MENU
klinika

Financial Times/ Ndëshkimet ekonomike mund te rriten!

A ka SHBA të tjera sanksione kundër Rusinë?

12.03.2022 - 21:25

Ndërsa presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi vendimin e tij për të vendosur një ndalim të importeve të energjisë ruse këtë javë, ai reflektoi mbi dëmin e shkaktuar tashmë në ekonominë ruse nga sanksionet që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës.

“Kjo ka bërë që ekonomia ruse, sinqerisht, të kraterojë,” tha ai. “Një rubla tani vlen më pak se një qindarkë amerikane.”

Duke lëvizur për të vendosur sanksione ndaj bankave të mëdha ruse, individëve kryesorë dhe bankës qendrore, administrata Biden ka bërë më shumë për t’i shkaktuar me shpejtësi dhimbje ekonomike një ekonomie të madhe dhe udhëheqësve të saj sesa çdo paraardhës i saj i fundit.

Megjithatë, ajo nuk i ka ezauruar të gjitha opsionet për ndëshkimin ekonomik të Moskës, duke sugjeruar se mund të vijnë më shumë nëse presidenti rus Vladimir Putin e përshkallëzon më tej konfliktin. Zyrtarët e Biden kanë thënë vazhdimisht se nuk po përjashtojnë asgjë kur bëhet fjalë për përgjigjen ndaj luftës së Rusisë ndaj Ukrainës.

Megjithëse çdo masë shtesë ka të ngjarë të rezultojë në më shumë efekte negative për ekonominë e SHBA dhe mund të shkaktojë më shumë tensione me disa aleatë në Evropë, kjo nuk do të thotë se ata janë jashtë tryezës.
“Perëndimi duhet të vazhdojë të zhvillojë opsione përshkallëzuese për sanksionet për të mbajtur ritmin me dhunën në rritje të Putinit,” shkruajtën Brian O’Toole dhe Daniel Fried nga Këshilli Atlantik, një institut kërkimor në Uashington, këtë javë. “Ka ende vend për më shumë shënjestrim përpara se këto sanksione të arrijnë një nivel të krahasueshëm me ato kundër Iranit ose Koresë së Veriut.”

Financa
Menjëherë pas pushtimit të Rusisë, SHBA vendosi sanksione të forta ndaj VTB dhe Sberbank, dy nga bankat më të fuqishme në vend, duke synuar drejtpërdrejt motorët e sistemit financiar të vendit. Në një lëvizje çuditërisht të guximshme, ajo sanksionoi gjithashtu bankën qendrore të Rusisë për ta ndaluar atë nga aksesi në rezervat valutore.
Të premten Biden njoftoi se liderët e G7 do të bllokojnë Rusinë nga aksesi i financimeve nga institucionet globale si FMN dhe Banka Botërore.

Por SHBA-ja nuk ka shkuar aq larg në aspekte të tjera. Gazprombank shtetëror dhe Banka Bujqësore Ruse u kursyen nga sanksionet më agresive, siç u mbajt privatisht Alfa-Bank – kështu që këto janë ende potencialisht të cenueshme ndaj masave të reja nga Uashingtoni.

Edhe pse bursa e Moskës tashmë është mbyllur prej ditësh, SHBA-të nuk e kanë sanksionuar drejtpërdrejt, një hap që do t’i jepte një goditje tjetër të madhe investimeve në tregjet e kapitalit të Rusisë.

Zyrtarë dhe oligarkë
Në tre javët e fundit, SHBA ka vendosur sanksione ndaj zyrtarëve kryesorë rusë si ministri i jashtëm Sergei Lavrov, ministri i mbrojtjes Sergei Shoigu, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov dhe vetë Putini.

Ajo ka vënë gjithashtu në shënjestër Kirill Dmitriev, kreun e Fondit të Investimeve Direkte Ruse dhe oligarkun miliarder Alisher Usmanov. SHBA ka caktuar edhe anëtarët e familjes së disa anëtarëve të elitës ruse për sanksione.
Të premten, Biden tha se lista do të zgjerohet më tej për të përfshirë, ndër të tjera, drejtues të bankave ruse të sanksionuara.

