MENU
klinika

Mësojini...

6 sekrete për ta bërë jetën më të lehtë të çdo gruaje shtatzënë

22.03.2022 - 14:56

Pavarësisht nëse është shtatzënia juaj e parë apo e tretë, të jesh nënë në pritje nuk është e lehtë. Shtatzënia është punë e vështirë dhe megjithëse nuk ka dyshim se është një mrekulli, edhe mrekullitë më të mëdha vijnë me disa efekte anësore jo të këndshme.

Ne në Bright Side e kuptojmë se nuk ka asnjëherë këshilla dhe truke të mjaftueshme për të lehtësuar të gjitha problemet e shtatzënisë. Dhe ne dolëm me një listë të hakimeve inteligjente që mund t’i përdorni për ta bërë pak më të lehtë një nga periudhat më sfiduese dhe më të bukura në jetën tuaj.

  1. Mbani një vakt të lehtë në komodinën tuaj.

Çdo nënë e ardhshme ndoshta mund të qeshë me termin “sëmundje e mëngjesit”, sepse në realitet, ajo mund të godasë në çdo kohë të ditës apo natës. Por arsyeja pse quhet të vjella në mëngjes është sepse të përzierat zakonisht ndodhin në  stomak bosh  Për të shmangur këtë ndjenjë të pakëndshme, mbani një vakt të vogël, të tilla si biskotat, në komodinën tuaj dhe hani atë si gjënë e parë në mëngjes para se të ngriheni nga shtrati.

  1. Bëhuni kreativ.

Ndërsa ndoshta nuk do të keni nevojë për një jastëk shtatzënie në tremujorin tuaj të parë, shanset janë që do të përfitoni nga rregullimi i pozicionit të gjumit ndërsa gungat tuaja bëhen më të mëdha. Barku juaj në rritje ngarkon shtyllën kurrizore dhe nyjet, dhe një jastëk shtatzënie mund të sigurojë mbështetje nën barkun tuaj dhe midis këmbëve. Por nëse nuk keni dëshirë të shpenzoni shumë para për një jastëk të projektuar posaçërisht që do ta përdorni për vetëm disa muaj, merrni parasysh përdorimin e disa artikujve që tashmë i keni në shtëpi, të tilla si një jastëk i zakonshëm ose gomardare.

  1. Provoni qumësht dhe mjaltë për urthin.

Ju ndoshta keni përjetuar një ndjesi djegieje të dhimbshme në gjoks pas një vakti të rëndë, por gjatë shtatzënisë, urthi priret të shfaqet më shpesh. Trupi juaj kalon nëpër shumë ndryshime dhe një ndryshim në hormonet dhe shtimi i peshës mund të çojë në urth. Për të zbutur shpejt këto simptoma të pakëndshme, përzieni një lugë gjelle mjaltë me qumësht të ngrohtë dhe pijeni për të qetësuar dhimbjen.

  1. Blini reçipeta sportive në vend të sutjenave të lindjes.

Kur jeni duke pritur, forma e trupit tuaj po ndryshon dhe shanset janë që nuk do të ndiheni rehat duke veshur reçipetat tuaja të vjetra. Por në vend që të blini reçipeta të shtrenjta për shtatzëni që ndoshta nuk do t’i vishni pas lindjes, investoni në një reçipeta të mirë sportive që mund ta përdorni pasi të keni një fëmijë. Sigurohuni që të zgjidhni një palë reçipeta që ofron mbështetje të mjaftueshme për gjoksin tuaj në rritje dhe zgjidhni pëlhura të lehta, që largojnë djersën, që do të fshehin çdo rrjedhje kolostrumi që mund të përjetoni gjatë shtatzënisë.

  1. Hani një banane për të lehtësuar dhimbjet e këmbëve.

Shumë gra shtatzëna përjetojnë dhimbje të papritura dhe të mprehta në këmbët e tyre që zakonisht ndodh gjatë natës. Çdo gjë nga mungesa e vitaminës deri te  ndryshimet në metabolizmin tuaj mund të çojë në këto ngërçe të dhimbshme që janë veçanërisht të zakonshme në fund të shtatzënisë. Për të hequr qafe këtë ndjesi të pakëndshme, shtoni disa banane në dietën tuaj. Përveçse janë një vakt krejtësisht e shëndetshme, bananet janë të mbushura me kalium, magnez dhe kalcium, lëndët ushqyese thelbësore që mund të ndihmojnë në lehtësimin e ngërçeve të muskujve.

  1. Merrni një shishe uji që ju bën të pini.

Qëndrimi i hidratuar është absolutisht thelbësor për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, por është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzënisë. Uji ndihmon tretjen tuaj dhe ndihmon në formimin e lëngut amniotik rreth fetusit, edhe mjekët rekomandojnë nënat e ardhshme të pinë 8 deri në 12 gota në ditë. Nëse vazhdoni të harroni të keni ujë të mjaftueshëm, investoni në një shishe të ripërdorshme me kujtesë që do t’ju tërheqë vëmendjen dhe do t’ju motivojë të pini më shumë ujë./abcnews.al