MENU
klinika

Nga The Washington Post

E vetmja mënyrë, është të mposhtim rusët!

04.04.2022 - 08:09

Diktatori rus Vladimir Putin kishte të drejtë për një gjë: pushtimi i tij bëri që civilët ukrainas t’i konsiderojnë trupat si çlirimtarë. Vetëm se ata nuk po quajnë trupat ruse. Ata po quajnë trupat ukrainase, të cilët ditët e fundit kanë hyrë në fshatrat përreth Kievit, të pushtuara nga rusët për më shumë se një muaj.

Qeveria ukrainase deklaroi të shtunën se i gjithë rajoni administrativ i Kievit ishte liruar nga kontrolli rus. Dukej sikur forcat e Lira Franceze po hynin në Paris në 1944.

Arsyeja pse civilët ishin kaq të gëzuar për t’u çliruar është bërë shumë e dukshme. Fotot nga Bucha, një periferi e Kievit, tregojnë kufomat e banorëve që ishin lidhur, qëlluar dhe lënë në anë të rrugës. Kryetari i bashkisë së tha se rreth 270 njerëz ishin gjetur në dy varre masive dhe 40 të tjerë ishin të vdekur në rrugë.

Ekzistojnë prova të shumta të krimeve të tjera të luftës nga trupat ruse në të gjithë Ukrainën. Human Rights Watch ka dokumentuar trupat ruse që kryejnë përdhunime, dhe grabitje.

Në Mariupol, rusët bombarduan një teatër ku strehoheshin civilët. Fjala “FËMIJË” ishte shtypur në Rusisht me shkronja të mëdha të bardha jashtë. Një përpjekje për të dekurajuar sulmin ajror mund ta ketë nxitur atë. Rreth 300 njerëz në ndërtesë u raportuan të vrarë nga bombat ruse më 16 mars.

Por është një gjë të vrasësh civilë me bomba dhe raketa. Është tjetër t’i vrasësh me plumba në pjesën e pasme të kokës. Ky është një nivel tjetër i së keqes – lloji i mizorisë së organizuar që Evropa nuk e ka parë që nga masakra e Srebrenicës në Bosnje në vitin 1995. Operacioni “anti-nazist” i Rusisë ka bërë që trupat ruse të veprojnë pikërisht si dikur nazistët.

Nëse ka ndonjë drejtësi në botë, kriminelët rusë të luftës, nga Putini e poshtë, një ditë do të përballen me atë lloj drejtësie që morën nazistët në Nuremberg.

Kjo, mjerisht, është mënyra ruse e luftës. Kjo është mënyra se si forcat e Putinit luftuan në Çeçeni dhe Siri – dhe para kësaj, si luftuan forcat sovjetike në Afganistan dhe në Evropën Qendrore gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ata kryejnë krime lufte për të terrorizuar popullatën për t’u dorëzuar. Por në Ukrainë nuk ka funksionuar. Egërsia e Rusisë thjesht ka bërë që ukrainasit të rezistojnë edhe më shumë, sepse ata e dinë se po luftojnë jo vetëm për lirinë e tyre, por për vetë mbijetesën e tyre.

Javën e kaluar, pushtuesit janë dëbuar nga zona e Kievit, me humbje të dëmshme. Rusët kanë humbur, sipas Departamentit të Shtetit, të paktën 10,000 trupa; nga një metrikë standarde ushtarake, kjo do të thotë se 30,000 ushtarë të tjerë rusë mund të jenë plagosur.

Pra, afërsisht një e katërta e forcës fillestare sulmuese ruse – e cila përfshinte trupat më të mira të Putinit – ndoshta është jashtë veprimit.

Disa ende sugjerojnë se sulmi rus në Kiev ishte një mashtrim apo një manovër e shkëlqyer e Putinit për të shpërqendruar armiqtë e tij.

Historia, në fakt, do ta regjistrojë atë si një gabim katastrofik ushtarak.

Pasi kanë dështuar në objektivin e tyre fillestar për ndryshimin e regjimit, rusët po përpiqen të riorganizojnë forcat e tyre për të marrë rajonin Donbas të Ukrainës lindore.

Kjo do të kishte qenë shumë më e lehtë për t’u bërë në fillim të luftës, pa ato humbje të rënda.

Tani rusët do ta kenë të vështirë.

Si do të përfundojë kjo luftë? Askush nuk mund ta thotë ende. Ukrainasit me të drejtë janë të tërbuar nga mizoritë ruse dhe do të kenë më pak gjasa të bëjnë kompromise territoriale me pushtuesit, duke e ditur se një gjë e tillë do të ishte dërgimi i bashkëqytetarëve të tyre në një ferr stalinist.

Por siç thotë një ish-këshilltar i Putinit, “Rusia nuk mund të përballojë të ‘humbasë’, kështu që ne kemi nevojë për një lloj fitoreje”.

Marrëveshja e Dejtonit e vitit 1995, e cila i dha fund luftës në Bosnje, duhet të na kujtojë se është e mundur të bëhet paqe edhe me kriminelët e luftës – por vetëm pasi ata të jenë mundur. Nuk ka ende asnjë tregues se Putini ndjen se e ka humbur këtë luftë. Kjo është arsyeja pse është kaq thelbësore që Rusia të pësojë një disfatë vendimtare në Donbas.

Perëndimi duhet të vazhdojë të rrisë ndihmën për Ukrainën, duke i siguruar asaj llojin e sistemeve të rënda luftarake të nevojshme për të larguar rusët në jug dhe në lindje, siç kanë bërë tashmë në veri. Është mirë të shohësh administratën e Bidenit duke u përgatitur për të transferuar tanke në Ukrainë.

Armët e tjera, duke përfshirë artilerinë, avionët luftarakë dhe sistemet e mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë, duhet të pasojnë. E vetmja mënyrë për të arritur paqen në këtë pikë nuk është duke negociuar me rusët, por duke i mundur ata.

Sa për evropianët: është koha, më në fund, të ndalojmë të gjitha blerjet e naftës dhe gazit nga Rusia. Gjermania, në veçanti, nuk mund të vazhdojë të paguajë paratë e gjakut që subvencionojnë versionin e sotëm të skuadrave të lëvizshme të vrasjes naziste Einsatzgruppen.

Mjaftueshem eshte mjaftueshem.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Paralajmërimi i ligjvënësit më të lartë të Rusisë

“‘Gjeni rubla’ nëse doni naftë, drithëra ose metale nga ne!”