MENU
klinika

Situata në çdo qytet

Sa kanë avancuar forcat ruse dhe pse ndryshuan strategji?

03.03.2022 - 20:19

Ofensiva brutale e Rusisë në Ukrainë ka shënuar avancime në veri dhe në jug, duke përfshirë kapjen e qytetit të saj të parë të madh, por Kievi është ende i palëkundur pas përballjes me elasticitetin e papritur nga luftëtarët e Volodymyr Zelensky.

Vladimir Putin po kërkon të ndërpresë lidhjen e vendit me detet e Zi me manovrat e tij të fundit pasi planet për të kapur kryeqytetin ngecën.

Ushtria ruse tha se kishte kontrollin e Khersonit dhe zyrtarët lokalë ukrainas konfirmuan se forcat ruse kanë marrë selinë e qeverisë lokale në qytetin port të Detit të Zi me 300,000 banorë.

Luftimet e ashpra po vazhdojnë në të gjithë vendin me forcat ruse që bëjnë presion në fronte të shumta, pasi taktikat kaluan në përshkallëzimin e bombardimeve të qyteteve të mëdha, duke i kthyer ato në rrënoja.

Por pjesa kryesore e kolonës së madhe ruse që përparon në Kiev mbetet 19 milje nga qendra e qytetit.

Një javë pasi Putini nisi fushatën e tij të egër, MailOnline vlerëson përparimin e bërë nga forcat ruse në qytetet kryesore të cilat janë mbrojtur ashpër nga ukrainasit sfidues.

Kiev

Pas nisjes së pushtimit javën e kaluar, Rusia i bëri të qarta planet e saj për të pushtuar shpejt kryeqytetin. Zyrtarët perëndimorë të sigurisë kishin frikë se rusët do të rrëzonin qeverinë dhe do të zbatonin regjimin e tyre të ri brenda disa ditësh.

Por trupat e Putinit kanë hasur në rezistencë të jashtëzakonshme dhe nuk kanë arritur të kapin qytetin ku qëndron Zelensky.

Deri më tani, Kievi i ka shpëtuar asaj që vëzhguesit kishin frikë se do të ishin përpjekjet ruse për ta rrethuar dhe bombarduar atë për t’u nënshtruar, pasi përleshjet në periferi çuan në zmbrapsjen e ushtarëve të Moskës.

Por bombardimet e vazhdueshme ajrore janë tani një tipar i jetës në qytet ku sirenat e sulmit ajror bien çdo 15 minuta dhe shkollat ​​dhe shtëpitë janë në shënjestër.

Zelensky tha se forcat tokësore ruse kanë ngecur dhe Moska tani po kryen sulme ajrore, por se ato po përballen nga sistemet e mbrojtjes ukrainase.

Katër sulme të mëdha raketash goditën kryeqytetin gjatë natës, duke përfshirë një që goditi një stacion treni që përdorej për evakuimin e civilëve, ndërsa të tjerët goditën stacionet televizive dhe radiofonike.

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko tha se shpërthimet e dëgjuara gjatë natës ishin raketa ruse që u rrëzuan nga sistemet e mbrojtjes ajrore.

Ukraina pretendoi se kishte rrëzuar një avion luftarak rus mbi Irpin, një qytet pranë Kievit i cili është sulmuar rëndë, në orët e para të së enjtes.

Por Rusia ka filluar të ndryshojë fokusin e saj në qytete të tjera në një ndryshim taktikash, pasi nuk arriti të kapte shpejt qytetin kyç.

Kolona e madhe ruse me qindra tanke dhe automjete të tjera duket se ka ngecur pranë Kievit dhe nuk ka bërë asnjë përparim të vërtetë në ditët e fundit.

Autokolona, ​​e cila në fillim të javës dukej e gatshme për të nisur një sulm në kryeqytet, është vonuar nga mungesa e karburantit dhe ushqimit, tha zyrtari.

Zelensky tha sot: “Kiev i rezistoi natës dhe një sulmi tjetër me raketa dhe bombë. Mbrojtja jonë ajrore funksionoi.’

