MENU
klinika

Ndikimi

A po ju bën koliti ulceroz të humbni peshë?

18.04.2022 - 11:30

Koliti ulceroz (UC) është një lloj i sëmundjes inflamatore të zorrëve (IBD). Shkakton inflamacion dhe plagë në zorrë, ku trupi thith shumicën e lëndëve ushqyese nga ushqimi.

Inflamacioni në traktin gastrointestinal dhe simptomat si diarreja dhe dhimbja e barkut mund t’ju pengojnë të përthithni mjaftueshëm lëndë ushqyese, lëngje dhe elektrolite. Humbja e peshës, dobësia dhe humbja e muskujve janë shenja që trupi nuk po merr ushqimin që i nevojitet.

Një dietë e ekuilibruar mirë është një pjesë e rëndësishme e menaxhimit të UC. Ngrënia e shumë pak ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese mund t’ju vërë në rrezik për kequshqyerje. Ushqimi shumë i vogël mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe ta vështirësojë shërimin e trupit.

Menaxhimi i UC, puna me mjekun dhe një dietolog mund t’ju ndihmojë të mbani peshën dhe të ndiheni më mirë gjatë trajtimit.

A ju shkakton koliti ulceroz të humbni peshë?

Mundet. Humbja e peshës është një simptomë e zakonshme e UC, veçanërisht kur gjendja nuk menaxhohet. Ju mund të humbni peshë për disa arsye.

Simptomat si nauze dhe dhimbje barku mund t’ju bëjnë më pak të interesuar për të ngrënë. Diarreja dhe disa nga barnat që merrni për të menaxhuar IBD mund ta bëjnë më të vështirë për trupin të përthithë lëndët ushqyese nga ushqimet. Dhe inflamacioni e bën trupin të djegë kalori më shpejt.

Pse IBD shkakton humbje peshe?

IBD shkakton humbje peshe për disa arsye:

 • Keni diarre. Gjatë një shpërthimi aktiv të simptomave, mund të keni gjashtë ose më shumë lëvizje të lirshme të zorrëve në ditë. Diarreja e shpeshtë zhvesh trupin nga lëndët ushqyese dhe mund të çojë në humbje peshe. Disa njerëz me IBD hanë më pak për ta shmangur.
 • Ndiheni shumë të sëmurë për të ngrënë. Është e vështirë të ushqehesh mirë me simptoma si nauze dhe dhimbje barku. Kur nuk keni oreks, mund të hani më pak kalori dhe lëndë ushqyese që ju nevojiten për të ruajtur peshën.
 • Keni inflamacion. Gjatë shpërthimeve, ka më shumë inflamacion në zorrë, duke çuar në simptoma të rënda si diarre dhe ulje të oreksit, të cilat mund të çojnë në humbje peshe.
 • Ju përjetoni inflamacion kronik. Një kërkesë e shtuar për proteina është shpesh rezultat i inflamacionit kronik. Kur kjo ndodh, trupi mund të fillojë të shpërbëjë muskujt dhe zona të tjera të masës pa yndyrë. Ulja e masës muskulore mund t’ju bëjë të humbni peshë.
 • Mjeku ju ka vënë në një dietë të lëngshme. Inflamacioni mund të lërë zona të indit mbresë të quajtura ngushtime në zorrë. Mund t’ju duhet t’i përmbaheni një diete të lëngshme derisa inflamacioni të ulet dhe zorra  të shërohet.

Si mund ta parandaloj humbjen e peshës me UC?

Mjekët nuk rekomandojnë asnjë dietë për njerëzit me UC. Ideja është të hani ushqime që ju japin kalori të mjaftueshme plus një ekuilibër të proteinave, yndyrave të shëndetshme, vitaminave dhe mineraleve. Punoni me një dietolog për të gjetur një plan vakt që mund ta toleroni – dhe që ju pëlqen.

Disa ushqime mund të përkeqësojnë simptomat e UC. Gjatë ndezjeve, mund t’ju duhet të shmangni disa ushqime dhe pije të vështira për t’u tretur si:

 • fruta të freskëta me lëkurë dhe fara
 • perime të papërpunuara
 • bulmet, si qumësht dhe djathë
 • arra
 • drithërat
 • ushqime me sheqer, si karamele dhe pije me sodë
 • alkoolin
 • Megjithatë, nuk keni nevojë të hiqni automatikisht të gjitha këto artikuj nga dieta juaj.
 • Në vend të kësaj, mund të kuptoni se cilat ushqime ju shqetësojnë me ndihmën e një ditari ushqimor. Shkruani gjithçka që hani dhe pini dhe mbani parasysh kur simptomat tuaja shfaqen. Ndani këtë ditar me mjekun dhe dietologun. Së bashku, ju mund të krijoni një plan që siguron që po hani vakte të balancuara.
 • Pas një shpërthimi, mund të shtoni ngadalë ushqimet përsëri në dietën tuaj..
 • Së fundi, bisedoni me mjekun për trajtimet e UC. Medikamentet mund të ndihmojnë për të menaxhuar inflamacionin dhe për të lehtësuar simptomat që ju pengojnë të hani dhe të shtoni peshë.

Sa është jetëgjatësia e dikujt me kolit ulceroz?

Jetëgjatësia e njerëzve me UC është përmirësuar me kalimin e viteve falë trajtimeve të reja. Njerëzit me këtë gjendje mund të jetojnë një jetë të plotë dhe të lumtur.

Disa kërkime kanë gjetur dallime të vogla në jetëgjatësinë. Në një studim, gratë me IBD jetuan 6 deri në 8 vjet më pak dhe burrat jetuan 5 deri në 6 vjet më pak krahasuar me njerëzit pa IBD. Kjo nuk do të thotë se jeta juaj do të jetë më e shkurtër se jetëgjatësia tipike e një personi pa UC dhe me shëndet të mirë – këto janë vetëm mesatare.

Mbani në mend, ka mënyra për të përmirësuar këndvështrimin tuaj. Njëra është të shihni një mjek me përvojë në trajtimin e UC. Marrja e planit të duhur të trajtimit mund të përmirësojë si gjatësinë ashtu edhe cilësinë e jetës suaj.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shenjat paralajmëruese

Çfarë është koliti ulcerativ?

Çfarë thonë mjekët

A mund ta kuroni kolitin ulceroz?

Ja çfarë thonë mjekët

A shkakton koliti ulceroz dehidratim?