MENU
klinika

Nga AlJazeera/ Pasojat globale

Kriza e Ukrainës, rregulli ‘zero kovid’ i Kinës dhe ekonomia

02.03.2022 - 13:42

Ndërsa lufta në Ukrainë dhe sanksionet ndaj Rusisë kërcënojnë rritjen ekonomike globale, e ardhmja e politikës “dinamike zero kovid” të Kinës është nën vëzhgim si një faktor në ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit dhe rritjen e inflacionit.

Ndërsa pjesa tjetër e botës po hap kufijtë dhe po mëson të jetojë me Covid-19, strategjia e eliminimit e Kinës, e cila përfshin përdorimin e testimit dhe gjurmimit masiv, kontrolleve kufitare dhe bllokimeve të menjëhershme për të përmirësuar virusin, ka peshuar në rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë në në shtëpi dhe jashtë shtetit.

Kufizimet kanë ngadalësuar shpenzimet e brendshme në të gjithë Kinën, kanë shkaktuar një ikje të trurit në Hong Kong dhe kanë shkaktuar ndërprerje të eksporteve që janë fajësuar për nxitjen e inflacionit në rritje në mbarë botën.

Në janar, Drejtoresha Menaxhuese e FMN-së, Kristalina Georgieva tha se strategjia pandemike e Pekinit dukej gjithnjë e më shumë si “një barrë më shumë” për ekonominë.

“Në një kohë të paqëndrueshmërisë së rritur të tregut, çdo lajm i mundshëm për një tjetër shpërthim më serioz të kovid në Kinë do të nxisë reagimet e tregut dhe do të shtojë më tej paqëndrueshmërinë e çmimeve të mallrave,” tha Tommy Wu, ekonomist kryesor në Oxford Economics në Hong Kong.

GlobalData ka parashikuar një normë inflacioni global prej 4.6 për qind në vitin 2022, krahasuar me 3.6 për qind në vitin 2021, duke rishikuar vlerësimet e saj të inflacionit në rritje për shumë prej destinacioneve kryesore të eksportit të Kinës, duke përfshirë SHBA-në, Gjermaninë, Holandën dhe Vietnamin.

Kriza në Ukrainë ka përkeqësuar frikën ekzistuese të inflacionit global, me çmimet e naftës që janë rritur mbi 100 dollarë për fuçi për herë të parë që nga viti 2014.

Kina ka refuzuar të dënojë Rusinë, prodhuesin e dytë më të madh në botë të gazit natyror dhe prodhuesin e tretë më të madh të naftës, për pushtimin e saj në Ukrainë, dhe në vend të kësaj, u ka bërë thirrje të gjitha palëve të “ushtrojnë përmbajtje”.

Presionet inflacioniste
“Ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit në Kinë kanë rritur kostot e inputeve për firmat në të gjithë sektorët, të cilëve u është dashur të kalojnë koston më të lartë të prodhimit tek konsumatorët, duke rritur kështu çmimet e të mirave globale,” tha Gargi Rao, një analist i kërkimit ekonomik GlobalData, për Al Jazeera. duke renditur SHBA-në, Hong Kongun, Japoninë, Vietnamin, Korenë e Jugut dhe Indinë si ndër ekonomitë më të cenueshme ndaj ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit të Kinës.

“Për të zbutur këto presione inflacioniste, bankat qendrore në ekonomitë e mëdha ka të ngjarë të rrisin normat e politikës. Megjithatë, edhe pas rritjes së normave të politikës, presioni inflacioniste mund të vazhdojë pasi rritja e nivelit të çmimeve është shkaktuar kryesisht nga mungesa e ofertës.

Ndërsa ndikimi ekonomik i zero kovid zbehet në krahasim me pasojat e mundshme të luftës në Ukrainë, paparashikueshmëria dhe papritura e ndërprerjeve mund të kenë pasoja të kushtueshme, megjithëse jetëshkurtra.

Një bllokim në qytetin jugor kinez të Baise muajin e kaluar interpretoi transportin e shufrave të aluminit dhe lëndëve të para në fabrika, duke shkaktuar vonesa të eksportit që çuan çmimet në një nivel më të lartë 14-vjeçar.

“Ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit në Kinë nuk diskriminojnë sipas industrisë apo rajonit gjeografik”, tha për Al Jazeera analisti i Trivium China, Taylor Loeb.

“Ato janë të paparashikueshme dhe kanë ndodhur në të gjithë vendin. Pasiguria do të vazhdojë, jo rreth politikës në vetvete, por rreth faktit se ‘kur’ dhe ‘ku’ e shpërthimeve, dhe bllokimet që pasojnë ato, janë të paparashikueshme.”

Me sa duket i shqetësuar për pasojat ekonomike, Pekini muajt e fundit ka eksperimentuar me bllokime më të synuara që janë fokusuar në vende ose lagje specifike dhe jo në qytete të tëra.

“Ndikimi i bllokimeve në Kinë në zinxhirët e furnizimit do të varet nga mënyra se si zbatohen bllokimet,” tha për Al Jazeera Tianlei Huang, një studiues në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare në Uashington, DC.

Huang përmendi Shangain, i cili mbylli ndërtesa dhe lokacione specifike në vend të të gjithë qytetit, si një shembull i mirë i një strategjie efektive të bllokimit të synuar.

“Me bllokime të synuara mirë, ndërprerjet e aktivitetit ekonomik mund të minimizohen,” tha ai.

Wu i Oxford Economies tha se një qasje më e synuar do të ndihmonte “të mbahej prodhimi të funksionojë sa më shumë që të jetë e mundur në rast të shpërthimeve të kovid”.

Një shpërthim i fundit i rasteve në Hong Kong ka hedhur dyshime të mëtejshme mbi qëndrueshmërinë e një qëndrimi të rreptë “zero kovid”. Pasi i mbajti infeksionet afër zeros për pjesën më të madhe të pandemisë, qendra financiare ndërkombëtare po raporton më shumë se 30,000 raste dhe 100 vdekje çdo ditë. Nën kufizimet më drakoniane pandemike të qytetit që nga fillimi i pandemisë, bizneset po përballen me muaj të tëra mbylljesh të detyruara, raftet e supermarketeve po zhvishen dhe talentet ndërkombëtare po shkojnë drejt derës.

Pavarësisht shpërthimeve të përsëritura të infeksioneve, Kina kontinentale ka raportuar më pak se 4,700 vdekje gjatë gjithë pandemisë, një nga numri më i ulët i vdekjeve në botë.

Këtë javë, Zeng Guang, ish-shefi epidemiolog në Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, la të kuptohet se Pekini mund të rishqyrtojë politikën e tij “zero kovid”. Në një postim në mediat sociale, Zeng tha se politika “nuk do të mbetet përgjithmonë” dhe se qëllimi afatgjatë i Kinës do të përfshinte bashkëekzistencën me virusin.

“Në të ardhmen e afërt, në kohën e duhur, duhet të paraqitet udhërrëfyesi për bashkëjetesën e stilit kinez me virusin,” tha Zeng, duke shprehur shpresën se Pekini do të miratonte një politikë rihapjeje “që është fleksibël, por e menaxhueshme, një politikë që përfiton nga sistemi i gjithë shoqërisë kineze, por gjithashtu mëson nga sukseset e të tjerëve”.

Deri më tani, Pekini ende nuk ka sinjalizuar ndonjë ndryshim të tillë.

Wu Zunyou, shefi epidemiolog i Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, muajin e kaluar tha për mediat shtetërore kineze se vendi nuk do të rregullojë politikën e tij për momentin.

Loeb nga Trivium China tha se efekti ekonomik i strategjisë së Pekinit nuk ka qenë aq i rëndë sa shumë kishin parashikuar.

“Sanksionet ndaj Rusisë, dhe ajo që ka të ngjarë të jetë izolimi i zgjatur i Rusisë nga ekonomitë e zhvilluara, do të shkaktojnë dhimbje afatgjatë, veçanërisht në energji dhe mallra të tjera”, tha ai. “Por për Kinën, nëse tendencat post-Omicron vazhdojnë, frekuenca e ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit vetëm do të ulet.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga AlJazeera

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNÇfarë sjell ligji i ri për tatimin mbi të ardhurat

Qeveria tërhiqet nga strategjia që parashikonte rritje taksash

Po e përdor organizata energjinë si armë

OPEC vendos të ulë kuotat e prodhimit të naftës

Deutsche Welle/ Paketa e re e sanksioneve

BE pranon kufirin e çmimit të naftës ruse

"Viti 2023 do jetë edhe më i vështirë"

Balluku publikon vendimet e grupit të punës