MENU
klinika

Në krah të Ukrainës!

Greqia do të dërgojë aeroplanë dhe autobusë në Poloni

11.03.2022 - 11:29

Ministri grek i migracionit, Notis Mitarachi, tha se Athina kishte pranuar një kërkesë nga Varshava për ndihmë pasi gjithnjë e më shumë ukrainas ikin nga atdheu i tyre i goditur nga lufta.

”Polonia na kërkoi dje ndihmë. Ne do të dërgojmë aeroplanë ose autobusë për të çuar njerëzit nga Polonia në Greqi, sepse Polonia tani pret më shumë se 1.3 milion njerëz. Shtatë mijë ukrainas kanë mbërritur tashmë në vendin tonë … ata pothuajse menjëherë marrin leje qëndrimi 12-mujore.’‘-tha ai.

Të mërkurën, ministri grek i arsimit tha se mbi 1,000 studentë refugjatë do të regjistrohen në shkollat ​​lokale. Shumica janë nga komuniteti etnik grek prej 120,000 banorësh në qytetin e rrethuar të Mariupolit, shumë prej të cilëve flasin greqisht. Për fëmijët që nuk flasin greqisht, do të hapen kurse të veçanta gjuhësore.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis është zotuar të mbështesë anëtarët e pakicës me marrëdhëniet greko-ruse duke u tronditur keq nga një pushtim që lideri e ka përshkruar si të paprovokuar dhe barbar.

Mitsotakis kërkon një tjetër mandat

Greqia pritet të mbajë zgjedhjet në maj

"Do t’i zgjidhim të gjitha çështjet e lëna pezull"

Rama takim me presidenten e Greqisë: Jam optimist!

Mistotakis: Ke ardhur si artist, jo si kryeministër

Dendias mban për dore Zahon, i vogli “i vodhi” shfaqjen Ramës