MENU
klinika

"Euroactiv"

Bullgaria furnizuese me gaz e Ballkanit

29.04.2022 - 12:04

Një qendër rajonale koordinimi do të ngrihet në Bullgari për të menaxhuar përdorimin e përgjithshëm të infrastrukturës së gazit dhe energjisë elektrike dhe tregjeve shtesë të gazit për Ballkanin dhe Italinë, tha zëvendëskryeministri dhe ministri i financave Assen Vasilev pas një takimi në Bruksel me presidenten e Parlamentit Europian Ursula von der Leyen dhe nënpresidentin Frans Timmermans të enjten e 28 prillit, raporton Euroactiv.

Bullgaria ka marrë mbështetje të fortë nga Komisioni Evropian për vendimin e saj për të refuzuar të paguajë me rubla gazin rus.
Doënloa

“Kemi kërkuar që infrastruktura bullgare të përdoret për shpërndarjen e gazit në rajon. Ne po kërkojmë zgjidhjen më të mirë të infrastrukturës për të filluar furnizimin e përbashkët me gaz dhe për të optimizuar furnizimin me energji elektrike,” tha Vasilev, i cili shoqërohej në Bruksel nga Ministri i Energjisë Aleksandër Nikolov.

“Bullgaria mund të furnizojë 17-20 miliardë metra kub gaz në vendet e tjera evropiane,” tha Vassilev, duke shpjeguar se kjo është arsyeja pse qendra koordinuese do të vendoset në vend.
Bullgaria mund të përdorë gazsjellësin ndërballkanik, i cili për 30 vjet transportonte gazin rus përmes Ukrainës në Evropën Juglindore.

Kapaciteti i tij është 17 miliardë metra kub. Gazsjellësi Transballkanik ka kapacitet të mjaftueshëm dhe lidhje me rrjetet e vendeve fqinje për të luajtur një rol të rëndësishëm në çlirimin e rajonit nga varësia nga gazi nga Rusia së bashku me gazsjellësin e ndërlidhur bullgar, shkruan abdnews.al.

Gazi natyror i lëngshëm (LNG) mund të importohet përmes Turqisë dhe Greqisë dhe të përdorë të njëjtat tubacione për t’i shërbyer rajonit, duke reduktuar kështu varësinë nga gazi rus.

Megjithatë, një plan i tillë kërkon konsensus midis vendeve pjesëmarrëse të Evropës Juglindore.

Para fillimit të luftës ruse në Ukrainë, sfidat kryesore ishin politike dhe jo teknike, por tani situata është krejtësisht ndryshe, komentuan burime të EURACTIV Bulgaria.

Kapaciteti i Trans-Ballkan Stream është bllokuar nga Gazprom, megjithëse nuk përdoret.

Pas shkeljes së njëanshme të marrëveshjeve me Bullgarinë, vendi mund të kërkojë opsione ligjore me ndihmën e Komisionit Evropian për lirimin e kapacitetit të gazsjellësit. Delegacioni bullgar në Bruksel njoftoi se brenda dy javësh qendra koordinuese në Bullgari së pari do të koordinojë blerjet shtesë të gazit për rajonin.

Ideja është të arrihet kapaciteti maksimal për rajonin dhe më pas të organizohen tregje të përbashkëta evropiane.

Vendimi për prokurimin e përbashkët evropian do të merret në mes të majit. Çmimet mund të rezultojnë të jenë më të ulëta se ato të Gazprom, nëse gjithçka planifikohet siç duhet, tha Vasilev.

Bullgaria do të kontaktojë vendet fqinje në grupin e punës dhe do të mbajë takimin e saj të parë ministror në 5 maj.

Zëvendëskryeministri bullgar komentoi se e ka bërë të qartë në Bruksel se pagesat për gazin rus në rubla shkelin sanksionet dhe kjo pikëpamje u konfirmua të enjten, “pra pagesat e kërkuara nga Gazprom nuk mund të bëhen”.

Ai shtoi se Bullgaria i ka kërkuar Komisionit ndihmë juridike në rast arbitrazhi kundër Gazpromit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


The Economist/ Ndërprerja e furnizimeve me gas rus

Pas Polonisë dhe Bullgarisë, kush e ka radhën?

Ndërprerja e furnizimit nga Rusia

Greqia do të ndihmojë Bullgarinë me gaz