Por Amerika ka ende shumë hapësirë për të rritur përpjekjet e saj për të synuar drejtuesit e biznesit rusë dhe të afërmit e tyre. Ai gjithashtu mund të zgjerojë sanksionet ekzistuese ndaj oligarkëve rusë për të përfshirë më shumë nga bizneset e tyre.

Tregtisë
Të premten, Biden njoftoi se Shtëpia e Bardhë do të revokonte marrëdhëniet normale tregtare të SHBA-së me Rusinë, duke çuar në rritje të tarifave për të gjitha importet ruse në SHBA. Masa e lidh Rusinë me Korenë e Veriut dhe Kubën, të vetmet vende të tjera që aktualisht nuk gëzojnë një status normal tregtar me SHBA-në.

Sipas analizës nga Chad Bown i Institutit Peterson, heqja e statusit të marrëdhënieve normale tregtare do të rrisë tarifën mesatare të SHBA-së për mallrat ruse nga rreth 3 për qind në rreth 32 për qind për të gjitha mallrat. Biden shtoi të premten se SHBA do të bllokojë importet kryesore ruse duke përfshirë ushqimet e detit, vodka dhe diamante.

Megjithatë, SHBA importon vetëm një vëllim relativisht të vogël mallrash nga Rusia, rreth 16.9 miliardë dollarë në vitin 2020, sipas të dhënave të qeverisë amerikane.
Njoftimet e së premtes erdhën pasi disa ligjvënës, duke përfshirë edhe kryetarin demokrat të komitetit të fuqishëm të financave të Senatit, Ron Wyden, kishin shtyrë administratën që të rriste edhe më tej tarifat ndaj importeve ruse, ndërsa të tjerë duan t’i heqin plotësisht anëtarësimin në Organizatën Botërore të Tregtisë kjo do ta afronte SHBA-në drejt një embargoje gjithëpërfshirëse për të gjitha gjërat ruse.

Një problem i mundshëm me këtë strategji është se ajo mund të privojë SHBA-në nga importet nga Rusia që janë më pak të këmbyeshme se nafta, duke përfshirë mineralet kritike.

Energjisë
Pati shumë rrëmujë në njoftimin e Bidenit këtë javë se ai do të ndalonte naftën ruse të hynte në SHBA, ndërkohë që do të ndalonte amerikanët të investonin në sektorin energjetik të Rusisë, pjesë e një përpjekjeje gjithëpërfshirëse për të ndaluar financimin e ofensivës ushtarake të Putinit. Por ka më shumë që SHBA mund të bëjë për të dëmtuar naftën dhe gazin rus.

Një opsion do të ishte vendosja e sanksioneve më të ashpra drejtpërsëdrejti ndaj kompanive të mëdha globale të energjisë ruse si Rosneft, gjë që do ta bënte shumë më të vështirë për to të bëjnë biznes kudo në botë. Një hap tjetër do të ishte revokimi i ndarjes për pagesat e energjisë që SHBA-ja futi kur sanksionoi bankën qendrore ruse.

Më gjerësisht, duke pasur parasysh rezistencën e BE-së në këtë front dhe shqetësimin e saj për rritjen e çmimeve të energjisë, SHBA-ja ka hezituar të vendosë një regjim të plotë sanksionesh dytësore ndaj energjisë ruse të llojit të cilit i ishte nënshtruar Irani, gjë që ndikoi në biznesin e tij me të gjitha vendet rreth botës.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga AlJazeera/ Miqësi "pa kufij"

A do të jetë Kina shpëtimi ekonomik i Putinit?

Do reflektohet direkt në Shqipëri?!

Bien çmimet e energjisë dhe naftës në botë

''Kriza më serioze në Evropë, pas viteve '80''

Analistët tregojnë për CNN, pasojat e një lufte