Presidenti ka qëndruar në Kiev, duke lëshuar përditësime të rregullta me video për kombin. Në mesazhin e tij të fundit, ai tha se linjat ukrainase po mbanin. “Ne nuk kemi asgjë për të humbur përveç lirisë sonë”, tha ai.

Kharkiv

Qyteti i dytë më i madh në Ukrainë vazhdon të jetë nën bombardime masive me ndërtesa banimi të shkatërruara dhe rrënoja që kanë mbushur qendrën e qytetit.

Autoritetet ushtarake ukrainase thanë se shumë zona të qytetit lindor janë ‘goditur gjatë gjithë natës’ nga bombardimet pa dallim, të cilat prokurorët e OKB-së po e hetojnë si një krim të mundshëm lufte pasi kanë shënjestruar civilët, të cilin Rusia e mohon.

Pavarësisht sulmeve intensive në qytet, forcat ukrainase po bëjnë ende një rezistencë të ashpër dhe kapën një njësi të trupave ruse gjatë fundjavës.

Banorët të dëshpëruar për t’i shpëtuar predhave dhe bombave që bien kanë mbushur stacionin hekurudhor dhe janë futur në trena, duke mos ditur gjithmonë se ku ishin drejtuar raketat.

Bashkisë së qytetit i janë hedhur bomba dhe shumë pjesë të qytetit nuk kanë ujë, energji elektrike apo ngrohje.

Të martën, shtëpia e operës, salla e koncerteve dhe zyrat e qeverisë u goditën në një seri sulmesh, të cilat vranë të paktën 10 persona, pavarësisht pretendimit të Rusisë se synon vetëm objektet ushtarake.

Ndërkohë, sheshi qendror i Lirisë u sulmua të mërkurën. “Askush nuk do të falë. Askush nuk do të harrojë. Ky sulm në Kharkiv është një krim lufte”, tha Presidenti.

Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë lloji i armës u përdor ose sa njerëz u vranë, por Zelensky tha se kishte dhjetëra viktima.

Ishte hera e parë që ushtria ruse kishte goditur qendrën e qytetit me 1.5 milionë banorë, lagjet e banuara të të cilit kanë qenë objekt raketash dhe bombardimesh prej ditësh.

Izyum, një qytet 70 milje në jug të Kharkiv-it drejt Donetskut, është gjithashtu nën bombardime të rënda me shpërthime që ndriçojnë qiellin e natës.

Pavarësisht granatimeve dhe bombardimeve të pandërprera, Kharkiv mbetet në duart e Ukrainës.

Chernihiv

I vendosur në veri-perëndim të Kievit, qyteti ka qenë vendi i luftimeve të ashpra me trupat ruse që në ditët e para të pushtimit, por është ende nën kontrollin e Ukrainës.

Sot pasdite, një sulm ajror rus vrau të paktën 22 civilë në qytetin verior dhe efektivët e shpëtimit janë ende duke kërkuar mbetjet për trupa.

Më herët sot, të paktën nëntë persona u vranë dhe katër u plagosën në një sulm ajror rus që goditi dy shkolla dhe shtëpi private në rajon.

Pamjet nga një kamera makine, e verifikuar nga Reuters, treguan ndërtesa në një zonë banimi në Chernihiv të goditur nga raketa të dukshme.

Rruga u përfshi nga zjarri dhe një re e madhe tymi i zi u ngrit në qiell.

Kryebashkiaku thotë se ai po përpiqet të organizojë kalim të sigurt për civilët.

Një zjarr i madh shpërtheu edhe në një depo nafte pasi u bombardua nga pushtuesit rusë mëngjesin e sotëm.

Mariupol

Bombardimet e rënda ruse të Mariupolit janë krahasuar me rrethimin e Leningradit në Luftën e Dytë Botërore, sipas zyrtarët lokalë.

Sulmet që filluan të synojnë qytetin të mërkurën vazhduan edhe sot, me kryebashkiakun që tha se bombardimi është aq i rëndë sa mjekët nuk mund të dalin në rrugë për të shpëtuar të plagosurit dhe mbledhur trupat e të vdekurve.

Mariupol është krejtësisht i rrethuar nga forcat ruse që përpiqen të shkatërrojnë qytetin në nënshtrim, ndërsa njerëzit e Putinit përdorin taktika të përgjakshme rrethimi.

