MENU
klinika

Disa shoferë fjetën në kamionët e tyre

Zjarri në tragetin pranë Korfuzit, raportohet për 10 të zhdukur

18.02.2022 - 12:31

10 persona rezultojnë të zhdukur nga zjarri që ra mëngjesin e sotëm në tragetin e pasagjerëve Euroferry Olympia që udhëtonte drejt Italisë, teksa lundronte në afërsi të Korfuzit. Informacionet e para vijnë pas numërimit paraprak të personave që kanë dalë në breg, 278 në total nga 290 që ndodheshin në bord bashkë me ekuipazhin.

Të mbijetuarit e anijes që u përfshi nga flakët ndodhen aktualisht në tre mjete lundruese dhe pritet të mbërrijnë në Korfuz për një orë. Aty roja bregdetare ka evidentuar 4 pika ku do të bëhet identifikimi i tyre për të pasur një raport më të saktë të të zhdukurve.

Më herët pasagjerët kanë pasur komunikime me disa televizione të ndryshme ku kanë shprehur frikën se jo të gjithë mund të kenë shpëtuar pasi kishte disa drejtues mjetesh që gjatë rrugës kanë qëndruar në kamionët e tyre në garazhe.

Si nisi zjarri

Flakët kanë shpërthyer pak pas nisjes së anijes nga porti i Igumenicës në orët e para të së premtes në Ereikousa. Alarmi ka rënë në orën 04:30 të mëngjesit dhe menjëherë ka nisur procesi i evakuimit. Pasagjerët janë larguar nga anija me varka shpëtimi. Për fat të mirë moti ishte i mirë dhe operacioni i shpëtimit ka shkuar pa probleme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNShqiptari ndihmoi autorin të arratiset

Del video, si u rrah biznesmeni grek në mes të rrugës

Rrahën për vdekje grekun jashtë një lokali nate

Dy shqiptarët akuzohen për vrasje me paramendim

Alexis Tsipras: Do ta paguani këtë gjë...

BE: Nuk i hapëm negociatat me Shqipërinë!

"Mitsotakis hiq dorë nga armët, le të bëjmë paqe!"

Politikani turk shpalos flamurin para Parlamentit të Greqisë

Në banak shisnin mish, por pas tij kokainë

Goditet banda shqiptare e drogës në Athinë