaturat kalojnë 2000 gradë Celsius, që do të thotë se hekuri, fletët dhe çdo material është shkrirë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një ditë pas shkrumbimit të tragetit në Korfuz

Vijojnë kërkimet për 12 personat e zhdukur


Shqiptari ndihmoi autorin të arratiset

Del video, si u rrah biznesmeni grek në mes të rrugës

Rrahën për vdekje grekun jashtë një lokali nate

Dy shqiptarët akuzohen për vrasje me paramendim

Alexis Tsipras: Do ta paguani këtë gjë...

BE: Nuk i hapëm negociatat me Shqipërinë!

"Mitsotakis hiq dorë nga armët, le të bëjmë paqe!"

Politikani turk shpalos flamurin para Parlamentit të Greqisë

Në banak shisnin mish, por pas tij kokainë

Goditet banda shqiptare e drogës në Athinë