MENU
klinika

E trishtë

Qytetet e shkatërruara të Ukrainës kthehen në varre masive për viktimat e luftës

14.03.2022 - 17:03

Bombardimet e rënda ruse kanë detyruar banorët e disa qyteteve dhe qyteteve të Ukrainës të varrosin civilët e vdekur në varre masive të improvizuara dhe shumë viktima nuk janë identifikuar.

“Ne nuk mund t’i varrosim në varre private, pasi ato janë jashtë qytetit dhe perimetri kontrollohet nga trupat ruse,” tha nënkryetari i bashkisë së Mariupolit Serhiy Orlov për BBC.

Për gati dy javë, Mariupol, një qytet port strategjik, është goditur çdo ditë nga raketat dhe predha ruse. Mijëra banorë, pa ushqim dhe ujë, janë fshehur nëpër bodrume.

Russia Ukraine War Day In Photos

Në Bucha, një periferi e Kievit e kapur nga rusët, 67 trupa u varrosën në një llogore, tha një deputet lokal për BBC. Një mjek postoi video të varrimit në Facebook. Dhe Chernihiv i rrethuar në veri po përdor gjithashtu një varrezë të përkohshme, pasi luftimet e kanë bërë atë kryesore të paarritshme.

Varrosjet pa ceremoni janë tronditëse për ukrainasit që presin rite të krishtera dhe që kanë kujtime të hidhura të masakrave të Luftës së Dytë Botërore.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Alarmi i shërbimeve amerikane të zbulimit për orët e ardhshme

“Lukashenko do ‘hedhë’ ushtrinë e tij me 48 mijë trupa në Ukrainë”