MENU
klinika

The Economist

Lufta e Rusisë po krijon fitues dhe humbës të korporatave

17.03.2022 - 13:26

Shumë kompani multikombëtare mund të jetojnë pa klientë rusë. Të jetosh pa mallra ruse do të ishte shumë më e vështirë. Më 15 mars, Komisioni Evropian njoftoi kufizime të reja ekonomike për Rusinë, duke përfshirë një ndalim të eksporteve të artikujve dhe makinave luksoze evropiane, përkufizimi i një të mire thelbësor është, në fund të fundit, në syrin e oligarkut. Por njoftimi përfshinte gjithashtu një ndalim të produkteve të çelikut nga Rusia. Mund të vijnë më shumë kufizime të tilla për eksportet ruse.

Kompanitë po përpiqen të frenojnë pasojat e luftës brutale të Rusisë në Ukrainë. Përgjigja e parë e atyre që kishin biznes në Rusi ishte nxitimi për të dalë. Rreth 400 kanë njoftuar tërheqjen e tyre nga Rusia, sipas një raporti nga Jeffrey Sonnenfeld nga Yale, të mbytur nga rreziqet ligjore dhe reputacioni. Ekzekutivët tani përballen me një sfidë tjetër, më të madhe. Kjo nuk ka të bëjë me biznesin e tyre brenda Rusisë, por me zinxhirët e furnizimit që shtrihen përtej saj, dhe efekte të tjera të dëmshme. Ndërsa lufta vazhdon, ajo po krijon fitues dhe humbës të korporatave, si dhe paqëndrueshmëri të madhe.

Ka dy faktorë që e bëjnë goditjen ndaj zinxhirëve të furnizimit veçanërisht të vështirë për t’u menaxhuar nga firmat. E para është gjerësia e mallrave të prodhuara nga Ukraina dhe Rusia. Të dy vendet së bashku furnizojnë 26% të eksportit botëror të grurit, 16% të misrit, 30% të elbit dhe rreth 80% të vajit të lulediellit dhe miellit të farave të lulediellit. Ukraina siguron rreth gjysmën e neonit në botë, që përdoret për të gdhendur mikroçipa. Rusia është prodhuesi i tretë më i madh i naftës në botë, prodhuesi i dytë më i madh i gazit dhe eksportuesi kryesor i nikelit, i përdorur në bateritë e makinave, dhe paladiumi, i përdorur në sistemet e shkarkimit të makinave, për të mos përmendur një eksportues të madh të aluminit dhe hekurit. Edhe pa sanksione formale për shumicën e mallrave të Rusisë, tregtarët perëndimorë po përpiqen gjithnjë e më shumë t’i shmangin ato, të kujdesshëm ndaj rreziqeve ligjore.

Faktori i dytë ndërlikues janë luhatjet e jashtëzakonshme të tregut. Çmimi i naftës së papërpunuar Brent u rrit në 128 dollarë për fuçi më 8 mars, më pas u ul nën 100 dollarë një javë më vonë pasi Kina njoftoi kufizime të reja për Covid-19 dhe investitorët parashikuan rritjen e normës së interesit nga Rezerva Federale e Amerikës më 16 mars. Bursa e Metaleve në Londër ndaloi tregtimin e nikelit më 8 mars pasi çmimi i tij kaloi një rekord prej 100,000 dollarë për ton. Kur tregtimi rifilloi më 16 mars, një çështje teknike bëri që bursa të pezullonte edhe një herë tregtimin.

Tregu i përgjithshëm amerikan i aksioneve është kthyer afërsisht në vendin ku ishte para pushtimit. Por disa industri përfitojnë nga trazirat, nga prodhuesit e armëve te lajmet kabllore dhe avokatët që ndihmojnë firmat të respektojnë sanksionet. Fituesit më të mëdhenj janë firmat e mallrave, veçanërisht jashtë Rusisë.

Një indeks i bursës i frakerave amerikanë, të cilët përfitojnë nga çmimet e larta të naftës dhe kërkesa evropiane për gaz natyror të lëngshëm, u rrit me një të pestën nga 23 shkurti deri në 10 mars. Ajo mbetet 9% mbi nivelin e saj para pushtimit, pavarësisht rënies së çmimit të naftës. Firmat minerare, si grup, po ashtu janë duke performuar mirë, të nxitura nga çmimet më të larta të metaleve, siç janë prodhuesit e çelikut përtej Rusisë. Çmimet e aksioneve të US Steel dhe Tata Steel, me seli përkatësisht në Pittsburgh dhe Mumbai, janë rritur me 38% dhe 11% që në prag të pushtimit. Bunge dhe ADM, dy tregtarë të mëdhenj të listuar që specializohen në ndryshimin e rrugës së flukseve të drithit, kanë tejkaluar gjithashtu tregun.

