MENU
klinika

Masakra në Bucha

Katër shtete evropiane përshkallëzojnë veprimet, mbyllin kufijtë me Rusinë

04.04.2022 - 12:17

Polonia, Letonia, Lituania dhe Estonia në 48-72 orët e ardhshme do të fillojnë procesin e izolimit të plotë nga Rusia.

Raportohet se kufijtë me Federatën Ruse dhe Bjellorusinë do të mbyllen plotësisht, që do të thotë se komunikimi auto dhe i gjithë transporti do të bëhet i pamundur.

Ky përshkallëzim vjen ndërkohë që ndaj Rusisë, shtetet e Perëndimit po diskutojnë për forcimin e sanksioneve të mëtejshme. Masakra në qytetin Bucha, ku me dhjetëra trupa të pajetë u gjetën të shtrirë rrugëve është dënuar ashpër, duke e cilësuar si krim lufte.

Atë që ndodhi në qytetin pranë Kievit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e quajti gjenocid. Nga ana tjetër, Moska e ka mohuar, duke thënë se është “provokim” i Ukrainës.