Ushtria e Ukrainës tha se forcat ruse “nuk e arritën qëllimin kryesor të kapjes së Mariupolit” në një deklaratë të sotme.

Kryetari i bashkisë së Mariupolit Vadym Boychenko tha se sulmet atje kishin qenë të pamëshirshme.

“Ne nuk mund t’i marrim as të plagosurit nga rrugët, nga shtëpitë dhe banesat sot, pasi bombardimet nuk ndalen”, citohet të ketë thënë ai nga agjencia e lajmeve Interfax.

Por luftimet e rënda e kanë zhytur qytetin në errësirë, izolim dhe frikë.

Lidhjet e energjisë elektrike dhe telefonit janë kryesisht të ndërprera, dhe shtëpitë dhe dyqanet po përballen me mungesë ushqimi dhe uji.

Këshilli i qytetit të Mariupol tha se Rusia vazhdimisht dhe qëllimisht po bombardonte infrastrukturën kritike civile në portin jugor të Ukrainës, duke e lënë atë pa ujë, ngrohje ose energji elektrike dhe duke parandaluar sjelljen e furnizimeve ose evakuimin e njerëzve.

“Ata po përpiqen të krijojnë një bllokadë këtu, ashtu si në Leningrad,” tha kryebashkiaku i Mariupolit Vadym Boichenko, duke iu referuar rrethimit brutal nazist të qytetit të dytë të Rusisë, tani i riemëruar Shën Petersburg.

Kherson

Kherson u bë qyteti i parë që kishte frikë se do të pushtohej nga forcat ruse pasi kryebashkiaku i tij tha se ‘vizitorë të armatosur’ iu bashkuan një mbledhjeje të këshillit lokal dhe vendosën një shtetrrethim.

Igor Kolykhaev, tha se ushtarët rusë ishin në qytet dhe erdhën në ndërtesën e administratës së qytetit. Ai tha se u kërkoi atyre të mos qëllojnë civilët dhe të lejojnë ekipet të mbledhin kufomat nga rrugët.

“Ne nuk kemi asnjë forcë ukrainase në qytet, vetëm civilë dhe njerëz këtu që duan të jetojnë”, tha ai në një deklaratë.

Kryebashkiaku tha se Kherson do të mbajë një shtetrrethim të rreptë nga 8 pasdite deri në 6 të mëngjesit dhe do të kufizojë trafikun në qytet për dërgesat e ushqimit dhe ilaçeve. Qyteti do të kërkojë gjithashtu që këmbësorët të ecin në grupe jo më të mëdha se dy, t’u binden urdhrave për të ndaluar dhe për të mos ‘provokuar trupat ruse’.

Por Ministria e Mbrojtjes britanike tha të enjten në mëngjes se situata ushtarake është ende ‘e paqartë’ – duke sugjeruar se Rusia mund të mos jetë në kontroll të plotë.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane kundërshtoi gjithashtu se rusët kontrollonin qytetin.

“Pikëpamja jonë është se Kherson është një qytet shumë i kontestuar,” tha zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti.

Zelensky gjithashtu pretendoi se Kherson mbetet në duart e Ukrainës, pavarësisht sugjerimeve nga vetë kryebashkiaku i tij se ai ishte arrestuar.

Pavarësisht se rusët me sa duket morën selinë e administratës rajonale, Hennady Lahuta, guvernatori i rajonit, tha se ai dhe zyrtarë të tjerë po vazhdonin të kryenin detyrat e tyre dhe të ofronin ndihmë për popullatën.

Kryetari i Khersonit, Igor Kolykhaev, më parë tha se flamuri kombëtar ishte ende duke u valëvitur, por se nuk kishte trupa ukrainase në qytet.

“Flamuri që valëvitet mbi ne është ukrainas”, shkroi kryebashkiaku në Facebook. “Dhe që ajo të qëndrojë kështu, këto kërkesa duhet të respektohen.”

Nga Kherson, trupat ruse u duk se po drejtoheshin drejt Mykolaiv, një tjetër port i madh i Detit të Zi dhe qendër e ndërtimit të anijeve në perëndim përgjatë bregut.