Lufta nuk prek të gjitha firmat e mallrave në mënyrë të barabartë. Rio Tinto, një minator i madh, njoftoi më 10 mars se do të braktiste një sipërmarrje të përbashkët me Rusal, një prodhues gjigant rus i aluminit. Rritja e kostove të energjisë elektrike si rezultat i rritjes së çmimit të gazit natyror, 40% e të cilit Evropa e merr nga Rusia, ka detyruar disa prodhues spanjollë të çelikut të ulin prodhimin.

Inputet e shtrenjta janë një problem më universal për sektorët më lart në zinxhirin e vlerës. Ashtu siç po përgatiteshin të hiqeshin pasi kufizimet pandemike të udhëtimit janë relaksuar, linjat ajrore u goditën me kosto të larta të karburantit. Yara International, një prodhues norvegjez i plehrave, tha në 9 mars se kostoja e gazit natyror e kishte shtyrë atë të shkurtonte prodhimin në dy fabrika evropiane.

Prodhuesit e makinave, të cilët nuk janë rikuperuar ende nga ndërprerjet e pandemisë në zinxhirët e furnizimit, përballen me probleme të reja. Volkswagen dhe BMW, dy gjigantë gjermanë, kanë shkurtuar prodhimin në Evropë ndërsa kërkojnë prodhues të rinj të parzmoreve që grumbullojnë milje tela elektrikë në makinat e tyre për të zëvendësuar furnizuesit ukrainas jashtë veprimit. Morgan Stanley, një bankë, llogarit se rritja prej 67% e çmimeve të nikelit përpara ndalimit të tregtimit përfaqëson një rritje prej rreth 1000 dollarësh në kostot e hyrjes së automjetit mesatar elektrik amerikan.

Gabriel Adler i Citigroup, një bankë tjetër, vëren se prodhuesit e makinave deri më tani kanë qenë të suksesshëm në bartjen e kostove te konsumatorët. Në të vërtetë, Tesla, superylli i makinave elektrike të Amerikës, këtë muaj rriti çmimet; Elon Musk, shefi i saj, u ankua në një postim në Twitter për “presionin e rëndësishëm të inflacionit të kohëve të fundit në lëndët e para dhe logjistikën”. Një fuqi e tillë çmimi është e lakmueshme. Por ajo ka kufijtë e saj. Në një moment njerëzit nuk do të jenë të gatshëm të thithin rritjet.

Në disa raste, konsumatorët kanë filluar të pengojnë. Firmat amerikane të ushqimit kanë rritur çmimet prej muajsh për të kompensuar kostot më të larta të energjisë, transportit dhe përbërësve. Megjithatë, ata nuk kanë qenë në gjendje t’i rrisin ato aq shpejt sa për të mbrojtur kufijtë. Nevoja për të negociuar çmimet me shitësit ushqimorë kufizon aftësinë e tyre për të kërkuar çmime më të larta sa herë që dëshirojnë. Dhe shitësit ushqimorë, nga ana tjetër, janë nën presionin e blerësve. Robert Moskow i Credit Suisse, një bankë më shumë, vëren se konsumatorët vitin e kaluar kanë qenë të gatshëm të shijojnë ushqime më të shtrenjta. Por ndikimi i luftës në çmimet e mallrave vjen në një moment kur durimi i tyre po dobësohet, veçanërisht në Amerikë, ku inflacioni ka arritur nivelin më të lartë të 40 viteve.

“Çdo kompani ushqimore duhet të jetë paksa nervoze se po e shtyjnë konsumatorin shumë larg”, thotë zoti Moskow. Ndërsa kostot e inputeve vazhdojnë të rriten, duket gjithnjë e më shumë e mundshme që kompanitë do të detyrohen të zgjedhin midis ngjeshjes së fitimeve dhe uljes së kërkesës.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Financial Times/ Frika e mungesave dhe kostove në rritje

Blerja e panikut, rusët zbrazin raftet dhe kuletat