MENU
klinika

Kampionë bote me medalistë

Yjet e sportit ukrainas që rrokën armët për vendin

11.03.2022 - 17:41

Disa nga yjet më të mëdhenj të sportit të Ukrainës kanë arritur gjithçka në fushat e tyre, por tani ata po përballen me betejën e tyre më të vështirë deri tani. Ata i janë bashkuar luftës kundër pushtimit rus. Disa prej tyre janë kthyer në shtëpi për të marrë armët dhe të luftojnë për atdheun e tyre.

Vitali dhe Wladimir Klitschko – Vëllezërit legjendarë të boksit janë në vijën e parë duke luftuar për vendin e tyre ndërsa trupat ruse vazhdojnë të shkojnë drejt Kievit. Dyshja shpreh përkushtimin për të luftuar për vendin e tyre dhe madje pranuan se do të jepnin jetën për të mbrojtur njerëzit e tyre.

“Ne nuk jemi të interesuar se sa e fortë është ushtria ruse, ne jemi gati të luftojmë. Dhe ne jemi gati të vdesim për atdheun tonë dhe për familjet tona, sepse është shtëpia jonë. Është e ardhmja jonë dhe dikush dëshiron të vijë në shtëpinë tonë dhe të na vjedhë të ardhmen tonë.

Ëladimir dhe Vitali Klitschko dominuan botën e boksit. Ndërmjet viteve 1999 dhe 2015, kishte vetëm 18 muaj kur asnjëri prej tyre nuk mbante një nga titujt e botës në boks në peshën e rëndë.

Oleksandr Usyk – Usyk ishte në një turne promovues në Londër përpara ndeshjes së kthimit me Anthony Joshua kur filloi pushtimi i vendit të tij. Kampioni i botës në peshën e rëndë u kthye shpejt dhe e bëri të qartë se do të bënte maksimumin për të mbrojtur vendin e tij të lindjes dhe u fotografua duke mbajtur krahë.

“E dashur Ukraina dhe të dashur ukrainas, disa shkruajtën për mua duke ikur. Nuk është e vërtetë, kam pasur një udhëtim pune dhe tani jam kthyer, jam në shtëpi, miq, duhet të bashkohemi dhe ta kalojmë këtë, sepse jemi përballë vështirësive të jashtëzakonshme.

Unë jam shumë i pushtuar nga emocionet dhe jam shumë i shqetësuar për vendin tim dhe për njerëzit tanë. Miq, ne duhet ta ndalojmë këtë luftë dhe duhet ta bëjmë atë së bashku.”

Sergiy Stakhovsky – Vetëm një muaj pasi u tërhoq nga tenisi profesionist, Stakhovsky po ndihmon vendin e tij për të shmangur sulmet ruse. 36-vjeçari mbylli raketën e tij pas 19 vitesh në turne dhe është më i famshëm për fitoren e tij tronditëse ndaj Roger Federer në raundin e dytë të Ëimbledon në 2013. Stakhovsky ka thënë publikisht:

Askush nga ne nuk besonte se kjo mund të ndodhte, por megjithatë ndodhi. Asnjë nga liderët evropianë apo bota nuk është gati të ndihmojë, gati për të luftuar në Ukrainë ndoshta për një Evropë më të mirë në të ardhmen, sepse sapo Ukraina të humbasë, ne do të rezistojmë.

Por le të jemi realistë, Rusia është një vend me 140 milionë banorë që përhapet nga Evropa deri në Alaskë. Do të jetë shumë e vështirë të rezistosh kaq shumë.”

Të tjerët – Bashkë me ta janë edhe sportistë të tjerë, me tyre edhe ish-kampionë futbolli apo yje basketbolli, siç është rasti i Volkov, që ishte i pari ukrainas që u aktivizua në NBA, ndërsa më 1988 mori medaljen olimpike me Bashkimin Sovjetik.

Yje të tjerë të sportit ukrainas që i janë bashkuar frontit në mbrojtje të vendit janë: Sergei Rebrov, Oleg Luzhny, Vasily Lomachenko Yaroslav Amosov, Yuri Vernydub dhe shumë të tjerë.