Guvernatori rajonal, Vitaliy Kim, tha se autokolona të mëdha të trupave ruse po përparojnë në qytet, por tha se ka të ngjarë që duhet të rigrupohen përpara se të përpiqen ta marrin atë.

Zaporizhzhia

Raportet e mediave ukrainase thanë se trupat ruse kishin hyrë në qytetin jugor të Enerhodar, një qendër kryesore energjetike në lumin Dnieper që përbën rreth një të katërtën e prodhimit të energjisë elektrike të vendit.

Është vendi i centralit bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi në Evropë.

Civilët vendosën blloqe rrugore rreth uzinës për ta mbrojtur atë, me kryebashkiakun e qytetit që tha se njëri u sulmua nga trupat ruse të mërkurën duke lënë dy persona të lënduar.

Por Ukraina ende thotë se ka nën kontroll Zaporizhzhia dhe një tjetër central kyç në jug, pavarësisht nga rrethimi i forcave ruse.

Petro Kotin, duke folur në një intervistë për Reuters, e quajti kapjen nga Rusia javën e kaluar të termocentralit të zhdukur bërthamor të Çernobilit “terrorizëm bërthamor”.

Kotin tha se trupat ruse kanë avancuar deri në 21 milje nga centrali Zaporizhzhia dhe termocentrali i Ukrainës Jugore.

Kotin tha se trupat ruse donin që forcat lokale të dorëzoheshin në mënyrë që të merrnin kontrollin e zonave përreth dhe termocentralit Zaporizhzhia.

Fabrika e Zaporizhzhia është ende duke punuar normalisht. Nuk ka asnjë devijim nga funksionimi normal, por konsumi gjatë kësaj lufte ka rënë në mënyrë dramatike në vetëm 3 njësi nga 6 njësi punuese”, tha ai për termocentralin 6000 megavat.

Forcat ruse javën e kaluar kapën objektet e karburantit bërthamor dhe mbetjeve radioaktive në Çernobil, vendi i aksidentit më të rëndë bërthamor në botë në vitin 1986.

Odessa

Qyteti port i Detit të Zi, dhe baza kryesore detare e Ukrainës, po përgatitet për një sulm rus pasi një duzinë anije luftarake u panë duke u formuar pranë Krimesë.

Kryebashkiaku tha se avionët luftarakë duket se po testojnë mbrojtjen ajrore duke fluturuar lart, ndërsa banorët përgatisin mbrojtje të improvizuara të bëra nga traversa të vjetra hekurudhore dhe vendosin mina tokësore në plazh.

Ka pasur gjithashtu raporte për gjuajtje me raketa ose artileri ruse në aeroportin e qytetit, tha zëvendësministri i mbrojtjes i Ukrainës.

Por një zyrtar tha se pavarësisht gatishmërisë për një sulm, nuk ka pasur lëvizje të mëdha ushtarake ruse në qytetin port.

Ndërkohë, një anije mallrash në pronësi të Estonisë u fundos në brigjet e Ukrainës pasi u përplas me një minë.

Katër anëtarë të ekuipazhit janë ende të zhdukur dhe dy janë në një gomone shpëtimi në det pas shpërthimit pranë Odessa.

Igor Ilves, drejtor menaxhues i menaxherit me bazë në Talin, Vista Shipping Agency, tha se anija ka të ngjarë të ketë goditur një minë, duke shtuar: “Anija më në fund është fundosur. Dy nga ekuipazhi janë në një gomone në ujë dhe katër të tjerë janë të zhdukur. Nuk e di ku janë për momentin.’

Estonia është anëtare e NATO-s dhe BE-së, dhe ndërkohë që ende nuk është dhënë një arsye zyrtare për shpërthimin, mundësia që ai të ishte rezultat i një mine rrezikon të destabilizojë më tej një situatë tashmë shpërthyese në Evropën Lindore.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


SHBA apel qytetarëve amerikanë

“Duhet të lini menjëherë Ukrainën!”

Alarmi i shërbimeve amerikane të zbulimit për orët e ardhshme

“Lukashenko do ‘hedhë’ ushtrinë e tij me 48 mijë trupa në Ukrainë”