MENU
klinika

Ndërprerja e furnizimit nga Rusia

Greqia do të ndihmojë Bullgarinë me gaz

28.04.2022 - 13:50

Greqia tha të mërkurën se do t’i ofronte ndihmë Bullgarisë pasi Rusia ndërpreu furnizimin e saj me gaz, ndërsa një zyrtar grek tha se Sofja kishte rezervuar tashmë disa dërgesa të gazit të lëngshëm natyror (LNG) që do të dërgoheshin nëpërmjet një terminali grek.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis dhe homologu i tij bullgar Kiril Petkov diskutuan këtë çështje me telefon të mërkurën.

“Kryeministri tha se Greqia do të ndihmojë Bullgarinë të përballet me situatën e re të shkaktuar nga vendimet ruse për energjinë,” tha zyra e Mitsotakis në një deklaratë, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Prodhuesi rus i gazit Gazprom tha të mërkurën se kishte ndërprerë furnizimet me gaz për Bullgarinë dhe Poloninë për mospagimin e gazit në rubla, hakmarrja më e ashpër e Kremlinit ndaj sanksioneve ndërkombëtare për luftën në Ukrainë.

Një burim grek i afërt me çështjen tha se Athina mund të ndihmojë Bullgarinë duke ndryshuar rrjedhën e gazsjellësit TurkStream, një mekanizëm që është përdorur më parë. Tubacioni sjell gazin rus në Greqi nëpërmjet Detit të Zi, Turqisë dhe Bullgarisë.

Një zyrtar i ministrisë greke të energjisë tha gjithashtu se Bullgaria ka rezervuar tashmë disa ngarkesa LNG për t’u dorëzuar përmes terminalit të Greqisë Revithoussa LNG pranë Athinës.

Mitsotakis tha se një lidhje gazi e vonuar prej kohësh midis dy fqinjëve, Interkonektori Greqi-Bullgari (IGB), duhet të jetë gati deri në qershor, tha Petkov.

“Mitsotakis konfirmoi gjithashtu veprime të përbashkëta për diversifikimin përmes gazit natyror të lëngshëm”, shtoi Petkov.

Mitsotakis thirri një takim urgjent të mërkurën me përfaqësuesit e sektorit të energjisë për të diskutuar ndikimin e vendimit të Gazprom në furnizimin me gaz të Greqisë, tha zyra e tij.

Greqia mbështetet në gazin rus për më shumë se 30% të nevojave të saj vjetore për energji dhe pagesa e saj e radhës ndaj Gazprom-it do të bëhet në maj sipas një kontrate që skadon në vitin 2026.

Athina nuk ka sqaruar ende se si do të bëjë pagesën, por ka thënë se mund të jetë në gjendje të shmangë pafundësisht problemet e furnizimit me gaz, edhe nëse Rusia ndalon flukset.

Sipas një plani emergjence, Greqia ka thënë se mund të marrë gaz shtesë të lëngshëm nga Azerbajxhani. Ai gjithashtu do të rrisë minierat e qymyrit në dy vitet e ardhshme si një masë e përkohshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN