MENU
klinika

Nga The Washington Post

Për të ndihmuar Ukrainën, “qielli” është çelësi

10.03.2022 - 10:08

Bota mund ta shohë vetë se çfarë po i bën Rusia vendit tim.

Tashmë duhet të jetë e qartë për të gjithë se Ukraina është nën sulm të vazhdueshëm nga një armik brutal, i cili nuk bën asnjë dallim midis objektivave ushtarakë dhe civilë.

Çdo ditë, komandantët ushtarakë të Presidentit Vladimir Putin po kryejnë atë që unë – si avokat dhe qenie njerëzore – mund ta përshkruaj vetëm si krime lufte. Miliona ukrainas – njerëz që nuk kanë asnjë grindje me fqinjët e tyre rusë – janë të uritur, të grumbulluar në strehimore ose në arrati teksa sulmet shtohen. Ne po jetojmë një katastrofë humanitare me përmasa masive q.

Ukrainasit janë mirënjohës ndaj Perëndimit që na ndihmoi. Ne vlerësojmë sanksionet masive që po vendosen tani ndaj Rusisë dhe u jemi mirënjohës kaq shumë vendeve për dërgimin e armatimit dhe furnizimeve për të ndihmuar vendin.

Por me gjithë respektin, kjo nuk është pothuajse e mjaftueshme për të kundërshtuar fuqinë masive të zjarrit me të cilën përballet Ukraina në këtë orë.

Ukraina ka nevojë urgjente për mbrojtje nga bombat ruse.

Forcat e mbrojtjes ajrore të vendit po bëjnë një punë heroike për t’iu kundërvënë sulmeve raketore të Rusisë, por ato janë të tejkaluara.

NATO duhet të ndihmojë në parandalimin e shkatërrimeve të mëtejshme duke shpallur një zonë të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë.

Në të kaluarën, Perëndimi ka imponuar zona të tilla mbi Libi, Bosnje dhe Irak. A e meriton më pak Ukraina ndihmën e saj?

Pa një mbrojtje të tillë, ne nuk do të jemi në gjendje të mbrojmë infrastrukturën tonë kritike nga bombardimet e vazhdueshme. Aleatët tanë nuk do të jenë në gjendje t’u ofrojnë ushtarëve tanë armatimet mbrojtëse. Ata nuk do të jenë në gjendje të dërgojnë ushqim, batanije, furnizime mjekësore dhe mallra të tjera thelbësore për ata që kanë më shumë nevojë për to.

Por nuk është vetëm aftësia për të transferuar ndihmën e nevojshme të mbrojtjes dhe humanitare në vend që është në rrezik.

Është aftësia për t’i nxjerrë njerëzit jashtë, të sigurt, mes sulmit.

Ka fëmijë të vegjël në spitale, foshnja të porsalindura dhe nënat e tyre, fëmijë në të gjithë vendin që tani po luftojnë me trauma fizike dhe psikologjike të paimagjinueshme. Ne duhet të evakuojmë sa më shumë që të jetë e mundur për të shmangur katastrofa të mëtejshme.

Ne thjesht nuk mund ta bëjmë këtë pa një pauzë në bombardimet, të cilat vetëm NATO, falë sistemeve të saj të mbrojtjes ajrore, mund të garantojë.

Sanksionet e vendosura nga kombet në mbarë botën kanë një ndikim. Vlera e rublës ka rënë, rusët po nxitojnë furishëm të nxjerrin para nga bankat dhe tregjet globale për mallrat ruse po bien. Bizneset ndërkombëtare po shkurtojnë investimet e tyre në Rusi ose po tërhiqen nga vendi.

Por këto masa, gjithashtu, nuk arrijnë atë që nevojitet në këtë orë urgjente – ato nuk ndalojnë bombat dhe nuk synojnë të gjitha asetet e Putinit në Perëndim. Zgjeroni listën e oligarkëve të synuar dhe përfshini gratë, prindërit, djemtë, vajzat, motrat dhe vëllezërit e tyre, të cilët shpesh janë pronarë nominalë të aseteve luksoze. Sekuestroni menjëherë pasuritë e tyre. Hiqni pasaportat e tyre të Bashkimit Evropian, vendeve anëtare të NATO-s dhe zvicerane dhe kthejini ato në Rusi. Këta njerëz janë motorët financiarë që financojnë krimet e luftës dhe terrorizmin e sponsorizuar nga shteti tani i ekspozuar në Ukrainë. Ata duhet të trajtohen si të tillë.

Vendosni një embargo të plotë ndaj gazit dhe naftës ruse – duke përfshirë evropianët.

Zgjeroni sanksionet SWIFT për të bllokuar të gjithë sistemin bankar rus. Vendosni një ndalim të plotë të transaksioneve ruse përmes Visa dhe Mastercard. Hiqni të gjitha letrat me vlerë ruse nga bursat globale.

Dhe duhet Task Forca e Veprimit Financiar, grupi mbikëqyrës global i pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit, të vendosë në listën e zezë Rusinë dhe partnerin e saj në këto mizori, Bjellorusinë.

E gjithë kjo është e nevojshme. Por ajo që na duhet më së shumti është që Perëndimi të mbyllë hapësirën ajrore mbi Ukrainë.

Nëse NATO nuk është gati të zbatojë zonën e ndalim-fluturimit mbi Ukrainë tani, atëherë të paktën aleatët duhet të ofrojnë të gjitha sistemet e nevojshme të mbrojtjes ajrore dhe raketore që ushtrisë ukrainase do t’i duheshin për të mbrojtur qiellin tonë.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al